http://www2.polskieradio.pl/eo/dokument.aspx?iid=35011

100 dni polityki zagranicznej prezydenta Lecha Kaczyńskiego

04.04.2006
RADIO POLONIA: Prezydent Lech Kaczyński spotkał się kilka dni temu z ambasadorami. Spotkanie poświęcone było polityce zagranicznej. W jakim celu organizowane są takie właśnie spotkania w Pałacu Prezydenckim?

ANDRZEJ KRAWCZYŃSKI z Kancelarii Prezydenta RP: Spotkanie zorganizowane było z takiej symbolicznej okazji 100 dni prezydentury pana Lecha Kaczyńskiego. Dokładnie 100 dni prezydentury minęło 2 kwietnia. Pan prezydent chce się podzielić swoimi refleksjami już jako polityka-praktyka na arenie międzynarodowej po tych pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania i jednocześnie podsumować pierwszy okres wizyt. W ciągu tych 100 dni odbył 9 wizyt międzynarodowych i te wizyty symbolizują główne kierunki, główne założenia polskiej polityki międzynarodowej. O tym mówił pan prezydent. Ja może dodam taka uwagę, że jeszcze do pełnego kompletu, który byłby pełnym obrazem i pełnym odbiciem założeń polityki międzynarodowej brakuje dwóch – trzech wizyt. I tak naprawdę te symboliczne 100 dni należy traktować w ciągu stu kilkudziesięciu dni. Ale jest ten taki ogólnoświatowy system pierwszego podsumowania po stu dniach. I to właśnie temu służyło.

RADIO POLONIA: O jakich priorytetach polskiej polityki zagranicznej można i należy dzisiaj przede wszystkim mówić? O jakich mówił pan prezydent Lech Kaczyński?

ANDRZEJ KRAWCZYŃSKI: Te priorytety są jakby w trzech kierunkach i na trzech poziomach. Priorytety globalne, to jest współpraca transatlantycka i integracja europejska z wszystkimi konsekwencjami i aktualnymi wydarzeniami to jeden z najważniejszych tematów. Jest dyskusja nad sensem istnienia i kształtem przyszłego dokumentu podstawowego normującego i opisującego charakter Unii. I to jest temat numer 1. Temat numer 2 to jest współpraca regionalna. Temu służyły wizyty u wszystkich sąsiadów, czyli w Niemczech, na Ukrainie, na Litwie, na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech. I temat numer 3, taka nasza specjalność na arenie międzynarodowej, to jest polityka wobec sąsiadów ze Wschodu, a więc sytuacja w Europie Wschodniej.

RADIO POLONIA: Czy to znaczy, że przywiązujemy dużą wagę do kształtu polityki wschodniej Polski?

ANDRZEJ KRAWCZYŃSKI: Oczywiście. Z kilku powodów. Po pierwsze są to nasi wschodni sąsiedzi, a zawsze sytuacja sąsiada i stosunki z sąsiadami to jest najważniejszy element polityki międzynarodowej. Po drugie, tak jak powiedziałem, jest to taka wizytówka i nasza specjalność na szerszej arenie międzynarodowej. Po trzecie ze względów moralnych i tradycji historycznej, tej tradycji, którą utożsamia określenie „Za naszą i waszą wolność”. ważne dla Polaków jest to, co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów Ukraińców i Białorusinów.

RADIO POLONIA: Powiedział pan, że do tej prezydenckiej wizji polskiej polityki zagranicznej brakuje niejako jeszcze dwóch wizyt. Proszę nam powiedzieć zatem, gdzie jeszcze w najbliższym czasie uda się prezydent Kaczyński?

ANDRZEJ KRAWCZYŃSKI: Będą to wizyty w Wielkiej Brytanii i spotkanie z przewodniczącym Komisji Europejskiej, panem Baroso. To są jeszcze wizyty w najbliższym czasie, czyli w przeciągu około dwóch miesięcy, które dopełnią ten komplet wizyt oddających podstawowe kierunki polskiej polityki zagranicznej.

RADIO POLONIA: Wizję polskiej polityki zagranicznej kreuje Prezydent, Kancelaria Prezydenta, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak przebiega współpraca tych instytucji w sferze polskiej polityki zagranicznej?

ANDRZEJ KRAWCZYŃSKI: Ja myślę, że to jest dobra współpraca. Pan prezydent jest w stałym bieżącym kontakcie z ministrem spraw zagranicznych, panem Stefanem Mellerem. Oczywiście nigdy nie ma tak żeby nie można było jeszcze czegoś w tej współpracy poprawić. Ale jest to raczej poziom współpracy biur, aparatów wykonawczych. Natomiast ta pryncypialna współpraca jest bardzo dobra. (ms)