http://www2.polskieradio.pl/eo/dokument.aspx?iid=29015

Straty wojenne Warszawy

26.10.2005
RADIO POLONIA: Straty wojenne Warszawy to ponad 54 mld dolarów - tak wynika z przedstawionego właśnie raportu, który został opracowany z inicjatywy władz stolicy. Ukazał się też album poświęcony stratom wojennym Warszawy.

JÓZEF MENES Urząd Miasta Warszawa: Wiele dokumentów, które dotyczą okresu wojny czy okresu bezpośrednio powojennego stało się jawnymi dopiero kilka lat temu, np. jeżeli chodzi o komplet dokumentów dotyczących rzekomego zrzeczenia się rządu Bolesława Bieruta w ‘53 praw do roszczeń odszkodowawczych z tytułu strat wojennych, niektóre dokumenty zostały odnalezione dopiero w 2004 roku. Przez długi okres one pozostawały tajne, niedostępne opinii publicznej, również po prostu nie było woli politycznej do tego, żeby na ten temat rozmawiać.

RADIO POLONIA: Jakie więc dokumenty zostały umieszczone w omawianym przez nas raporcie?

JÓZEF MENES: W przypadku Warszawy sytuacja jest szczególnie trudna z tego względu, że ogromna część - ponad 90%. zasobów archiwalnych miasta - niestety uległa zniszczeniu, brakuje materiałów porównawczych z roku ’39. W każdym razie podczas prac nad raportem korzystaliśmy z dokumentów, które są przede wszystkim w Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy, również z pomocy Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy, z jednostki Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, z informatorium, W sumie udało się zebrać znaczącą dokumentację częściowo wcześniej nieznaną i na tej podstawie powstał raport. Straty wojenne oszacowaliśmy na ponad 45 mld współczesnych dolarów amerykańskich. W tej chwili - w oparciu o tamte opracowanie, ale wzbogacone oprawa fotograficzną i kartograficzną oraz nowymi rozdziałami opracowanymi przez specjalistów z różnych dziedzin - zrobiliśmy opracowanie szersze i mające postać wydania albumowego. Bardzo istotne jest to, że wzbogacone zostały szacunki tych strat, m.in. o wyposażenie instytucji publicznych, które to straty oszacowaliśmy na ponad 2,4 mld złotych przedwojennych. Zmieniła się również wartość strat w wyposażeniu mieszkań prywatnych - o około 1 mld złotych. Summa summarum różnica między kwotą, którą podawaliśmy w listopadzie 2004 roku a tą obecną wynosi ponad 9 mld dolarów.

RADIO POLONIA: Niestety ten raport i te wyliczenia pokazują raz jeszcze, że Warszawa była właśnie tą stolicą europejską, która w czasie II wojny światowej poniosła najstraszniejsze straty. Czy raport jest opublikowany również w Internecie?

JÓZEF MENES: Tak, pod adresem: WWW.warszawa.um.gov.pl W tej chwili na stronie internetowej miasta są dwa opracowania. Pierwotne - z listopada 2004 roku - i album na podstawie tego opracowania. (ep)