Informacje tel. (022) 645 52 52 Bilety godzine przed koncertem w kasie Studia Koncertowego PR im. W.Lutosławskiego ul. Z.Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa.
Poranki pierwszą niedzielę miesiąca o 11:00
Zainteresowani mecenatem nad PORANKAMI MUZYCZNYMI proszeni są o kontakt z Agencją Reklamy PR SA tel. (22) 645-99-88 lub e-mail: reklama@polskieradio.pl

Przed porankiem

31 May 2009 „Chcecie bajki? Oto bajka..."

Ostatnik z cyklu Poranek Muzyczny Polskiego Radia

31 maja, godz. 11.00

Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego

 

 „Chcecie bajki?

Oto bajka…”

 

Wykonawcy:

  The New Art Ensamble

  Anna Dereszowska - śpiew

Anna Wandtke-Wypych - skrzypce

Urszula Borkowska - fortepian/aranżacje

Klaudiusz Baran - akordeon

Marcin Świderski - saksofony, klarnet oraz inne instrumenty dęte

Sebastian Wypych – kontrabas

 

Muzyczny niezbędnik młodego widza czyli podróż z sentymentem w plecaku

Choć Poranki Muzyczne od jakiegoś czasu nie pojawiają się tak często, jak kiedyś, trudno sobie wyobrazić jeden z najpiękniejszych i najcieplejszych okresów w roku bez choć jednego naszego niedzielnego spotkania. Tak oto przed nami Poranek majowy, który przypada na ostatnią niedzielę tego miesiąca – a więc jest jednocześnie specjalnym Porankiem czerwcowym z okazji dobrze znanego Wam święta, czyli Dnia Dziecka. Skoro okazja tak szczególna, przygotowaliśmy dla Was specjalny koncert, w którym wystąpi zespół New Art Ensemble pod kierownictwem kontrabasisty Sebastiana Wypycha. Repertuar, który usłyszycie, może być dla Was nie lada zaskoczeniem – będą to bowiem najbardziej znane melodie z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich to znane i lubiane przez dzieciaki Dobranocki. Chciałbym Wam teraz przypomnieć niektóre z nich, które i ja jako dziecko uwielbiałem i wspominam z sentymentem do dziś.

 

            Zapewne pamiętacie misia Colargola – to postać występująca w serii filmów animowanych, którą stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach 50. XX wieku. Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barillé na przełomie lat 60. i 70. w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał serial lalkowy. Kierownikiem artystycznym, współautorem scenariusza oraz autorem scenografii był Tadeusz Wilkosz, któremu zawdzięczamy Colargola w takiej właśnie postaci. Muzykę do serialu skomponowali: Mireille Hartuch (odc. 1-27) i Jean Michel Defaye (odc. 28-53). Miś z filmu znany jest w Polsce i Francji jako Colargol, natomiast w USA i Wielkiej Brytanii jako Barnaby, a w Kanadzie jako Jeremy. Oprócz 53-odcinkowego serialu „Przygody Misia Colargola” (lata 1967-74), powstały trzy pełnometrażowe filmy kinowe zmontowane z materiałów z serialu (1976, 1978, 1979).

 

            Kolejny znany Miś to Uszatek – postać z telewizyjnego serialu animowanego i książek dla dzieci. Powstał 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo gościł głównie w pisemku dla dzieci "Miś", którego był patronem; później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Miś Uszatek był bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W szybkim tempie powstawały filmy z jego udziałem na wszystkie możliwe okazje i wszystkie pory roku. Popularność napędziła produkcję i w efekcie do 1987 roku powstały 104 odcinki tego serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce wśród rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami 150-ciu odcinków i dwóch filmów pełnometrażowych). 104 odcinki z Misiem Uszatkiem w roli głównej stanowiły materiał na pełne dwa lata cotygodniowej emisji dobranocek w TVP. Potem nadawany był także na innych stacjach, m.in. Mini Mini. Słynną piosenkę z czołówki („Na dobranoc – dobry wieczór, miś pluszowy śpiewa Wam”) oraz strofę śpiewaną na koniec każdego odcinka („Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci”) napisali: Janusz Galewicz (słowa) i Piotr Hertel (muzyka), a zaśpiewał Mieczysław Czechowicz.

 

            Czy pamiętacie Baltazara Gąbkę? To jeden z głównych bohaterów serii książek Stanisława Pagaczewskiego. Profesor Gąbka był naukowcem, specjalistą od żab latających, uosobieniem humanizmu i typowych cech uczonego, żyjącego w pewnym oderwaniu od rzeczywistości. Ze względu na oryginalność, poczucie humoru oraz umiejętne wykorzystanie tradycyjnych motywów (książę Krak, Smok Wawelski) powieść zdobyła sobie wśród młodych czytelników ogromną popularność. W utworze zostały umiejętnie skomponowane
w spójną całość schematy powieści szpiegowskiej i podróżniczej. Sukces pierwszej książki
i opartego na niej filmu skłoniło autora do napisania dalszego ciągu przygód profesora Gąbki.  Były to powieści „Misja profesora Gąbki” (1975) oraz „Profesor Gąbka i latające talerze”.
W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstały także dwa rysunkowe seriale animowane według książek Pagaczewskiego: „Porwanie Baltazara Gąbki” (1969-70) oraz „Wyprawa Profesora Gąbki” (1978-80), przyjęte przez widzów równie ciepło jak książki.

