Polskie Radio S.A. RCKL
AL.Niepodległo¶ci 77/85 00-977 Warszawa
|
|
|
VII FESTIWAL MUZYKI FOLKOWEJ PR "NOWA TRADYCJA"
Konkurs "Nowa Tradycja'04" - kolejno¶ć koncertów:
24 kwietnia 2004r.
MAX KLEZMER BAND
Maksymilian Kowalski - kontrabas, kierownik zespołu
Jarosław Kaganiec - fortepian
Bartek Szczepański - instrumenty perkusyjne
Antoni Kulka - Sobkowicz - skrzypce
Piotr Skupniewicz - klarnet
Jacek Hołubowski - akordeon
Formacja "Max Klezmer Band" została założona pod koniec 1998 roku. Muzycy zespołu s± absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Impulsem do powstania sekstetu były wspólne zainteresowania instrumentalistów, skupiaj±ce się wokół tradycyjnej muzyki żydowskiej. Dzięki oryginalnemu doborowi instrumentów oraz ci±głym poszukiwaniom wypracowali¶my swój własny, unikalny styl muzyczny i niepowtarzalne brzmienie wykonywanych utworów.
Zespół koncertuje w Polsce i Europie (m.in. Szwecja, Białoru¶, Słowacja, Niemcy). Współpracuje także z wieloma i uznanymi artystami polskiej sceny muzycznej. W swoim dorobku może pochwalić się kilkoma płytami, z których najnowsza nosi tytuł "Nu Klezmer Project". Ide± nagrania tej płyty było poł±czenie muzyki klezmerskiej i jazzowej, będ±ce efektem poszukiwań nowych inspiracji zespołu.
DLA RÓŻY
Anna Broda - cymbały,bębny ,¶piew
Witold Broda - skrzypce, lira korbowa ,¶piew, kierownik zespołu
Dariusz Korbański - basy, klarnet
Janusz Prusinowski - skrzypce, lira korbowa, basy, ¶piew
Adam Strug - ¶piew, bębny
Grupa artystyczna "Dla Róży" istnieje od stycznia 2004 roku. Jednakże muzycy z zespołu występuj± wspólnie, w różnych składach, od dziesięciu lat. Arty¶ci maj± na swoim koncie wiele nagród: płyta Anny i Witolda Brodów "Pie¶ni na Rozmaite ¦więta" otrzymała tytuł
"Folkowego Fonogramu Roku 2001", Janusz Prusinowski został laureatem I nagrody za muzykę do Teatru PR w 1998, a Adam Strug jest laureatem takich festiwali jak Piosenki Polskiej w Opolu (1991), Piosenki Studenckiej w Krakowie (1992), Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i ¦piewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisł± (1993) oraz Piosenki Autorskiej OPPA (2002).Program konkursowy wypełni± pie¶ni z Mazowsza -¶wieckie i religijne oraz muzyka taneczna : chodzony,dyna /Łęczyckie, Kujawy/, mazurek,ober / Mazowsze, Radomskie/, polka , taniec obrzędowy /Radomskie, Łęczyckie/.
WERETENO JULIA DOSZNA
Julia Doszna - ¶piew
Jarosław Mazur- sopiłki, akordeon, aranżacje
Jagoda Fryc - I skrzypce
Jolanta Wrona - II skrzypce
Sobiesław Pawlikowski - kontrabas
Łukasz Wrona - klarnet
Julia Doszna mówi o sobie: "¶piewanie jest moj± wewnętrzn± potrzeb±, nawet przymusem, jest moj± modlitw± i rozmow± z ludĽmi o Łemkach - ich miło¶ci do Boga, ludzi i ziemi." St±d w pie¶niach Julii takie bogactwo emocji i utajonego sacrum. Repertuar Wereteno stanowi± pie¶ni tradycyjne, religijne i obrzędowe z samego serca Łemkowyny - okolic Łosia i Bielanki. ¦piewała w Operze Le¶nej w Sopocie, w krakowskich teatrach takich jak Groteska i Bückleina, w Teatrze Małym w Warszawie, w Willi Decjusza w Krakowie. Wystepowała z wieloma polskimi zespołami takimi jak Orkiestra ¦w.Mikołaja, Kwartet Jorgi, Muzykanci, Łemkowyna, Teatrem Węgajty i Gardzienice. W znakomity sposób kultywuje dziedzictwo łemkowskich przodków.
