Bozhanov rozczarował, Trifonov oczarował poetyckością
19.10.2010 19:22
Nikt z wykonawców nie zlekceważył tych utworów. - zgodzili się Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska, Marek Dyżewski oraz Kacper Miklaszewski, analizując konkursowe interpretacje młodzieńczych opusów Chopina na fortepian z orkiestrą. Szoda, że Miroslav Kultyshev grał z "poprawnością i obojętnością pianoli" (Marek Dyżewski), a Paweł Wakarecy zadowolił się pięknym brzmieniem, ignorując retoryczno-deklamacyjny aspekt interpretacji.
O bardzo akademickiej interpretacji Miroslava Kultysheva:
Paweł Wakarecy: nie ma klucza do interpretacji muzyki Chopina. Staram się w niej odnaleźć coś osobistego i podzielić się tym z innymi...
"Wielką poezją powiało Wreszcie" (Marek Dyżewski) dopiero podczas występu Daniila Trifonova. Interpretując Chopina, kieruję się raczej intuicją. Ta muzyka jest tak naturalna, że wystarczy się jej poddać - mówił młody pianista:
Rozczarował natomiast faworyt Evgeni Bozhanov, którego manieryczna skłonność do różnicowania akcji muzycznej nie zabrzmiała tym razem przekonująco:
***
Evgeni Bozhanov to pianista bułgarski, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku. W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.
Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.
Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.
Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.
UWAGA: Transmisje finałowych przesłuchań Program 2 Polskiego Radia nada w systemie dźwięku przestrzennego
Dolby Pro Logic II, zrealizowanego techniką wielokanałową. Słuchacze Polskiego Radia dysponujący odbiornikami FM lub zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II będą mieli możliwość w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych. Pozostali wysłuchają koncertów w dotychczasowej jakości dźwięku.