Wydarzenia
kategoria: Tylko PR SA

Szczęśliwa dwudziestka

14.10.2010 01:58

 Jacek Kortus

Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.

Przed północą jury ogłosiło wyniki zakończonych w środę przesłuchań II etapu. W Konkursie pozostali ekstrawetyczny Bułgar Evgeni Bozhanov oraz bardziej skupiony Austriak Ingolf Wunder  - pianiści budzący największe emocje wśród warszawskiej publiczności. W kolejnym atapie nie zabraknie też Polaków Pawła Wakarecego i Marcina Koziaka. Nie usłyszymy już natomiast Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu Chopinowskiego. To zaprewnie nie jedyna decyzja jury, która długo jeszcze budzić będzie kontrowersje.

 

Profesor Andrzej Jasiński o decyzji jury, na którego czele stoi:

 

 

Pianiści zakwalifikowani do III Etapu Konkursu Chopinowskiego:


1.  Miroslav Kultyshev (Rosja)
2.  Daniil Trifonov (Rosja)
3.  Jayson Gillham (Australia)
4.  Hélene Tysman (Francja)
5.  Leonora Armellini (Włochy)
6.  Fei- Fei Dong (Chiny)
7.  Claire Huangci (USA)
8.  Paweł Wakarecy (Polska)
9.  Evgeni Bozhanov (Bulgaria)
10. Wai-Ching Rachel Cheung (Chiny)
11. Yury Shadrin (Rosja)
12. Irene Veneziano (Włochy)
13. Nikolay Khozyainov (Rosja)
14. Mei-Ting Sun (USA)
15. Yulianna Avdeeva (Rosja)
16. Marcin Koziak (Polska)
17. Ingolf Wunder (Austria)
18. Lukas Geniušas (Rosja/Litwa)
19. François Dumont (Francja)
20. Andrew Tyson (USA)

Kolejne przesluchania rozpoczną się - w Filharmonii Narodowej oraz na antenie Dwójki - już w czwartek o godz. 10:00.  Jak zwykle, konkursowe występy skomentują dla Państwa wieczorem Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska, Marek Dyżewski oraz Kacper Miklaszewski (godz. 23:00).

 

Program czwartkowych przesłuchań:

 

10.00 Miroslav Kultyshev (Rosja)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Mazurek c-moll op. 30 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Mazurek h-moll op. 30 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Mazurek Des-dur op. 30 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
    * Fryderyk Chopin - Fantaisie-Impromptu [op. 66]
    * Fryderyk Chopin - Impromptu Ges-dur op. 51
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58

Fortepian: Steinway


11.00 Daniil Trifonov (Rosja)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Impromptu As-dur op. 29
    * Fryderyk Chopin - Impromptu Fis-dur op. 36
    * Fryderyk Chopin - Rondo a la Mazur F-dur op. 5
    * Fryderyk Chopin - Tarantella As-dur op. 43

Fortepian: Fazioli

 

12.30 Jayson Gillham (Australia)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Preludium cis-moll op. 45
    * Fryderyk Chopin - Rondo Es-dur op. 16

Fortepian: Steinway

 

13.30 Leonora Armellini (Włochy)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Fortepian: Kawai
 

17.00 Fei-Fei Dong (Chiny)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Fortepian: Steinway

 

18.00 Claire Huangci (USA)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58

Fortepian: Yamaha

 

19.30 Paweł Wakarecy (Polska)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Preludium C-dur op. 28 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Preludium a-moll op. 28 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Preludium G-dur op. 28 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Preludium e-moll op. 28 nr 4
    * Fryderyk Chopin - Preludium D-dur op. 28 nr 5
    * Fryderyk Chopin - Preludium h-moll op. 28 nr 6
    * Fryderyk Chopin - Preludium A-dur op. 28 nr 7
    * Fryderyk Chopin - Preludium fis-moll op. 28 nr 8
    * Fryderyk Chopin - Preludium E-dur op. 28 nr 9
    * Fryderyk Chopin - Preludium cis-moll op. 28 nr 10
    * Fryderyk Chopin - Preludium H-dur op. 28 nr 11
    * Fryderyk Chopin - Preludium gis-moll op. 28 nr 12

Fortepian: Steinway

 

20.30 Evgeni Bozhanov (Bułgaria)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Walc Es-dur op. 18
    * Fryderyk Chopin - Walc F-dur op. 34 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Walc As-dur op. 64 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 41 nr 4
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 30 nr 4

Fortepian: Yamaha

 

***

 

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję.Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Jayson Gillham urodził się 15 sierpnia 1986 r. w Dalby. Absolwent Griffith University Queensland Conservatorium w stopniu Bachelor of Music. Stopień Master of Music otrzymał w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Christophera Eltona. Laureat trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie (2005).Koncertuje jako solista i kameralista w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii - m.in. w Wigmore Hall. Występował ze znanymi orkiestrami Australii.

Leonora Armellini urodziła się 25 czerwca 1992 r. w Padwie. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureatka licznych włoskich konkursów pianistycznych.W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 występów publicznych, w tym recitali i koncertów z orkiestrą. W 2009 r. debiutowała w Carnegie Weill Recital Hall w Nowym Jorku.

Fei-Fei Dong urodziła się 12 lipca 1990 r. w Shen Zhen. Studentka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Yocheved Kaplinskiej. Laureatka wielu konkursów pianistycznych organizowanych w Chinach. W 2009 r. wystąpiła z programem chopinowskim w Alice Tully Hall w Nowym Jorku. W tym samym roku wykonała Koncert f-moll Chopina z Aspen Academy Orchestra w Aspen Benedict Music Tent.

Claire Huangci urodziła się 22 marca 1990 r. w Rochester. Absolwentka Curtis Institute. Umiejętności  pianistyczne doskonaliła w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Arie Vardiego. W 2010 została laureatką pierwszej narody Konkursu Chopinowskiego w Miami. Rok wcześniej zwyciężyła w Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz otrzymała Orpheum Music Prize w Zurichu. Wystąpiła z licznymi recitalami w Europie, Chinach, Japonii i w Stanach Zjednoczonych (w Carnegie Hall). Jako solistka koncertuje z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi, m.in. Orchestrą Filadelfijską, Chińską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu, Moskiewską Orkiestrą Radiową, Deutsche Streichphilharmonie.

Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

Evgeni Bozhanov to bułgarski pianista, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym  Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku.W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.