CZECZEL BAND
Ryszard Czeczel - gitara basowa, ¶piew, kierownik zespołu
Agnieszka Paciorek - ¶piew
Paulina Lulek - skrzypce, ¶piew
Jan Malinowski - ¶piew
Paweł Myszyński - gitara
Jacek Hornik - saksofon sopranowy
Piotr Skrzypiec - keyboard
Bartłomiej Rokosz - perkusja
Zespół powstał w 1997 roku, z inicjatywy Ryszarda Czeczela. To muzyk, który występował m.in. w grupie "Wiem" Marka Grechuty, "Old Metropolitan Jazz Band", "Extra Ball" Jarosława ¦mietany oraz z zespołem "Krywań". Grupa koncertuje w Polsce, Czechach i Niemczech. W 2000 roku brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Ogrodzieńcu, a w następnym w Międzynarodowym Festiwalu w Czechach. Nagrania grupy znalazły się w "Złotej Kolekcji Pięćdziesięciolecia" Radia Opole. Wykonuje stylizowan± muzykę góralsk± z Podhala i Orawy, oraz kompozycje własne.
RZOZ
Bartłomiej Koszarek - ¶piew, instrumenty pasterskie, kierownik zespołu
Łukasz Babiarz - ¶piew, skrzypce
Janusz Rozmus - gitara akustyczna
Jakub Wilk - gitara basowa
Maciej Mierzwa - gitara solowa
Grzegorz Jarek - perkusja
Grupa "Rzoz" to tyle co "zacięcie". W obecnym składzie istnieje i działa od półtora roku, jednak wykonywany repertuar to owoc dużo wcze¶niejszej kilkuletniej pracy Bartłomieja Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej. Znakomite teksty podhalańskich poetów, które do tej pory były skrywane w starych skrzyniach lub ludzkiej pamięci mog± wreszcie dostojnie zabrzmieć spotęgowane muzyk± zespołu Rzoz. Lider grupy jest instruktorem ¶piewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej oraz studentem etnologii Uniwersytetu ¦l±skiego w Cieszynie. Łukasz Babiarz - lutnik z zakopiańskiego "Kenara" studiuje obecnie w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Ze Wschodnich Karpat, z Biecza pochodzi kontrabasista z Liceum Muzycznego w Rzeszowie Jakub Wilk. Janusz Rozmus, student Akademii Rolniczej w Krakowie, Maciej Mierzwa i Grzegorz Jarek z Gorlic zafascynowani kultur± gór, doskonale czuj± się w tematach muzyki tworzonej przez Bartłomieja Koszarka.
JOANNA SŁOWIŃSKA Z ZESPOŁEM
Joanna Słowińska - ¶piew, skrzypce, kierownik zespołu
Mikołaj Blajda - kontrabas
Michał Jurkiewicz - altówka
Andrzej Popiel - perkusja
Jan Słowiński - altówka
Joanna Słowińska - pie¶niarka, skrzypaczka, współzałożycielka grupy "Muzykanci". Od 2001 roku współpracuje z Zygmuntem Koniecznym. Wykonywała solowe partie w wielkich formach oratoryjnych kompozytora takich jak: "Serce moje gram" do sł. Stanisława Wyspiańskiego, "Litania Polska" - do sł. Ks. Jana Twardowskiego, "Noc Listopadowa" z tekstem Stanisława Wyspiańskiego. W 2003 roku rozpoczęła współpracę z nowym zespołem, złożonym z krakowskich instrumentalistów. Z tymi wykonawcami stworzyła program zatytułowany "Chcę...". Składa się on z kompozycji Zygmunta Koniecznego inspirowanych ludowo¶ci±, oraz dawnych polskich pie¶ni tradycyjnych w nowych opracowaniach. Jego prezentacja miała miejsce podczas wielu koncertów i festiwali, a stał± scen± zespołu Słowińskiej jest "Scena w Bramie" Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
SZELA
Józef Kaniecki - skrzypce , ¶piew
Adam Golicki - perkusja
Krzysztof Janiszewski - gitara basowa
Krzysztof Paul - gitara elektryczna
Dariusz ¦lewa - gitara akustyczna , ¶piew, kierownik zespołu
Zespół działał w latach 1992 - 1995. Jak widać, z poprzedniego składu zespołu zostało trzech muzyków: Kaniecki, Janiszewski i ¦lewa. Impulsem do wznowienia działalno¶ci było wysłuchanie materiału zarejestrowanego przez zespół 9 lat temu i wyzwanie jakie stanowi obecnie udział w Festiwalu "Nowa Tradycja". Zakwalifikowanie nas do Festiwalu jest już w pewnym względzie naszym sukcesem. Wie¶ć rozniosła się błyskawicznie i już , oczywi¶cie przez Internet, otrzymali¶my wiele gratulacji i słów wsparcia. Aż trudno nam uwierzyć, że pamięć o "niepokornym wywrotowo" zespole przetrwała tyle lat. Do konkursowego programu przygotowujemy polskie utwory tradycyjne oraz muzykę własn± inspirowan± naszym folklorem.
< powrót
|
|
|
|
|
nowatradycja@radio.com.pl
|
|
| |