Wydarzenia
kategoria: Tylko PR SA

Rozchwiany weekend

11.10.2010 20:53

Ching-Yun Hu

Rozczarowująca sobota oraz inspirująca niedziela - tak w skrócie podsumować można pierwsze dni II etapu Konkursu Chopinowskiego.

Wprowadzenie do repertuaru drugiego etapu przesłuchań wyjątkowo idiomatycznych Mazurków i Polonezów postawiło przed młodymi uczestnikami warszawskiego Konkursu nie lada wyzwanie. W sobotę wielu artystów nie uporało się ze specyfiką chopinowskich rytmów. Rozczarowały nawet gwiazdy I etapu, jak  Koreańczyk Hyung-Min Suh oraz Rosjanin Daniil Trifonov.

 

 

O zasadach i wyzwaniach drugiego etapu przesłuchań mówią Marcin Majchrowski i Kacper Miklaszewski:

 

Marek Dyżewski o problemach z oddaniem sprawiedliwości nutom Chopina:

 

Peng Chen He nie rozumie rytmiki chopinowskich walców:

 

Miroslav Kultyshev to kolejna ofiara umasowienia edukacji muzycznej - twierdzi Marek Dyżewski: 

 

Hyung-Min Suh: trudno było mi zrozumieć, o co chodzi w Mazurkach, bo nie jestem Polakiem... 

 

Leonard Gilbert grał bez oddechu i śpiewności:

 

Gdzie podziała się poetyckość Daniila Trifonova? 

 

Kotaro Nagano nie dorasta kulturą muzyczną do swego mistrza, Dang Thai Sona 

 

Jayson Gillham - muzyka Chopina w jego interpretacji brzmi jak walka tytanów 

Co grała Hélène Tysman... czyli pierwsza mała afera tegorocznego Konkursu 

 

Olśniewająco wypadły natomiast niedzielne przesłuchania, podczas których nastoletni często artyści zaskakiwali raz po raz wybitną dojrzałością. Marcinowi Majchrowskiemu, Małgorzacie Pęcińskiej oraz Markowi Dyżewskiemu najbardziej przypadły do gustu występy Włoszki Leonory Armellini, Japonki Airi Katady orazChinki Fei-Fei Dong. 

Anna Fedorova: lubię wykonywać utwory dużego i wymagającego repertuaru:

 

Leonora Armelini - szlachetna prostota i mistrzowskie operowanie światłocieniem:

 


 

Airi Katada - błyskotliwa wirtuozeria, ale też wyjątkowa szlachetność i przejrzystość:


 

Fei-Fei Dong - murowana kandydatka do Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków:


 

Fei-Fei Dong: w drugim etapie czuję się zdecydowanie pewniej... 

 

Claire Huangci - świetnie wyszkolona, ale piekielnie stremowana:


 

Da Sol Kim rozczarował pustą nieco wirtuozerią 

 

Czy Ching-Yun Hu zżera rutyna?

 

***

 

Peng Cheng He urodził się 21 grudnia 1988 r. w Szengdu. Ukończył Szkołę Muzyczną Konserwatorium w Syczuanie pod kierunkiem Da Xin Zheng. Dyplom wyższej uczelni otrzymał w Oberlin Conservatory w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pracuje pod kierunkiem Edwarda Auera. Laureat pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Tajpej. W 2005 był najmłodszym uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2010).

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007).  Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.

Hyung-Min Suh urodził się 22 maja 1990 r. w Seulu. Student Juilliard School of Music w klasie Emanuela Axa i Mattiego Raekalio.  Laureat koreańskich konkursów dla młodych artystów. Występował z recitalami i z towarzyszeniem prestiżowych orkiestr symfonicznych, takich jak Seoul  Philharmonic Orchestra w Korei Południowej i Stanach Zjednocznonych.

Leonard Gilbert urodził się 30 sierpnia 1990r. w Scarborough. Student Indiana University Jacobs School of Music w klasie Menahema Presslera. Laureat konkursów pianistycznych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, m.in. konkursu na najlepsze wykonanie utworu romantycznego z Toronto Symphony Orchestra. W 2008 otrzymał drugą nagrodę World Piano Competition w Cincinnati. Koncertuje w kraju i za granicą. Brał udział w festiwalach muzycznych, m.in. w Toronto i Stratford.

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008).  W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Kotaro Nagano urodził się 29 października 1988 r. w Tokio. Kształci się pod kierunkiem Dang Thai Sona w Kanadzie i Japonii. Laureat m.in. pierwszej nagrody Konkursu Chopinowskiego w Tajpej (2008). Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu (2008). Koncertował w Japonii, Kanadzie, we Francji oraz na Tajwanie.

Jayson Gillham urodził się 15 sierpnia 1986 r. w Dalby. Absolwent Griffith University Queensland Conservatorium w stopniu Bachelor of Music. Stopień Master of Music otrzymał w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Christophera Eltona. Laureat trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie (2005). Koncertuje jako solista i kameralista w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii - m.in. w Wigmore Hall. Występował ze znanymi orkiestrami Australii.

