CIEKAWOSTKI

PIERWSZY ODCINEK RADIOPOWIEŚCI »

DRUGI ODCINEK RADIOPOWIEŚCI »

TRZECI ODCINEK RADIOPOWIEŚCI »

Sondaże opinii słuchaczy wskazują - wciąż rosnące zainteresowanie odbiorców. Powieść "W Jezioranach" plasuje się na pierwszym miejscu wśród audycji literackich I Programu (który ma największą słuchalność w Polsce). Badania wykazują ponad 2,5 miliona incydentalnych słuchaczy i blisko 2 miliony słuchaczy stałych. Odsetek słuchaczy , uznających powieść " W Jezioranach" za bardzo dobrą waha się od 38% do 55%. Wiejską powieść radiową wymyślił Włodzimierz Sokorski, ówczesny prezes Radiokomitetu. Miała wychowywać , szerzyć wiedzę o wsi, chwalić działalność PGR-ów, nowe metody upraw. No i trzymać się blisko życia.

Przy okazji 30-lecia PRL, "W Jezioranach" zrobili bilans : przez ten czas otworzyli szkołę, remizę, założyli klub rolnika, zbudowali wodociąg, zasadzili tysiąc drzew na tysiąclecie, zwiększyli plony. Człowiekiem , który wszystkim imponował "operatywnością" i "przedsiębiorczością" był Bolek Jabłoński, dyrektor PGR-u.

Lata 80 wniosły nowe pojęcia do słownika jeziorańczyków: demokracja, postulaty, reformy, strajk. Na początku grudnia 1981 roku bohaterowie dyskutowali czy nauczyciele powinni strajkować. Tydzień później przerwano emisję powieści. W stanie wojennym, z powodu bojkotu aktorów, nie nadawano powieści. Na fale eteru powróciła wiosną 1983 roku.

Kiedy po stanie wojennym Andrzej Zaorski, grający Bolka Jabłońskiego, zrezygnował z roli, słuchacze dowiedzieli się , że Bolek zginął w wypadku samochodowym. " W Jezioranach" obowiązuje bowiem niepisana zasada, że jeśli aktorzy odchodzą, wraz z nimi umierają grane przez nich postacie. Kiedy zmarł Tadeusz Bartosik, zmarł także jeziorański kolejarz, Repetowski, mąż Wandy. Z kolei z Kazimierzem Opalińskim umarł także dziadek Mateusz.

Przez 40 lat do audycji przyszło kilkadziesiąt tysięcy listów. Wiele z nich porusza problemy dnia codziennego wsi, sporo dotyczy moralności bohaterów. Kiedy Stefan Jabłoński (Zygmunt Kęstowicz) był jeszcze kawalerem na jego nazwisko przychodziły dziesiątki ofert matrymonialnych. Jedna ze słuchaczek przysłała nawet zaświadczenie, że posiada 8 hektarów. Kiedyś słuchacz zwrócił uwagę, że jeziorański pies - Laser, żyje już ponad 20 lat, a psy nie są tak długowieczne. W następnym odcinku Laser zmarł, a w rodzinie Jabłońskich pojawił się nowy piesek - Znajdek