Strona główna
 
Opinie o płytach
 
Karta zgłoszeniowa
 
Regulamin
 
Archiwum Nowej Tradycji
 
Prasa
 
Napisz do nas
 
   

CZYM JEST FESTIWAL "NOWA TRADYCJA"?

TRADYCJĄ Konkursu Muzyki Folkowej jest miejsce (Radiowe Studio Koncertowe), czas (wiosna), w którym się odbywa i kształt programowy (przesłuchania konkursowe, koncerty laureatów i koncerty gwiazd zagranicznych). NOWA jest za każdym razem, bo o jej charakterze decydują młode zespoły występujące w koncertach konkursowych i ich pomysły muzyczne, czasem zbliżone bardziej do brzmienia tradycyjnego, innym znów razem oddalające w sferę kompozycji własnych inspirowanych tylko motywami lub tematami muzyki tradycyjnej (› program festiwalu).
NOWY kształt ma w tym roku. Po raz pierwszy Radiowy Festiwal rozpocznie Koncert Laureatów rozstrzygniętego konkursu na najciekawszą płytę lub kasetę z muzyką folkową wydaną w 2001 roku - na Folkowy Fonogram Roku. Konkurs organizowany jest już po raz czwarty (trzy poprzednie edycje odbywały się w Lublinie, a organizatorem i pomysłodawcą tej idei była Orkiestra p.w. Św.Mikołaja). W bieżącym roku do konkursu zgłoszono 14 fonogramów, z czego piętnastoosobowe jury wyróżniło trzy wydawnictwa "Kapeli Brodów", "Kapeli Ze Wsi Warszawa" i zespołu "Sarakina" (› opinie Jurorów).
Laureaci tego Konkursu należą niewątpliwie do najciekawszych zjawisk muzycznych polskiej sceny folkowej i stały się popularne poza granicami kraju: "Chudoba" (rok 1998 - I Konkurs), "Kapela Ze Wsi Warszawa" (rok 1998),"Się Gra" (rok 1998), " Muzykanci" (rok 1999 - II Konkurs), "Dikanda" (rok 1999), "Orkiestra Jednej Góry Matragona" (rok 1999), "The Cracow Klezmer Band" (rok 2000 - III Konkurs), "Stara Lipa" (rok 2000), "Ania z Zielonego Wzgórza" (rok 2001), "Sarakina" (rok 2001), "Lautari" (rok 2001). Już te wybrane zespoły dają możliwość oceny jednorodności Konkursu - najważniejszy jest dla jurorów repertuar przygotowany przez muzyków i wysoki poziom wykonawczy (› historia Konkursu).
Regulamin Konkursu (› regulamin i Karta Zgłoszenia do Konkursu) umożliwia podjęcie próby swoich sił każdemu wykonawcy, który sięga do folkloru polskiego lub historycznych mniejszości współtworzących polską tradycję muzyczną (np. mniejszości: ukraińska, litewska, białoruska, niemiecka, słowacka, Romów, żydowska).
Nagrania demonstracyjne chętnych do udziału w Konkursie przesyłane były do 10 marca (ważna data stempla pocztowego). Zawierały conajmniej połowę gotowych produkcji muzycznych, które wykonawcy przedstawią
w dwudziestominutowych występach konkursowych na scenie Radiowego Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. Wstępnej kwalifikacji nagrań dokonali dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej (› zgłoszenia do V Konkursu).


 
 

ZAPROSZENIE
(powiększ)
 
   
  Sponsorzy:   Współorganizatorzy:   Patroni medialni:  
   
   
Wykonanie:Redakcja Internetowa PR