• Nilly Amid o polsko-izraelskiej wymianie młodzieży
  • Audio4.72 MB
  • 01.06.2007

Nilly Amid od wielu lat mieszka w Izraelu. W Warszawie na Uniwersytecie Warszawskim i w Collegium Civitas naucza o kulturze Izraela,  współpracuje również z Redakcją Hebrajska Polskiego Radia dla Zagranicy. Rozmawiają z nią Jolanta Miszkurka i Michał Strzałkowski.

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Współpracuje pani także jako  koordynatorka ds. izraelskich z Muzeum Historycznym Żydów Polskich, którye powstaje  w Warszawie.  Jakie projekty są realizowane w ramach tej współpracy?

NILLY AMID:  Istnieje kilka projektów. Pierwszy z nich  to wymiana studentów. Ośmioro studentów z Polski wyjechało w tym roku akademickim na semestr jesienny do Uniwersytetu w Tel Awiwie. Studiowali tam w  specjalnej szkole dla studentów zagranicznych,  ale mieszkali u izraelskich rodzin. I zgrali się z tymi rodzinami, ze społeczeństwem izraelskim w ten sposób, że po kilku miesiącach  żal im się było rozstać. I to jest zrozumiałe, że będzie to stosunek przyjacielski, rodzinny już na całe życie.

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: A kim byli ci młodzi ludzie? Czy to były osoby, które już wcześniej interesowały się tematyką związaną z Izraelem, czy na przykład studiowały  język hebrajski?

NILLY AMID: Po części tak. Ale to była mniejszość. Po prostu mieliśmy tyle zgłoszeń, że wybraliśmy najlepszych  studentów  i według nas najbardziej pasujących, jeżeli chodzi o profil psychologiczny czy otwarcie na dialog międzykulturowy. W tym gronie znalazło się dwóch lub trzech studentów, którzy już faktycznie byli zaangażowani w studia nad tematyką żydowską. Część - może dwoje - studiowało już język hebrajski, ale większość po prostu miała ogromną ciekawość i sympatie - i właśnie chęci zapoznania się ze współczesnym Izraelem. I nauczyła się języka hebrajskiego podczas pobytu w Izraelu. Oni wszyscy wrócili do Polski ze znajomością języka hebrajskiego.

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY: Czy wymiana studentów będzie kontynuowana - i czy są  rewizyty?

NILLY AMID: Będzie kontynuowana. Skończyliśmy właśnie rekrutację na następny semestr zimowy do Izraela. Zgłosiło się  76  świetnych kandydatów.  W tym roku  powstanie tzw. rewizyta,  we wrześniu przyjedzie  grupa studentów z Uniwersytetu w Tel Awiwie, którzy pobędą w Polsce 10 dni. Będą jeden dzień w Aschwitz-Birkenau. Ale  chcemy, żeby przede wszystkim młodzież izraelska poznała Polskę  i uświadomiła sobie, że jej historia to także 1000 lat obecności Żydów w tym kraju.