program 1   program 2   trójka   polskie radio bis   radio polonia   IAR    polskie radio online
[ kultura ]  [ nauka ]  [ społeczeństwo ]  
  Ramówka
  Zarejestruj się
  Częstotliwości
  O nas
  Nasi goście
  Nowa Tradycja
  Nowa Tradycja -
  - galeria zdjęć
  Galerie zdjęć
  Muzyka Źródeł
  Mini wywiady
  Forum
  Linki


Polskie Radio S.A.
RCKL
AL.Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

    Polskie Radio Online  Radiowe Centrum Kultury Ludowej  Nowa Tradycja
 
VII FESTIWAL MUZYKI FOLKOWEJ PR "NOWA TRADYCJA"

Odpust Zupełny
Bogdan Bracha - flety, śpiew
Marcin Skrzypek - instrumenty perkusyjne, śpiew
Piotr Majczyna - mandola, oud, saz, lira korbowa., śpiew
Grzegorz Brzozowski - kontrabas
Anna Bielak - skrzypce, śpiew
Paweł Giszczak - obój, śpiew

Odpust Zupełny to zespół muzyki dawnej inaczej ... Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu - twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów - wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach, muzykowali na kościelnych świętach. Na repertuar Odpustu składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce.

Grupa próbuje też przywołać do życia tradycję ludową w oparciu o muzykę średniowiecza i renesansu - i vice versa. Rodzime ludowe tematy, słowne i muzyczne, wykorzystane przez kapelę, pochodzą przede wszystkim z dzieł Oskara Kolberga oraz tradycyjnych zapisów fonograficznych. Nie brak też odniesień do folkloru celtyckiego czy iberyjskiego. . Sami o sobie mówią: "W odróżnieniu od innych zespołów muzyki dawnej nie dążymy do rekonstrukcji tej muzyki. Staramy się zachować jej ducha, odgadnąć jak kiedyś bywało. Zazwyczaj zaczynamy od źródła, a później każdy z nas wnosi do utworu coś od siebie. Zdarza się w muzyce np. współczesnej, że kompozytor czasami podaje tylko tonację czy zarys utworu, a resztę muzyk musi wymyślić sam. My pracujemy podobnie. Ważna jest atmosfera, budowanie w wyobraźni".
W instrumentarium kapeli skrzypce, obój i kontrabas uzupełniane są przez rzadkie dziś instrumenty z pogranicza folkloru i muzyki dawnej: oud, mandola, mandolina, mazanki, lira korbowa, zurna, koboz, liczne bębny i pobrzękadła oraz bardzo bogaty zestaw piszczałek.

W roku 2003 grupa zdobyła nagrodę GRAND PRIX na VI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "NOWA TRADYCJA" w Warszawie oraz wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Turystycznej "YAPA 2003" w Łodzi.

Kontakty:
www.odpust.prv.pl
Agnieszka Matecka 0601732249, amatecka@plusnet.pl, bogda@klio.umcs.lublin.pl


nowatradycja@radio.com.pl