http://www2.polskieradio.pl/eo/dokument.aspx?iid=39735

Łódź w Sieci Miast Secesyjnych

27.07.2006
RADIO POLONIA: Łódź przystąpiła do Sieci Miast Secesyjnych, do której należy 14 europejskich miast, m.in. Barcelona, Wiedeń i Bruksela. Łódź jest jedynym polskim miastem, które znalazło się w tym gronie. Czym jest Sieć Miast Secesyjnych?

KAJUS AUGUSTYNIAK rzecznik prasowy prezydenta Łodzi: Celem działania tej organizacji jest promowanie secesji w świecie, czyli jej popularyzację zarówno przez działania z dziećmi i młodzieżą, jak przez działalność wydawniczą, przez publikacje. Dodajmy do tego prace naukowe i sympozja. To wszystko jest celem tej Sieci.

RADIO POLONIA: A dlaczego właśnie Łódź?

KAJUS AUGUSTYNIAK: Łódź znana jest przede wszystkim jako miasto o architekturze eklektycznej. Niemniej, mamy kilkadziesiąt pięknych, secesyjnych budynków, które zaprezentowaliśmy organizatorom tej Sieci i które zyskały dostatecznie duże uznanie. Zdecydowano, że możemy w sieci działać. Jest to dla nas bardzo korzystne ze względu na to, że jesteśmy po pierwsze pierwszym i pewnie przez jakiś czas jedynym miastem w Polsce, które w sieci jest. Po drugie, daje nam to możliwość promocji naszego miasta i zmienienia naszego wizerunku na zewnątrz, pokazania Łodzi, która bywa kojarzona z dawnym przemysłem włókienniczym, bywa kojarzona z przemysłem filmowym, niemniej poza Polską z secesją raczej się nie kojarzy. Tu mamy szansę pokazania innego oblicza miasta.

RADIO POLONIA: Powiedzmy, że w Polsce jest wielu zwolenników i propagatorów secesji jako stylu w sztuce modernistycznej i kulturze. Jaka siła tkwi w tym stylu, co przyciąga do niej ludzi?

KAJUS AUGUSTYNIAK: usiłowałem znaleźć najbardziej chyba secesyjne pismo w Polsce, czyli „Himerę”. To pismo literackie z tamtego okresu. Okazało się, że ono jest w zasadzie nie do zdobycia. Wiem, że ludzie, którzy są miłośnikami literatury z tamtego okresu, wręcz wyrywają je sobie z rąk. I jest w tym pewna magia. Myślę, że to samo dotyczy innych dziedzin sztuki, łącznie z architekturą. Było to coś tak niezwykłego w porównaniu z innymi nurtami, że ma po prostu swoich wiernych wielbicieli. (opr.ep)