Wydarzenia
kategoria: Tylko PR SA

Przed finałem

16.10.2010 02:02

III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego, 16 października (sobota), Program Drugi PR

III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego powoli dobiega końca. Jego wyniki posumują w sobotę wieczorem  Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska oraz Marek Dyżewski.

 

Program:

10.00  Lukas Geniušas (Rosja/Litwa)

Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
Fryderyk Chopin - Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Fryderyk Chopin - Etiuda f-moll op. 25 nr 2
Fryderyk Chopin - Etiuda F-dur op. 25 nr 3
Fryderyk Chopin - Etiuda a-moll op. 25 nr 4
Fryderyk Chopin - Etiuda e-moll op. 25 nr 5
Fryderyk Chopin - Etiuda gis-moll op. 25 nr 6
Fryderyk Chopin - Etiuda Des-dur op. 25 nr 8
Fryderyk Chopin - Etiuda Ges-dur op. 25 nr 9
Fryderyk Chopin - Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Fryderyk Chopin - Etiuda c-moll op. 25 nr 12

Fortepian: Steinway



11.00 François Dumont (Francja)

Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
Fryderyk Chopin - Berceuse Des-dur op. 57
Fryderyk Chopin - Impromptu As-dur op. 29

Fortepian: Fazioli



12.30 Andrew Tyson (USA)

Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
Fryderyk Chopin - Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Fryderyk Chopin - Mazurek Des-dur op. 30 nr 3
Fryderyk Chopin - Mazurek C-dur op. 33 nr 2
Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 41 nr 4
Fryderyk Chopin - Mazurek c-moll op. 56 nr 3

Fortepian: Steinway



13.30 Hélène Tysman (Francja)


Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
Fryderyk Chopin - Preludium Fis-dur op. 28 nr 13
Fryderyk Chopin - Preludium es-moll op. 28 nr 14
Fryderyk Chopin - Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Fryderyk Chopin - Preludium b-moll op. 28 nr 16
Fryderyk Chopin - Preludium As-dur op. 28 nr 17
Fryderyk Chopin - Preludium f-moll op. 28 nr 18
Fryderyk Chopin - Preludium Es-dur op. 28 nr 19
Fryderyk Chopin - Preludium c-moll op. 28 nr 20
Fryderyk Chopin - Preludium B-dur op. 28 nr 21
Fryderyk Chopin - Preludium g-moll op. 28 nr 22
Fryderyk Chopin - Preludium F-dur op. 28 nr 23
Fryderyk Chopin - Preludium d-moll op. 28 nr 24

Fortepian: Yamaha

 

23:00 Posumowanie III etapu przesłuchań na antenie Dwójki

 

***

 

Wai-Ching Rachel Cheung urodziła się 27 września 1991r. w Hongkongu. Studia muzyczne, zakończone licencjatem, odbyła w Akademii Muzycznej w Hongkongu w klasie Eleanory Wong. Laureatka wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i we Włoszech. Stypendystka chińskich organizacji muzycznych wspierających młodych pianistów.
Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. w Rosji, w Polsce (w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju), na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Występuje z licznymi recitalami oraz jako solistka z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Filharmonii w St.  Petersburgu i Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Jerozolimie.
Yury Shadrin Urodził się 31 lipca 1980 r. w Perm. Ukończył konserwatoria w Moskwie i Oberlin. Studiował pod kierunkiem m.in. Elisso Virsaladze i Monique Duphil. Od 2008 umiejętności pianistyczne doskonali w Peabody Institute w klasie Leona Fishera. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu pianistycznego w Maracaibo w Wenezueli, drugiej nagrody Corpus Christi International Piano Competition oraz trzeciej nagrody World Piano Competition w Cincinnati. Występuje w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Caracas Municipal Symphony i Orquestra Sinfónica de Salta w Argentynie.
Irene Veneziano urodziła się 5 lutego 1985 r. w Angerze. Absolwentka Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Mediolanie oraz Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Jej nauczycielami byli Edda Ponti i Sergio Perticaroli. Otrzymała także dyplom muzyka kameralisty. Laureatka konkursów organizowanych we Włoszech, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych.
W 2009 zdobyła pierwsze nagrody w Konkursach Pianistycznych Premio Nazionale delle Arti w Turynie i Premio Doplicher w Mediolanie. Występowała w Europie i Azji.
Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej.
Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).
Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music.
Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce.
Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane 
w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.
Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dedzictwa Narodowego.
Ingolf Wunder urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lukas Geniušas urodził się 1 lipca 1990 r. w Moskwie. Student Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Very Gornostaevej. Laureat wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. konkursu chopinowskiego w Moskwie i Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. W 2007 otrzymał drugą nagrodę Scottish International Piano Competition. Koncertuje jako solista i kameralista z bogatym repertuarem, od baroku po utwory kompozytorów współczesnych. Wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej z Litewską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 160 rocznicy śmierci Chopina (2009).

François Dumont urodził się 19 października 1985r. w Lyonie. Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. W 2007 roku został laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych takich jak Konkurs im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, konkursu im. Vlado Perlemutera we Francji (trzecia nagrody), konkursu im. Jeana Françoix we Francji (pierwsza nagroda). W 2009 otrzymał czwartą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nagrał CD dla firmy fonograficznej Diapazon d'Or.

Andrew Tyson urodził się 19 grudnia 1986 r. w Durham. Kształci się w Curtis Institute of Music w Filadelfii w klasie Claude’a Franka. Laureat wielu amerykańskich konkursów pianistycznych, m.in. drugiej nagrody Kościuszko Foundation Chopin Piano Competition (2008). Koncertował z recitalami i jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Belgii i Luxemburgu.

Hélène Tysman urodziła się 30 grudnia 1982 r. w Paryżu. Absolwentka Coservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Kontynuowała studia w Wiedniu, Kolonii i Hamburgu. Obecnie jest na studiach podyplomowych w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze u Grigorija Gruzmana. Laureatka pierwszych nagród Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2006) i Europejskiego Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu (pierwsza edycja, 2008). W 2009 otrzymała trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Minnesocie. Koncertowała w wielu krajach europejskich oraz w Izraelu i Maroku. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. W 2009r. nagrała płytę z utworami Fryderyka Chopina.