http://www2.polskieradio.pl/eo/dokument.aspx?iid=51446

Katarzyna Chałacińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego

23.04.2007

Rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

Brama Uniwersytetu Warszawskiego

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Uniwersytet Warszawski jest najlepszą uczelnią akademicka w kraju. Po raz ósmy „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy” ogłosiły wyniki rankingu szkół wyższych. Pani profesor, co pani zdaniem zdecydowało o tym, że to właśnie Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w tym rankingu?

KATARZYNA CHAŁACIŃSKA-MACUKOW rektor Uniwersytetu Warszawskiego: Ja myślę, że to co jest najważniejsze to chyba nie ta kolejność, o której się mówi, że my jesteśmy na pierwszym miejscu, Uniwersytet Jagielloński na drugim itd. Ważna rzeczą jest, że w tej chwili krystalizuje się taka grupa uniwersytetów, które rzeczywiście są czołówką uniwersytetów polskich. To wiąże się przede wszystkim z faktem, że zależy nam na tym, żeby nie być tylko uniwersytetem, który zdobywa dobre miejsce w rankingach krajowych, ale przed nami przecież stoi problem konkurencji na edukacyjnych rynkach europejskich. W związku z tym my wszyscy musimy walczyć o to żeby w Europie mieć znaczące miejsce.

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Jakie zatem wyzwania stoją przed najlepsza polską uczelnią?

KATARZYNA CHAŁACIŃSKA-MACUKOW: Przede wszystkim to, co nam się od jakiegoś czasu udaje, tzw. umiędzynarodowienie Uniwersytetu Warszawskiego, co oznacza, że musimy otwierać programy, które będą interesujące dla studentów z zagranicy. Nie są to tylko programy w języku angielskim, ale to mogą być również programy w innych językach z kierunków badań nad kulturą. Musimy pozostać na takim poziomie, który byłyby konkurencyjny, interesujący, jak kierunki, które dotyczą badań przyrodniczych i matematycznych.

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Pani profesor. Wysoka jakość kształcenia, otwartość na Europę, na świat, ale także tradycja. Co pani zdaniem jest najważniejsze dla Uniwersytetu Warszawskiego?

KATARZYNA CHAŁACIŃSKA-MACUKOW: Ja myślę, że ważną rzeczą jest, żeby połączyć tradycje z nowoczesnością, co oczywiście oznacza, że tradycja jest rzeczą istotną. Prawie 200 lat Uniwersytetu Warszawskiego i opinia jaką mamy w środowisku kilku generacji absolwentów jest rzeczą szalenie ważną. Ale również musimy starać się żeby ta dobra opinia nie spowodowała, że spoczniemy na laurach. Rynek europejski, również młodzież zmuszają nas do tego, żeby bez przerwy coś nowego tworzyć i myśleć o tym żeby uniwersytet był zarówno dla studentów, jak i dla pracowników miejscem przyjaznym, przyjemnym, gdzie warto studiować i warto pracować i gdzie nie tylko się studiuje i pracuje, ale również fajnie spędza czas wolny

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Co daje uczelniom udział w takich rankingach, na co wskazują te rankingi?

KATARZYNA CHAŁACIŃSKA-MACUKOW: To jest w gruncie rzeczy bardzo ważna sprawa, przede wszystkim dla naszych przyszłych studentów. To jest pewnego rodzaju informacja, jaka jest jakość uczelni i na tej podstawie oni wybierają swoją uczelnię, na którą chcą potem składać swoje dokumenty.

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Pani rektor - jeszcze jeden temat związany z dniem dzisiejszym. Uczestniczyła pani w spotkaniu Rektorów Polskich Szkół Wyższych z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, a spotkanie było poświęcone najogólniej mówiąc lustracji, lustracji także w środowisku akademickim w Polsce. Jakie są pani refleksje, odczucia po tym właśnie spotkaniu?

KATARZYNA CHAŁACIŃSKA-MACUKOW: My zawsze w kontaktach z prezydentem mamy takie odczucie, że mamy pełne zrozumienie w Pałacu Prezydenckim. Ale oczywiście to nie tylko prezydent decyduje o tym, co się dzieje w Polsce. W związku z tym takie uregulowania prawne od niego bezpośrednio nie zależą. Natomiast wydaje  mi się, że dzisiaj zrozumiał nasze obawy, nasze obiekcje, które w zasadzie wiążą się przede wszystkim z prawnymi uwarunkowaniami całej lustracji. I obiecał pomóc. I to jest optymistyczne.