Wydarzenia
kategoria: Pozostałe

Chopin, sól i jazz!

30.07.2010 19:00
Chopin jazzowo, 30 lipca 2010 (piątek) godz. 19.00, Komora "Warszawa" w Kopalni Soli "Wieliczka"

Koncert „Chopin jazzowo” w wykonaniu Tria Andrzeja Jagodzińskiego jest kolejną propozycją w ramach projektu „SOLNY NOKTURN – Wieliczka 2010”.


Zespół w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas) i Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja) zaprezentuje oryginalne jazzowe kompozycje, dla których inspiracją były najbardziej poruszające utwory wielkiego Polaka. Andrzej Jagodziński sporadycznie zachowuje melodykę i harmonię oryginalnych utworów, w większości czerpie z nich tylko nastrój lub ogólny kształt muzyczny i na tym buduje własną kompozycję. Usłyszymy zatem jazzowe interpretacje Preludium e-moll op. 28, Nokturnu Es-dur op. 9, Etiudy h-moll op. 25, Mazurka f-moll op. 68 i Sonaty b-moll op. 35 Chopina.

Inspiracją do powstania projektu „SOLNY NOKTURN – Wieliczka 2010” stała się wizyta Fryderyka Chopina w 1829 r. w kopalni soli w Wieliczce. W lipcu 1829 roku dziewiętnastoletni Fryderyk Chopin wraz z grupą przyjaciół udali się w podróż do Wiednia. Niejako po drodze zatrzymali się na kilka dni w Krakowie zwiedzając miasto, jego zabytki, Bibliotekę Jagiellońską (wówczas mająca swoją siedzibę w Collegium Maius). W piątek 24 lipca 1829 roku w towarzystwie Romualda Hube, Żegoty Maciejowskiego, Przemysława Brandta i Mieczysława Potockiego udali się do Wieliczki, aby zwiedzić tutejszą kopalnię soli. Pobyt Chopina w wielickiej kopalni udokumentowany został jego osobistym wpisem, w pamiątkowej księdze gości kopalni, której oryginał znajduje się w archiwum Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Projekt „Solny Nokturn – Wieliczka 2010” wpisuje Wieliczkę w obchody roku jubileuszowego, a poprzez ufundowanie pomnika kompozytora, pozostawi trwały ślad dla następnych pokoleń. Jest projektem wielopłaszczyznowym, a tym samym skierowanym do różnych grup odbiorców obejmującym przede wszystkim muzykę, a także rzeźbę i wystawę. Do projektu zaproszono uznanych twórców, gwarantujących wysoki poziom merytoryczny i artystyczny przedsięwzięcia: prof. Bronisława Chromego, Andrzeja Jagodzińskiego, Kevina Kennera, Waldemara Malickiego i Jerzego Sobeńko.

Projekt pozostawi też trwały ślad – pomnik Fryderyka Chopina ufundowany przez Muzeum a wykonany przez prof. Bronisława Chromego. Uroczyste jego odsłonięcie będzie miało miejsce 9 października o godz. 17.30 w komorze Maria Teresa. Każdy z partnerów ma swój znaczący udział w tym wydarzeniu kulturalnym. Muzeum Żup Krakowskich zamówiło pomnik kompozytora u prof. Bronisława Chromego oraz organizuje wystawę „Kopalnia wielicka w epoce Chopina".

Kopalnia Soli „Wieliczka” przygotuje cykl koncertowy ”Chopin w trzech odsłonach" których wykonawcami będą wybitni artyści oraz plener rzeźbiarski studentów krakowskiej ASP. Polskie Towarzystwo Straussowskie w dniu odsłonięcia pomnika, zaprosi na koncert „Chopin symfoniczny”, na którym zaprezentowane zostaną nowopowstałe utwory symfoniczne, autorstwa kompozytorów z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, inspirowane muzyką genialnego twórcy. W projekcie dominuje muzyka mistrza i inspirowane nią współczesne kompozycje powstające specjalnie na potrzeby projektu w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii co nadaje mu wymiar międzynarodowy. Wielickie koncerty muzyki Fryderyka Chopina wyróżnia ze wszystkich na świecie to, że jako jedyne będą wykonywane w solnych podziemiach mających zupełnie odmienny klimat i scenerię.


Pozostałe wydarzenia projektu „Solny Nokturn – Wieliczka 2010”:

* 5 września, godz. 19.00
koncert „Chopin tangowo – słowiańska dusza tanga”, komora „Warszawa” w Kopalni Soli „Wieliczka”
Wystąpią: Waldemar Malicki (fortepian) oraz zespół New Tango Bridge.

* 9 października, godz.17.30
odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina i otwarcie wystawy„Kopalnia wielicka w epoce Chopina"
Komora „Maria Teresa”, ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli

*  9 października, godz. 19.00
koncert „Chopin symfoniczny”, komora Warszawa w Kopalni Soli „Wieliczka”
Wystąpi: Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyr. Jerzego Sobeńko