Wydarzenia
kategoria: Pozostałe

Chopinowski weekend w Kordegardzie

04.12.2010 17:25

Pianiści - studium rubato; Filmowa niedziela z Chopinem, 4-5 grudnia, Kordegarda Chopin 2010 

Na koncert  promujący album "Pianiści - studium rubato" autorstwa Juliusza Multarzyńskiego oraz na "Filmową Niedzielę z Chopinem" zaprasza Kordegarda Chopin 2010.

Album fotograficzny "Pianiści – studium rubato" to czwarta publikacja tego typu Juliusza Multarzyńskiego (dotychczas ukazały się „Balet w Polsce”, „Mój Verdi”, „Dyrygenci”). Autor jest fotografikiem wybitnym, przede wszystkim fotografikiem teatru, ruchu scenicznego. Album składa się 167 ułożonych w porządku alfabetycznym fotogramów pianistów, od Hinricha Alpersa po Krystiana Zimermana. Juliusz Multarzyński bywał na koncertach, obserwował, utrwalał. Tak powstawały zdjęcia niepozowane, pełne ekspresji.

Do albumu dołączona jest płyta DVD pt. ”Nie wszystek umrę”, przygotowana z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Pełni ona rolę swoistej „wizualizacji muzyki”. Zawartość płyty najlepiej streszcza podtytuł krążka "twórczość Chopina i dla Chopina". Znalazły się na niej najchętniej wykonywane i słuchane utwory fortepianowe kompozytora, a także twórczość muzyczna i literacka poetów i kompozytorów późniejszych, na których muzyka Chopina wywarła niezatarte piętno. Wykonawcami nagrań są znani w Polsce i za granicą artyści, m.in. Ewa Warta-Śmietana, Man Li, Renata Żełobowska -Orzechowska, Mariusz Pędziałek i Jerzy Trela.

W sobotnim (4.12) koncercie promującym album Juliusza Multarzyńskiego wezmą udział: Ewa Warta-Śmietana (sopran), Krystyna Man Li Szczepańska (fortepian), Jekatierina Sarajewa-Drzewiecka (fortepian), Małgorzata Westrych (fortepian), Stanisław Drzewiecki (fortepian), Mariusz Rutkowski (fortepian). Na program złoży się przekrój utworów fortepianowych i pieśni Fryderyka Chopina oraz pieśni powstałe z inspiracji jego twórczością lub jemu dedykowane.

Dzień później w tym samy miejscu odbędzie się pokaz filmów o Fryderyku Chopinie. W jego programie znalazły się zarówno archiwalne filmy dokumentalne, jak i współczesne produkcje fabularne:

„Chopin. Pragnienie miłości”. reż. Jerzy Antczak, 2002 (116 min.) Film o kompozytorze, ukazujący go jako geniusza muzycznego oraz  bardzo wrażliwego człowieka. Kluczem do odczytania osobowości Chopina stała się obserwacja jego relacji z najbliższymi, próby budowania namiastki rodziny u boku francuskiej pisarki George Sand oraz tęsknota za krajem.

„Chopin w Paryżu” reż. Stanisław Grabowski, 1969 r.  (10 min.) Film przedstawia niezatarte ślady obecności Chopina w Paryżu, który stał się jego drugim domem po opuszczeniu kraju w 1830 r. Film opatrzony został komentarzem Jarosława Iwaszkiewicza, sławnego pisarza oraz wielbiciela twórczości Chopina.

„Chopin według Antczaka. Wywiad z Jerzym Antczakiem i Piotrem Adamczykiem”, 2010 r. (12 min.) - wywiad z reżyserem filmu „Chopin. Pragnienie miłości” - Jerzym Antczakiem oraz z odtwórcą głównej roli – Piotrem Adamczykiem na temat realizacji filmu.

„Preludium sławy” reż. Jadwiga Skawińska, 1994 r. (23 min.) Film o początkach sławy Fryderyka Chopina, poświęcony jego zainteresowaniom instrumentami muzycznymi: organom i fortepianom oraz pierwszym koncertom na tych instrumentach, które przyniosły mu sławę. Fabuła filmu wzbogacona jest o fragmenty listów Fryderyka Chopina w interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

„Serce Chopina” reż. Piotr Szalsza, 1995 r. (55 min.). Film opowiada historię serca Chopina - jego drogę do Polski i tragiczne losy w czasie Powstania Warszawskiego. W filmie wykorzystane zostały się fragmenty listów, poezji i utworów znakomitego kompozytora.

„Utwory Chopina w kolorze” reż. Eugeniusz Cękalski, 1944 r. (11 min.) - muzyczny film eksperymentalny. Jeden z pierwszych filmów w polskiej kinematografii, w którym to efekty wizualne akompaniują muzyce, a nie na odwrót.