Yulianna Avdeeva zwyciężczynią XVI Konkursu Chopinowskiego
21.10.2010 01:40Bezsprzeczni faworyci Konkursu - Austriak Ingolf Wunder i Bułgar Evgeni Bozhanov - wyjadą z Warszawy bez głównego trofeum. Ta decyzja bez wątpienia wywoła silne kontrowersje.
Tuż przed północą poznaliśmy wyniki XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jury zdecydowało się uhonorować obdarzoną fenomenalnym warsztatem i sugestywnym typem ekspresji, a przy tym bardzo już doświadczoną (regularne występy w najbardziej prestiżowych salach koncetowych Europy i Azji oraz trofea na szeregu konkursów) Rosjankę Yuliannę Avdeevą . Reakcję publiczności zgromadzonej w warszawskiej Filharmonii Narodowej trudno było jednak uznać za entuzjastyczną.
Największe emocje wśród krytyków muzycznych oraz melomanów budzili bowiem od początku zupełnie inni pianiści. Z jednej strony niezwykle subtelny i znakomicie wyczuwający specyfikę stylu chopinowskiego (uczeń Adama Harasiewicza, zwycięzcy V Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku) Ingolf Wunder. Z drugiej - ekscentryczny i bardzo teatralny Evgeni Bozhanov, którego subiektywizm i charyzmę przywodziły na myśl młodego Ivo Pogorelicha. Niedawnym faworytom przypadły jednak odpowiednio II oraz IV miejsce.
Czy kontrowersyjna decyzja jury wywołać może podobną burzę, jak pamiętne wykluczenie Ivo Pogorelicha z przesłuchań 1980 roku? Czas pokaże...
Oficjalne wyniki XVI Konkursu Chopinowskiego:
I nagroda: Yulianna Avdeeva (Rosja)
II nagroda: Lukas Geniušas (Rosja/Litwa) / Ingold Wunder (Austria) ex aequo
III nagroda Daniil Trifonov (Rosja)
IV nagroda: Evgeni Bozhanov (Bułgaria)
V nagroda: François Dumont (Francja)
VI nagroda: nie przyznano
***
Najlepsze wykonanie poloneza w II etapie: Lukas Geniušas (Rosja/Litwa)
Najlepsze wykonanie mazurków:Daniil Trifonov (Rosja)
Najlepsze wykonanie koncertu:Ingolf Wunder (Austria)
Najlepsze wykonanie sonaty:Yulianna Avdeeva (Rosja)
Najlepsze wykonanie Poloneza-fantazji op. 61:Ingolf Wunder (Austria)
***
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.
Lukas Geniušas urodził się 1 lipca 1990 r. w Moskwie. Student Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Very Gornostaevej. Laureat wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. konkursu chopinowskiego w Moskwie i Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. W 2007 otrzymał drugą nagrodę Scottish International Piano Competition. Koncertuje jako solista i kameralista z bogatym repertuarem, od baroku po utwory kompozytorów współczesnych. Wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej z Litewską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 160 rocznicy śmierci Chopina (2009).
Ingolf Wunder urodził się 8 września 1985 r. w Klagenfurcie. Absolwent Universität für Musik und Dartellende Kunst w Wiedniu. Obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza. Koncertował m.in. w Austrii, Niemczech, w wielu miastach Polski, w Hiszpanii i Argentynie. W roku 2006 wystąpił w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Od tego czasu występował też w Berlin Konzerthaus, Wiener Musikverein i w Tonhalle w Zurichu.
Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.
Evgeni Bozhanov to pianista bułgarski, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku. W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.
François Dumont urodził się 19 października 1985r. w Lyonie. Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. W 2007 roku został laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych takich jak Konkurs im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, konkursu im. Vlado Perlemutera we Francji (trzecia nagrody), konkursu im. Jeana Françoix we Francji (pierwsza nagroda). W 2009 otrzymał czwartą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nagrał CD dla firmy fonograficznej Diapazon d'Or.
(źródło: NIFC)