Krzysztof Jabłoński w 'Koncercie Chopinowskim'
05.12.2010 17:22Koncert Chopinowski, 5 grudnia (niedziela) godz. 23:05, Program Pierwszy PR
Najbliższą odsłonę jubileuszowego cyklu Adam Rozlach poświęci dorobkowi Krzysztofa Jabłońskiego, laureata III nagrody XI Konkursu Chopinowskiego.
Krzysztof Jabłoński naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Przez 12 lat jego pedagogiem była Janina Butor (szkoła podstawowa i średnia). Pierwszy raz z orkiestrą wystąpił mając 12 lat. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, zwieńczone dyplomem z wyróżnieniem (1987).
Krzysztof Jabłoński jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Mediolanie ('Premio Dino Ciani', V nagroda, 1980, jako najmłodszy uczestnik konkursu), Warszawie (Konkurs Chopinowski, III nagroda, 1985), Palm Beach (I nagroda, 1988), Monzy (I nagroda, 1988), Dublinie (II nagroda, 1988), Tel Awiwie (III nagroda i Złoty Medal Artura Rubinsteina, 1989), Nowym Jorku (nagroda specjalna im. Jorge Boleta, 1992) i Calgary (II nagroda, 1991). Po sukcesie na konkursie w Mediolanie Nikita Magaloff (przewodniczący jury) zaprosił go do udziału w swoich kursach mistrzowskich w Genewie.
Pianista koncertuje na estradach Europy, Ameryki Północnej, Meksyku, Izraela, Japonii, Korei, w tak prestiżowych salach jak: Filharmonia Berlińska, Gewandhaus w Lipsku, Semper Oper w Dreźnie, Salle Gaveau w Paryżu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr 'Bolszoj' w Moskwie i in. Partnerowali mu dyrygenci: Mario Bernardi, Sergiu Comissiona, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Jesus Lopez-Cobos, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Witold Rowicki, Michael Stern, Tadeusz Strugała, Ronald Zollman i in. W sezonie artystycznym 1989/99 związanym z obchodami 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, pianista dał kilkadziesiąt koncertów chopinowskich w różnych częściach świata.
Do niezwykłych wydarzeń artystycznych w karierze Jabłońskiego należy współpraca z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w latach 1999-2006 w ramach której wykonywał muzykę do spektaklu baletowego "Fortepianissimo" oraz oryginalną wersję dramatu lirycznego C. Debussy'ego Peleas i Melizanda. W 2005 roku Jabłoński wykonał Wariacje Chopina na historycznym fortepianie (Erard) w Filharmonii Narodowej w Warszawie z Orchestra of the 18th Century pod dyrekcją Fransa Brüggena. Występy z Berner Symphonie-Orchester (Chopin, Dohnanyi), Jenaer Philharmonie (Ravel), Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR (Mendelssohn), wykonanie I Koncertu Szostakowicza z Festival Orchestra podczas Grand Teton Music Festival w USA oraz Prometeusza Scriabina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Andrey'a Boreyko, należą do najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich dwóch lat w kalendarzu Jabłońskiego.
Poza działalnością solistyczną, Jabłoński z wielkim zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną, występując z wiolonczelistami Andrzejem Wróblem i Tomaszem Strahlem, skrzypkami Wandą Wiłkomirską i Konstantym Andrzejem Kulką oraz kwartetami Deseret String Quartet, Shanghai Quartet i in. Jest założycielem duetu "Chopin Duo" (z T. Strahlem – wiolonczela). Od 2005 roku jest członkiem Kwintetu Warszawskiego.
Artysta dokonał wielu nagrań dla krajowych i zagranicznych radiofonii oraz stacji telewizyjnych. Na płytach firm fonograficznych Polskie Nagrania 'Muza', Pol-Music, Be-Ar-Ton, Aperto, Bayer Records, Crown Classics, KOS Warsaw Records utrwalił dzieła Chopina, Mozarta, Musorgskiego, Schumanna, Faurego i in. W ramach Wydania Narodowego Dzieł F. Chopina w redakcji prof. J. Ekiera zarejestrował komplety Etiud, Preludiów, Impromptus, a także Wariacje i Krakowiaka.
Jabłoński zajmuje się także pedagogiką. Prowadził klasy fortepianu w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i Katowicach. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie oraz bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2005 roku był jurorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, International F. Chopin Piano Competition in ASIA, oraz The Seventh National Chopin Piano Competition of the United States.
Stanisław Dybowski (źródło: NIFC)