Rozmawiali Ewa Plisiecka i Michał Strzałkowski.
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Przy telefonie wiceprezes Instytutu dr Maciej Grabowski. Jak przebiega Kongres?
MACIEJ GRABOWSKI wiceprezes Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową: Ja myślę, że wyczuwa się wielkie zaangażowanie tych uczestników, którzy tu się zjawili, jest ich ponad tysiąc z całej Polski. Jest to rzeczywiście wielkie, budujące, że tyle osób chciało poświęcić swoją wolna sobotę przy tak pięknej pogodzie, na przyjazd i na dyskusje o rzeczach ważnych dla nas wszystkich. Są ludzie z Krakowa, są ludzie Torunia, z Poznania, Gdańska i rzecz jasna z Warszawy. Jest tu wogóle bardzo dużo młodych ludzi i to jest też wilce budujące.
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Jakie tematy pojawiają się na Kongresie, o czym państwo dyskutujecie?
MACIEJ GRABOWSKI: Kongres, rzecz jasna, nie dotyczy wyłącznie gospodarki, chociaż były dwie sesje tematyczne poświęcone wyzwaniom dla polskiej gospodarki za lat 12 czy 15. Kongres dotyka takich tematów, jak wartościjakich Polacy będą przestrzegać za lat 15-cie czy też jakiej solidarności potrzebujemy. Solidarności międzypokoleniowej, solidarności między tymi, co mają więcej, a tymi, co mają mniej. Tematów jest rzeczywiście dosyć dużo i one są celowo zainicjowane tak, żeby uczestnicy, którzy przychodzą z różnych stron, zw stowarzyszeń, z organizacji pozarządowych, z samorządów, z biznesu, żeby każdy mógł podyskutować na swój temat.
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Z tego co pan mówi wynika, że już sam dobór uczestników pokazuje pewien przekrój społeczeństwa.
MACIEJ GRABOWSKI: Taki był rzeczywiście nasz zamiar i to się nam chyba udało doprowadzić, dlatego że byli i przedstawiciele i prezesi największych polskich firm i przedsiębiorcy z małych przedsiębiorstw, ale też ludzie młodzi, studenci, absolwenci. Ludzie, którzy wyjechali za granicę, są ludzie, którzy przyjechali do nas nawet z odległej Francji żeby podzielić się swoimi doświadczeniami z własnej emigracji. Rzeczywiście przekrój jest niezwykle bogaty. Tak jak powiedziałem są samorządowcy, na przykład z prezydentem Dutkiewiczem z Wrocławia na czele, ale jest też wójt małej gminy Małopolskiego. Przede wszystkim są tu ludzie aktywni, którzy chcą wpływać na zmiany, ale nie koniecznie przez własną działalność polityczną.
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Właśnie - podkreślacie państwo, to że całe przedsięwzięcie jest zupełnie apolityczne.
MACIEJ GRABOWSKI: Tak nam się wydaje, że debata nad sprawami ważnymi powinna się odbywać nie tylko między partiami politycznymi, ale też między ludźmi, którzy tak naprawdę budują naszą przyszłość w tej chwili, którzy mają zdanie na temat tego, jak ta przyszłość mogłaby wyglądać za lat 10 czy 15. A więc nie są obciążeni tak bardzo jak politycy tym, żeby wygrać następne wybory. Są być może bardziej zainteresowani tym, co będzie czekało nasze dzieci czy wnuki.
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: I kolejne pytanie nasuwa się właściwie samo, co dalej z tą wiedzą, którą uda się w czasie Kongresu zgromadzić, z tymi pomysłami, projektami czy inicjatywami?
MACIEJ GRABOWSKI: Rzeczywiście - jest to pytanie i wyzwanie dla nas organizatorów i dla ludzi, którzy tutaj z taką życzliwością się odnieśli do naszego pomysłu. Chcemy tworzyć sieć dialogu - na razie wirtualnego, poprzez Internet. Chcemy żeby ta debata przeniosła się poza gmach Politechniki Warszawskiej, żeby trwała dalej i żeby miała swój wymiar bardziej konkretny, który by się przekładał na jakość życia nas wszystkich. Rzecz w tym, żeby znaleźć taki mianownik wyzwań i takich odpowiedzi na te wyzwania, które by były możliwe do przyjęcia przez jak najszerszą grupę ludzi. To dotyczy i gospodarki, i społeczeństwa i na przykład spraw związanych z samorządnością.