program 1   program 2   trójka   polskie radio bis   radio polonia   IAR    polskie radio online
[ kultura ]  [ nauka ]  [ społeczeństwo ]  
  Ramówka
  Zarejestruj się
  Częstotliwości
  O nas
  Nasi goście
  Nowa Tradycja
  Nowa Tradycja -
  - galeria zdjęć
  Galerie zdjęć
  Muzyka Źródeł
  Mini wywiady
  Forum
  Linki


Polskie Radio S.A.
RCKL
AL.Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

    Polskie Radio Online  Radiowe Centrum Kultury Ludowej  Nowa Tradycja
 


VIII FESTIWALU MUZYKI FOLKOWEJ PR "NOWA TRADYCJA"

Zespół Muzsikás

Jenő Jandó (fortepian)
Márta Sebestyén (śpiew)
(współpraca z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie)

Mihály Sipos - skrzypce, śpiew
Péter Éri - altówka, skrzypce, kaval, gitara, instrumenty perkusyjne
László Porteleki - skrzypce, flety, śpiew
Dániel Hamar - kontrabas, cymbały, gardon, instrumenty perkusyjneKoncerty działającego już od ponad trzydziestu lat zespołu

Muzsikás to niezwykłe pokazy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół, był pierwszym, który odniósł sukces w promowaniu węgierskiej muzyki ludowej. Sięgając po najbardziej autentyczne melodie muzycy swoistą ich interpretacją podbili serca publiczności europejskiej, amerykańskiej i japońskiej. Są najbardziej znanym, a zarazem najbardziej popularnym zespołem ludowym zarówno w kraju, jak i za granicą. O ich nietuzinkowości świadczy to, w jak naturalny sposób odnajdują się zarówno na festiwalach ludowych i folkowych, jak również na imprezach związanych z muzyką poważną, alternatywną, jazzową, celtycką, czy też klezmerską.

Muzsikás jest stałym bywalcem najznakomitszych sal koncertowych świata, takich jak londyński Royal Festival Hall, paryski Cité de la Music oraz nowojorski Carnegie Hall. Zespół koncertował na całym świecie, występując ze znanymi solistami (Alexander Balanescu, Roel Dieltiens, Jandó Jeno, Takács-Nagy Gábor, Várjon Dénes), zespołami kameralnymi (Takács Quartet, Keller Vonósnégyes, Bartók Vonósnégyes), chórami (Pro Musica Leánykórus, Tomkins Énekegyüttes) i orkiestrami symfonicznymi (Danubia Zenekar, BBC Skót Szimfonikusok, Radio France Szimfonikus Zenekar). Muzsikás stale współpracuje z Mártą Sebestyén, z którą wspólnie nagrał nie jeden album.

Koncerty i albumy zespołu cieszą się uznaniem krytyki muzycznej na całym świecie. Muzycy są laureatami licznych nagród i wyróżnień, w tym tak znaczących, jak Nagroda za Zasługi dla Sztuki Węgierskiej, Nagroda im. Franciszka Liszta, Nagroda im. Kossutha oraz Nagroda Węgierskiego Dziedzictwa.

Jeden z najznakomitszych węgierskich pianistów Jenő Jandó (ur. 1952 w Pécs) znany jest na całym świecie jako twórca imponującej dyskografii, w skład której wchodzą nagrania sonat i koncertów Beethovena oraz Mozarta, a także muzyki kameralnej Bacha, Bartóka, Haydna, Liszta, czy Schuberta.
Muzyk jest absolwentem Konserwatorium w Pécs oraz Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. W latach 70-tych rozpoczął karierę międzynarodową, koncertując w całej Europie, Ameryce oraz Japonii. Pianista występował pod batutą wybitnych dyrygentów, takich jak János Ferencsik, Ádám Fischer, Iván Fischer, Lamberto Gardelli, András Ligeti, Giuseppe Patane, Zoltán Peskó, Yuri Simonov, Walter Süsskind, Tamás Vásáry, czy Antoni Wit.

Jenő Jandó w roku 1974 został asystentem w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, gdzie wykłada do dziś. Pianista jest laureatem licznych konkursów w kraju i poza jego granicami (m.in. Konkursu Radia Węgierskiego, Konkursu Dino Cianiego w Mediolanie, Konkursu Györgya Cziffry w Wersalu oraz Międzynarodowego Konkursu w Sydney). Został także wyróżniony Nagrodą Bartóka-Pásztoryego oraz najwyższym węgierskim odznaczeniem państwowym: Nagrodą Kossutha.

Archiwum festiwalu Nowa Tradycja