Hélène Tysman urodziła się 30 grudnia 1982 r. w Paryżu. Absolwentka Coservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Kontynuowała studia w Wiedniu, Kolonii i Hamburgu. Obecnie jest na studiach podyplomowych w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze u Grigorija Gruzmana. Laureatka pierwszych nagród Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2006) i Europejskiego Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu (pierwsza edycja, 2008). W 2009 otrzymała trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Minnesocie. Koncertowała w wielu krajach europejskich oraz w Izraelu i Maroku. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. W 2009r. nagrała płytę z utworami Fryderyka Chopina.

Anna Fedorova urodziła się 27 lutego 1990 r. w Kijowie. Studentka Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli. Kształci się pod kierunkiem Leonida Margariusa. Laureatka młodzieżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2004), the Dorothy Mackenzie International Piano Competition w Nowym Jorku, konkursu w Tbilisi (2005). W 2009 otrzymała pierwszą nagrodę w VIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy. Występuje jako solistka, kameralistka i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Niemczech, we Francji, we Włoszech, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Argentynie. Koncertowała w prestiżowych salach - takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Palacio de Bellas Artes i Sala Neza w Meksyku i w Teatro Colon w Buenos Aires.

Leonora Armellini urodziła się 25 czerwca 1992 r. w Padwie. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureatka licznych włoskich konkursów pianistycznych. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 występów publicznych, w tym recitali i koncertów z orkiestrą. W 2009 r. debiutowała w Carnegie Weill Recital Hall w Nowym Jorku.

Airi Katada urodziła się 5 lipca 1992 r. w Kanagawie. Kształci się w średniej szkole muzycznej w Tokio pod kierunkiem Reiko Kikuchi oraz Katsunori Ishii. Zdobywczyni m.in. brązowego medalu Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Azji, w Tokio (2009), nagrody specjalnej podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Pekinie (2006) i pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Aleksandra Skriabina w Paryżu (2006). Koncertowała w Japonii, Rosji i Polsce.

Fei-Fei Dong urodziła się 12 lipca 1990 r. w Shen Zhen. Studentka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Yocheved Kaplinskiej. Laureatka wielu konkursów pianistycznych organizowanych w Chinach. W 2009 r. wystąpiła z programem chopinowskim w Alice Tully Hall w Nowym Jorku. W tym samym roku wykonała Koncert f-moll Chopina z Aspen Academy Orchestra w Aspen Benedict Music Tent.

Claire Huangci urodziła się 22 marca 1990 r. w Rochester. Absolwentka Curtis Institute. Umiejętności  pianistyczne doskonaliła w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Arie Vardiego. W 2010 została laureatką pierwszej narody Konkursu Chopinowskiego w Miami. Rok wcześniej zwyciężyła w Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz otrzymała Orpheum Music Prize w Zurichu. Wystąpiła z licznymi recitalami w Europie, Chinach, Japonii i w Stanach Zjednoczonych (w Carnegie Hall). Jako solistka koncertuje z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi, m.in. Orchestrą Filadelfijską, Chińską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu, Moskiewską Orkiestrą Radiową, Deutsche Streichphilharmonie.

Da Sol Kim urodził się 13 kwietnia 1989 r. w Pusan. Student Hochschule für Musik und Theater w  Hanowerze w klasie Karla-Heinza Kämmerlinga. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Nagoya oraz Konkursu Chopinowskiego w Azji, w Tokio. W 2008 otrzymał trzecią nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie. Koncertował w Korei Południowej i Niemczech. Jako solista wystąpił m.in. z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Ching-Yun Hu urodziła się 1 lutego 1982 r. na Tajwanie. Studiowała w Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Cleveland Institute of Music. Jej nauczycielami byli Oxana Jablonskaya i Sergei Babayan. Umiejętności pianistyczne doskonaliła w Hochschule für Musik w Hanowerze pod kierunkiem Karla-Heinza Kämmerlinga. Zwycięzczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2008) i Concert Artists Guild International Competition w Nowym Jorku (2009). Koncertuje na całym świecie w prestiżowych salach koncertowych. W sezonie 2009/2010 wystąpiła m.in. w Wigmore Hall w Londynie, Lincoln Center w Nowym Jorku, w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Salle Cortot w Paryżu na niemieckim Klavier-Festival Ruhr. Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

Rina Sudo urodziła się 29 października 1987 r. w Tochigi. Studentka wydziału muzycznego Uniwersytetu w Showa w klasie Fumiko Eguchi. Laureatka czwartej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (2003) oraz piątej nagrody AXA Dublin International Piano Competition (2006). Koncertuje w Japonii i w Europie, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, we Francji, w Niemczech i we Włoszech. Jako solistka koncertowała m.in. z Orkiestrą NHK w Suntory Hall w Tokio, Orkiestrą Sendai oraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej w Kanagawie w Japonii.

(Źródło: NIFC)