Witold Małcużyński: wirtuoz, patriota, jogin...
21.02.2010 16:18Koncert Chopinowski, 21.02 godz. 23:05, Program Pierwszy Polskiego Radia
Witold Małcużyński był wychowankiem Jerzego Lefelda, Józefa Turczyńskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, jednak całe jego życie oraz droga artystyczna zwiastowały zupełnie nową epokę. Będzie on bohaterem galerii najwybitniejszych polskich chopinistów, ukazywanej w ramach cotygodniowego Koncertu Chopinowskiego.
Tak jak Glenn Gould, oparł swoją karierę na niezwykle popularnych, choć dziś trudno dostępnych nagraniach. Ale - w przeciwieństwie do Kanadajczyka - nie zrezygnował z koncertowania, dzięki któremu poznał gruntownie pięć kontynentów. Z Indii przywiózł fascynację jogą, która stała się elementem jego ćwiczeń warsztatowych. Choć po 1940 roku nie powrócił do ojczyzny, pozostał patriotą. Przyczynił się do zwrotu Polsce skarbów wawelskich i bezcennych pamiątek narodowej kultury, które na okres wojny wywieziono na przechowanie do Kanady.
W wigilię 200. urodzin Fryderyka Chopina, 21 lutego, Adam Rozlach, ukaże sylwetkę tego wielkiego artysty i zaprezentuje nagrania mazurków, dokonane w październiku 1961 w Salle Wagram w Paryżu, dla EMI Classics. Artysta zmarł w Palmie, na Majorce, w 1977 r. nieopodal Klasztoru w Valdemosa, gdzie - w ostatnich latach swojego krótkiego życia - przebywał Fryderyk Chopin.
W specjalnej części audycji o tym, co możemy dzis ofiarować kompozytorowi w prezencie urodzinowym mówić będą polscy laureaci Konkursów Chopinowskich. Gośćmi będą m.in. Adam Harasiewicz - zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku - oraz Rafał Blechacz - zwycięzca piętnastej edycji Konkursu z 2005 roku.
Witold Małcużyński w pierwszej części chopinowskiej Sonaty b-moll: