http://www2.polskieradio.pl/eo/dokument.aspx?iid=34738
Jaka jest kondycja polskiego teatru?
29.03.2006
RADIO POLONIA: 27 dzień marca to tradycyjnie już obchodzony Międzynarodowy Dzień Teatru i z tej okazji stawiamy sobie pytanie o kondycję teatru w ogóle. To także święto Teatru Polskiego Radia.
JANUSZ KUKUŁA dyrektor Teatru Polskiego Radia: Wszystkie święta sprawiają wielką przyjemność, zwłaszcza ludziom teatru, ponieważ przypominają wszystkim, że teatr zajmuje ciągle ważne miejsce na kulturalnej mapie Polski. I mam nadzieję, że również w sercach słuchaczy i widzów.
RADIO POLONIA: A zatem stawianie takiej diagnozy, że w XXI wieku teatr to medium, to dziedzina sztuki, która powoli odchodzi do przeszłości nie jest prawdziwy?
JANUSZ KUKUŁA: Nie, na pewno nie. Odnoszę wrażenie, że nawet ta rola się zwiększa. Potrzeba obcowania z prawdziwą sztuką jest ciągle potrzebą bardzo ważną. Ciągle młodzi ludzie do teatru przychodzą i odnajdują tam siebie, swój los, swoje życie. Myślę, że teatr będzie trwał wiecznie, będzie tak jak poezja, jak muzyka, towarzyszył rozwojowi ludzkości zawsze. I, że takie dni, jak dzisiejszy również będą się zdarzały, że będziemy mówili o sprawach teatru, bo przecież mówienie o teatrze to jest mówienie o nas samych. Teatr zawsze odpowiadał na zapotrzebowanie czasów, w którym powstawał i każde pokolenie w ten sposób próbuje odpowiedzieć na podstawowe pytania.
RADIO POLONIA: Czemu zatem mówmy o kryzysie w teatrze, że coraz rzadziej do teatru chodzimy. Przecież to nieprawda. To znaczy są tacy, którzy chodzą, chodzili i będą chodzić i są tacy, którym rzeczywiście nie zawsze jest on potrzebny. Ale gdyby miał pan odpowiedzieć na pytanie, do czego nam jest teatr potrzebny na co dzień?
JANUSZ KUKUŁA: Teatr na co dzień pomaga żyć, pomaga odpowiadać na najważniejsze pytania. Przecież aktorzy są tacy, jak my. To nas pokazują na scenie również i w radiu staramy się, bardzo staramy się poruszać problematykę współczesną. Nie unikamy ważnych kwestii współczesności, chociaż pokusa ucieczki w taką czystą zabawę ludziom teatru zawsze towarzyszyła i ten teatr czysto komercyjny, rozrywkowy jest również potrzebny. Ale teatr ma obowiązki, teatr to jest misja. To jest imperatyw wspierania ludzkich wysiłków, by żyć godniej, lepiej i mądrzej. Każde pokolenie odpowiada po swojemu, każdy czas odpowiada po swojemu i każde pokolenie twórców mierzy się z tymi największymi dziełami literatury. Ostatnie premiery w teatrach, chociażby warszawskich pokazują, że klasyka jest ciągle potrzebna, ciągle obecna. I jedne przedstawienia są lepsze, inne gorsze, ale wszystkie są potrzebne i ważne.
RADIO POLONIA: Ale pozostańmy na naszym podwórku, teatr Polskiego Radia nazywany jest teatrem wyobraźni i to określenie chyba wyjątkowo trafne. Jakie premiery w najbliższym czasie?
JANUSZ KUKUŁA: W teatrze Polskiego Radia premier jest bardzo dużo, bo to jest prawie 115 premier w roku, więc mówienie o tym, że jest to teatr największy w Polsce znajduje potwierdzenie i w tym fakcie. Staramy się bardzo, by pojawiały się ważne teksty współczesne, więc pojawiają się wielcy współcześni pisarze. Oczywiście Andrzej Mularczyk, ale i Kazimierz Orłoś, bardzo dbamy o poezję w Teatrze Polskiego Radia, ponieważ radio jest chyba jedynym medium, które jeszcze stara się mówić do ludzi poprzez piękne teksty poetyckie. Wspieramy w ten sposób polskich poetów, prezentujemy i bardzo dbamy, by ta mapa artystyczna Polski znajdowała również się na antenach Polskiego Radia.
RADIO POLONIA: Rozmawiamy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Teatr to aktorzy, teatr to reżyserzy, ale teatr to także widzowie, a zatem rozmawiamy z okazji święta nas wszystkich.
JANUSZ KUKUŁA: Tak powinno być. Po prostu ja sobie nie wyobrażam świata bez teatru, tak jak i teatru bez świata, bez odpowiadania na wyzwania współczesności. Takie święta uzmysławiają nam jak bardzo potrzebujemy obcowania ze sztuką. (ms)