Chopin według profesora Tomaszewskiego: Ideał na nieszczęście
10.07.2010 13:25Fryderyka Chopina dzieła wszystkie, 10 lipca (sobota) godz. 15:00, Program Drugi PR
Tym razem wybitny chopinolog skupi się na młodzieńczym jeszcze, ale już genialnym dziele polskiego kompozytora - Koncercie fortepianowym f-moll.
Wbrew kolejności oznaczeń opusowych Koncert f-moll op. 21 powstał jako pierwszy na przełomie 1829 i 1830 roku. Wydany został jednak dopiero sześć lat później , z dedykacją dla hrabiny Delfiny Potockiej. Co ciekawe, na jego powstanie wywarła wpływ kobieta, ale zupełnie inna.
Bo ja już może na nieszczęście mam swój ideał, któremu wiernie, nie mówiąc z nim, już pół roku służę, który mi się śni, na pamiątkę którego stanęło adagio do mojego koncertu... - pisał wówczas Chopin o swej miłości do warszawskiej śpiewaczki, Konstancji Gładkowskiej.
A oto co o Koncercie f-moll mówi profesor Tomaszewski w swoim epokowym dziele "Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans":
Błyskotliwość pianistyczna wykształcona na utworach pisanych wcześniej, w stylu brillant, została w nich [Koncertach Chopina] doprowadzona do szczytu, lecz zarazem - pożegnana. Stała się środkiem wyrazu, nie celem samym w sobie. Mówiąc metaforycznie - poprzez muzykę koncertów ukazała się twarz Chopina, przysłaniana dotychczas przez konwencje stylu.