http://www2.polskieradio.pl/eo/dokument.aspx?iid=34737
Polski reportaż nad Odrą
29.03.2006
RADIO POLONIA: W dniach 28-31 marca Instytut Książki organizuje w Niemczech Festiwal Polskiego Reportażu. Całe przedsięwzięcie odbywa się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego. Państwa festiwal odwiedzi aż osiem niemieckich miast. Jakie to będą miasta?
ELŻBIETA KALINOWSKA Instytut Książki: Zaczynamy w Hamburgu, gdzie będą wszyscy zaproszeni przez nas autorzy. A potem rozjeżdżają się oni po różnych miastach Niemiec. To będą Kilonia, Kolonia, Magdeburg. Duesseldorf, Norymberga, Halle. Ostatnie spotkanie, również ze wszystkimi autorami, odbywa się w Berlinie.
RADIO POLONIA: Jednym z bezpośrednich powodów zorganizowania tego festiwalu jest wydanie antologii polskiego reportażu „Z Mińska na Manhattan”.
ELŻBIETA KALINOWSKA: To jest pierwsza antologia, jaką wydają Niemcy. Dwie poprzednie ukazały się w Szwecji i Francji. Planowane jest także holenderskie wydanie podobnej antologii. To nie są ani te same reportaże ani - częściowo - nie te same nazwiska. W każdym przypadku jest to wybór autorski redaktora tomu i to on decyduje o tym, jakie będą teksty i jakie nazwiska zaprezentuje. W przypadku antologii niemieckiej, której redaktorem jest Martin Pollack jest to 11 nazwisk. 11 reportaży, które dotyczą właściwie prawie wyłącznie spraw polskich. Martin Pollack zdecydował, że nie będzie prezentował tekstów, które opowiadają o zagranicy.
RADIO POLONIA: Czyli wszystkie te reportaże dotyczą spraw polskich, spraw świeżych, spraw z ostatnich lat?
ELŻBIETA KALINOWSKA: One są jeśli chodzi o czas powstawania różne. Ale rzeczywiście można powiedzieć, że to jest ostatnie 10 lat.
RADIO POLONIA: Czy ten wybór jest w jakichś sposób reprezentatywny dla obecnego polskiego reportażu?
ELŻBIETA KALINOWSKA: Jak powiedziałam to jest wybór autorski i tutaj należałoby zapytać samego autora wyboru. On jest reprezentatywny na pewno jeśli chodzi o to, co się o Polsce, w samej Polsce pisze. (ms)