Wydarzenia
kategoria: Pozostałe

Chopinowski recital Fou Ts'onga

19.08.2010 19:20

Recital Fou Ts'onga, 19 sierpnia (czwartek), Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

Na Festiwalu "Chopin i jego Europa" nie mogło zabraknąć legendranego chińskiego pianisty, pioniera azjatyckiej fali w wykonawstwie dzieł polskiego kompozytora.

Fou Ts’Ong – laureat III nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1955). Fou Ts’ong urodził się w rodzinie literata chińskiego i tłumacza literatury francuskiej. Wychowywany został w duchu kultury europejskiej. Naukę muzyki rozpoczął prywatnie jako kilkuletni chłopiec. W latach 1944-1948 gry na fortepianie uczył go Marco Paci, muzyk włoski mieszkający w Chinach.

 

W 1953 roku odniósł pierwszy poważny sukces, zdobywając III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Bukareszcie. Tego samego roku wystąpił w Polsce jako solista Chińskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Wtedy poznał prof. Zbigniewa Drzewieckiego, który odkrywszy w nim wielki talent, postanowił go uczyć. Rok później Fou Ts’ong przyjechał do Polski i rozpoczął studia pianistyczne u prof. Drzewieckiego (1954-1956).

Po rocznej pracy z pedagogiem polskim wziął udział w Konkursie Chopinowskim, którego został laureatem III nagrody. Ponadto jury przyznało mu nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

Działalność koncertową zaczął Fou Ts’ong rozwijać podczas pobytu w Polsce, a następnie w państwach Europy Wschodniej. Po ukończeniu studiów u prof. Drzewieckiego (1956), z uwagi na trwającą w Chinach tzw. „rewolucję kulturalną”, w 1958 roku przy pomocy polskich przyjaciół wyjechał do Anglii. Trzy lata później ożenił się z córką Yehudi Menuhina. Wkrótce stał się pianistą bardzo popularnym, zapraszanym przez znane agencje koncertowe w Europie, Azji, Australii i obu Amerykach.

Nazywany przez wielu krytyków muzycznych „poetą fortepianu”, Fou Ts’ong wsławił się uduchowionymi interpretacjami dzieł Chopina, Schuberta i Mozarta.

W kręgu zainteresowań repertuarowych artysty znajdują się ponadto utwory Haendla, Scarlattiego, Beethovena i Débussy’ego. Martha Argerich, która na Konkursie Chopinowskim w 1965 roku otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków, na pytanie, gdzie nauczyła się tak świetnie grać te trudne i specyficzne miniatury odpowiedziała, że „na nagraniach chińskiego pianisty Fou Ts’onga!”

Pianista dokonał wielu nagrań dla różnych firm fonograficznych, na płytach których znalazły się m.in. koncerty fortepianowe Mozarta oraz dzieła Chopina: oba koncerty fortepianowe z udziałem polskiej orkiestry Sinfonia Varsovia, komplet ballad, wybór mazurków i etiud, Berceuse, Sonata b-moll i in.

Artysta co kilka sezonów występuje w Polsce, biorąc udział w koncertach symfonicznych jako solista oraz dając recitale chopinowskie i recitale o zróżnicowanych programach.

Fou Ts’ong był jurorem Konkursu Chopinowskiego w 1985 roku.

źródło: NIFC