Statek Chopina
05.09.2010 19:00NOSPR, 5-25 września, Kopenhaga / Goeteborg / Oslo / Dover / Boulogne-sur-Mer
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia wybiera się w bezprecedensowy chopinowski rejs do nadmorskich metropolii Europy.
Rok Chopinowski 2010 ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej stał się niepowtarzalną okazją do uczczenia postaci i twórczości jednego z największych artystów w historii polskiej kultury. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wpisując się w międzynarodowe obchody Roku i spełniając powierzoną jej misję reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej, przygotowała spektakularne przedsięwzięcie - rejs najpiękniejszym polskim żaglowcem - Darem Młodzieży. Statek, z Orkiestrą na pokładzie, zawinie do portów w Kopenhadze (7.09.2010), Goeteborgu (9.09.2010), Oslo (11.09.2010), Dover (16.09.2010), Boulogne-sur-Mer (17.09.2010), by w tamtejszych salach koncertowych zaprezentować twórczość Fryderyka Chopina w 200. rocznicę jego urodzin. Ostatni etap rejsu nawiąże do jego historycznej podróży z Francji do Wielkiej Brytanii. Jak udało się ustalić artysta wypłynął z Boulogne-sur-Mer do Folkstone, by następnie pociągiem dotrzeć do Londynu (podróż powrotną odbył analogiczną trasą). Podróż zakończy koncert na gdyńskim Placu Grunwaldzkim, podczas którego i polska publiczność uczestniczyć będzie w tym wielkim, międzynarodowym wydarzeniu.
W wymienionych miastach orkiestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, szefa muzycznego NOSPR, z udziałem znakomitej polskiej pianistki Ewy Kupiec - wykonają utwory Chopina Fantazję A-dur na tematy polskie op. 12, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14 a także, nawiązując do morskiego charakteru naszej podróży - poemat symfoniczny Morze Clauda Debussy’ego. Ukłonem i zapewne niespodzianką dla duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, angielskiej i francuskiej publiczności będzie prezentacja utworu o tematyce morskiej ich narodowych kompozytorów - Carla Nielsena, Romana Maciejewskiego (w Goeteborgu spędził wiele lat swojego życia; rocznica 100-lecia jego urodzin), Edvarda Griega, Benjamina Brittena i Clauda Debuss’ego.
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej relacji z rejsu. Z dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Joanną Wnuk-Nazarową, rozmawia dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia - Magda Mikołajczuk, która będzie całą tę podróż relacjonować: