Wydarzenia
kategoria: Pozostałe

Od Chopina do Lutosławskiego

12.12.2010 12:27

Muzyczne konfrontacje; 7 listopada - 12 grudnia, Muzeum Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej

Program tegorocznej edycji "Muzycznych konfrontacji" w Stawisku zderzy wybrane dzieła mistrza polskiego romantyzmu  z dokonaniami innych polskich kompozytorów, zyjących po Chopinie.

Miejscem festiwalu jest już po raz jedenasty Stawisko - Dom Jarosława Iwaszkiewicza, najwybitniejszego wśród pisarzy badacza twórczości Fryderyka Chopina, a także znawcy i interpretatora szeregu ważnych zjawisk w historii kultury muzycznej. Wśród kompozytorów polskich, których dzieła będą prezentowane podczas festiwalu w zestawieniu z utworami Chopina, znajdą się: Juliusz Zarębski, Henryk Wieniawski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski.

Każdy tego rodzaju wybór nie jest i nie może być do końca obiektywny, koncentruje się jednak z pewnością wokół nazwisk i utworów twórców żyjących w różnych epokach po Chopinie, dla których chopinowskie idee były i są żywe, ponadczasowe, stanowiły niejednokrotnie impuls, inspirację, rezonowały w różnych sferach ich muzycznych dokonań. Stosunek Lutosławskiego do Chopina, jako do wizjonera wyznaczającego nowe drogi rozwoju muzyki kolejnych epok, ma znaczenie i wymiar symboliczny - tak należy odczytywać obecność nazwiska największego wśród twórców muzyki polskiej XX wieku w tytule festiwalu.

Wybrane dzieła Chopina oraz utwory muzyki solowej i kameralnej Zarębskiego, Wieniawskiego, Karłowicza, Szymanowskiego, Góreckiego i Lutosławskiego interpretować będą w Stawisku wybitni artyści: Szabolcs Esztényi, Piotr Pławner i Maria Szwajger-Kułakowska, Jadwiga Rappe i Mariusz Rutkowski, Kwartet Wilanów, Royal String Quartet. Wystąpią także najmłodsi wykonawcy: Joanna Freszel i Marek Bracha.

Wydarzeniem będzie zarówno muzyka kreowana przez kompozytora, pianistę, wybitnego muzyka-improwizatora Szabolcsa Esztényiego, jak i możliwość posłuchania piosenek - przebojów z lat pięćdziesiątych Witolda Lutosławskiego, podpisywanych pseudonimem Derwid - w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego. Odbędą się także spotkania z improwizującymi kompozytorami oraz muzykami z kręgów alternatywnych, tworzących grupę Kawalerowie Błotni. W muzyce powstającej "na żywo" podejmują oni próbę przełożenia wybranych utworów Chopina na współczesny język dźwiękowy.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa plastyczna - w tym roku malarstwa i rysunku Hilarego (Hilarego Krzysztofiaka; 1926-1979), artysty o szczególnej poetyckiej i muzycznej wrażliwości, przez wiele lat związanego z dwutygodnikiem "Ruch Muzyczny".

W roku 2010 mija trzydzieści lat od śmierci Jarosława Iwaszkiewicza. Szczególnym podkreśleniem i uczczeniem tej rocznicy będzie epilog festiwalu: "Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza", skomponowana specjalnie na tę okazję przez Włodka Pawlika, a wykonywana przez wybitnych muzyków jazzowych - Lorę Szafran, Marka Bałatę i Włodek Pawlik Trio. W programie tego literacko-muzycznego spektaklu nie zabraknie akcentów chopinowskich - poezji Gospodarza Stawiska poświęconej Chopinowi.

Dokładny program można znaleźć na stronie organizatora