 

            Któż z nas nie pamięta Reksia? Ten sympatyczny piesek został wymyślony przez reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka, natomiast twórcą muzyki był Zenon Kowalowski. Serial powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i liczy 65 odcinków. Każdy z nich opowiada o przygodach łaciatego kundelka Reksia oraz jego licznych przyjaciół – kur, kotów, innych psów, a także jego właścicieli. Istnieje też angielska wersja serialu oraz seria gier komputerowych poświęconych temu uroczemu psiakowi, a w Bielsku-Białej aktualnie powstaje pomnik Reksia, który stanie na skwerze obok głównego deptaku w mieście.

 

            Nie wiem, czy wiecie, ale słynna „Pszczółka Maja” to animowany serial produkcji... japońskiej! Składał się z dwóch serii po 52 odcinki i był bardzo popularny w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Oparty został na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, po raz pierwszy wydanej w 1912 roku, a zaadaptowanej na serial w roku 1975. Bajka otrzymała dobrą oprawę muzyczną czeskiego kompozytora Karela Svobody. Główny temat to słynna piosenka śpiewana w polskiej wersji przez Zbigniewa Wodeckiego. Natomiast w wersji niemieckiej wykonywał ją znany i lubiany także w Niemczech czeski idol Karel Gott, który oczywiście nagrał równolegle wersję w języku ojczystym oraz po słowacku.

 

            „Zaczarowany ołówek” to animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1976, opowiadający o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomagał zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysowali, ożywało i stawało się prawdziwe. Scenariusze poszczególnych odcinków były pisane wg pomysłów Adama Ochockiego; autorem projektów plastycznych był Karol Baraniecki, a twórcami muzyki: Zbigniew Czernelecki i Waldemar Kazanecki.

 

Serial animowany wytwórni The Walt Disney Company, „Kacze opowieści” (ang. ”Duck Tales”, 1987-1990) składał się aż ze 100 odcinków, a powstawał w latach 1987-1990. Była to przygodowa kreskówka o podróżach i poszukiwaniu skarbów, pełna zagadek przeszłości i magii. Poszczególne odcinki serialu oparto przede wszystkim na komiksach Carla Barksa, a część była inspirowana klasycznymi dziełami literackimi i filmowymi. Głównymi postaciami serialu byli: Sknerus McKwacz oraz siostrzeńcy Kaczora Donalda – tu wyjątkowo postaci trzecioplanowej. W 1990 roku powstał film pełnometrażowy „Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy”, będący zakończeniem serialu.

 

            „The Muppet Show” to brytyjsko-amerykański program telewizyjny w formie serialu, którego głównymi bohaterami były muppety, lalki wymyślone przez Jima Hensona. Do każdego programu zapraszano sławnego gościa ze świata filmu lub muzyki i były to jedyne osoby w ludzkiej postaci. „The Muppet Show” był emitowany w latach 1976-1981. Program zdobył wiele nagród m. in. Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji dla najlepszej komedii telewizyjnej. Ta sama akademia w 1976 roku najlepszym aktorem telewizyjnym uznała żabę-konferansjera – Kermita.

 

Chciałem napisać jeszcze kilka słów o waszych innych ulubieńcach: Gumisiach, Smerfach, Wilku i Zającu, bohaterach Ulicy Sezamkowej, strażaku Samie, listonoszu Pacie i budowniczym Bobie... ale zabrakło mi już miejsca. Dlatego tym serdeczniej zapraszam na niedzielny Poranek Muzyczny z zespołem The New Art Ensemble, który przeniesie Was w świat ulubionych bohaterów z telewizyjnego ekranu, już za pomocą muzyki. Zaśpiewa aktorka Anna Dereszowska, a zagrają: Anna Wandtke-Wypych (skrzypce), Urszula Borkowska (fortepian i aranżacje), Klaudiusz Baran (akordeon), Marcin Świderski (saksofony, klarnet i inne instr. dęte) oraz szef całego przedsięwzięcia, Sebastian Wypych (kontrabas).

 

„Gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad” – śpiewał przed laty Kuba Badach. I z tą myślą zapraszamy na Poranek nie tylko najmłodszych, ale również tych nieco starszych
i – obowiązkowo – rodziców!

Opracował Wasz Porankowy Pisacz – Michał Zawadzki.

 

Zobacz filmy