Strona główna
 
Opinie o płytach
 
Karta zgłoszeniowa
 
Regulamin
 
Archiwum Nowej Tradycji
 
Prasa
 
Napisz do nas
 
   

KAPELA BRODÓW

CD "Pieśni i melodie na rozmaite święta"

"Fonogram ten łączy artystyczną kreację z wiernością tradycji. Puryzm pozbawiony pozy zamiast efektu przekory, z ludowego ubóstwa środków wyrazu wydobył szlachetność. Szczególnie warto podkreślić dobór repertuaru - chodzi o zwrócenie uwagi na (nawet w tytule) świąteczny, obrzędowy i religijny charakter folkloru czyli wskazanie na kulturowy kontekst muzyki ludowej, który odgrywa rolę marginalną w odbiorze współczesnego folkloryzmu muzycznego przez większość folkowych słuchaczy i krytyków. Drugą sprawą jest zachowanie tradycyjnej formy pieśni, co zwalnia nieco tempo percepcji, pozwala na refleksję nad słowami, językiem i melodyką. Po pierwsze stawia to pewne wymagania słuchaczowi, który chcąc nim pozostać musi niejako sam stać się wierniejszy tradycji w swoim sposobie odbioru muzyki. Po drugie rzadko kiedy muzycy inspirujący się folklorem nachylają się nad subtelną poetyką ludowych tekstów i długą frazą ich melodii. Ich piękno jest jednak warte poznania i przekazania słuchaczom, czego jak się zdaje, są świadomi autorzy fonogramu. I jeszcze warsztat: Brodowie potrafią grać i śpiewać muzykę ludową. Nie epatują i nie "ściemniają".
Fonogram, również swoją oprawą, nieco teatralizuje zawartą na nim muzykę, kreując jej wizerunek podsuwa słuchaczowi pewną konwencję. Zachęca, proponuje i ułatwia dostęp do wiejskiego źródła. Nie stawia barier również komuś, kto chciałby pograć i pośpiewać muzykę ludową."
MARCIN SKRZYPEK (Gadki z Chatki)

"Prosta i szorstka płyta, ale właśnie dlatego ujmująca na tle wszelkich "biesiadnych" produkcji quasi-folkowych. Nieupozowana atmosfera osiągnięta przez zespół sprzyja duchowej aurze repertuaru płyty."
RAFAŁ KSIĘŻYK (dziennikarz : magazyn "Aktivist")

"Bardzo ucieszył mnie już sam fakt zgłoszenia tej płyty. Konsekwentna i w pełni świadoma kreacja odwołująca się bezpośrednio do ludowej tradycji, w jej wymiarze muzycznym, estetycznym, religijnym. Dodatkowym plusem jest znakomite, w pełni przekonujące wykonanie (świetne partie wokalne)."
TOMASZ JANAS (dziennikarz: Czas Kultury)

"Album Kapeli Brodów ma wielkie walory przekazu szlachetnych wartości z naszej tradycji, których współcześnie bardzo brakuje w tak prostym, ale i szczerym, a zarazem artystycznym wyrazie słowa. To słowo jest tutaj ważnym elementem, który ma ponieść ascetyczna muzyka (którą równie dobrze można określić jako ludowa muzyka dawna). Zapewne brakuje takiego dzieła współczesnego, komunikatywnego (dla ludzi młodych - poszukujących) również w formule tak szlachetnej, ale z naszych czasów. Album Brodów to znakomita rekonstrukcja i świetna edycja zabytku."
WŁODZIMIERZ KLESZCZ (dziennikarz RCKL)

"Najfajniejszą płytę nagrało małżeństwo czyli Kapela Brodów. Krótko mówiąc płyta zawiera wszystkie dobre elementy: dobra jest muzyka i nieskomplikowane aranżacje, delikatne. Ładnie brzmi głos, tym bardziej że idealnie koresponduje z pojęciem pieśni "świętych". Szczególne wrażenie wywarła na mnie pieśń przygodna "Szczęśliwy kogo Opatrzność Boska". Zwraca uwagę również projekt graficzny: okładka, książeczka z tekstami, kilka słów o repertuarze. Ale oprócz tego "dodatkowa sprawa" - ta płyta mocno mnie porusza, jest podobnie kojąca jak modlitwa. Amen. I Bóg zapłać."
GUY FERRATON (dziennikarz - The Warsaw Voice)

"Płyta wyjątkowa, surowa, tradycyjna, i to jej główny walor. Dobór repertuaru - staranny, wykonanie doskonałe. W książeczce zostały zamieszczone teksty pieśni, natomiast brak kontekstów i szerszego opisu."
MARIA BALISZEWSKA (etnomuzykolog, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej)

"Do tej muzyki powracać się będzie latami - bowiem zarejestrowana ma moc odradzania się. Czeka się na nią, a kiedy wreszcie jest budzi uczucie wdzięczności. Słucham i przypatruję się działalności Brodów od lat 80-tych, poprzez wir taneczny, aż do opowieści przykościelnych z nieodłączną lirą - modlitewnym młynkiem Europy. Brodowie kontynuują szlachetną linię muzyki łączącą to co dalekie i bliskie - wczorajszy świat pulsuje tutaj życiem, brzmi drapliwą harmonią świętą, a taneczny wir wspomaga fachowym entuzjazmem Remek Hanaj - a więc nie jest to wirowanie na zatracenie. Ten wir taneczny budzi refleksje, a to jest coś co roztropny artysta zawsze winien jest słuchaczowi. Czekam więc cierpliwie na dalszy ciąg tej wędrówki."
MACIEJ RYCHŁY (muzyk Kwartetu Jorgi)



 
 

ZAPROSZENIE
(powiększ)
 
   
  Sponsorzy:   Współorganizatorzy:   Patroni medialni:  
   
   
Wykonanie:Redakcja Internetowa PR