• Encyklopedia Unii Europejskiej
  • 20.04.2004
RADIO POLONIA: Pod redakcją prof. Konstantego Adama Wojtaszczyka ukazała się właśnie Encyklopedia Unii Europejskiej, pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Ale zanim o niej porozmawiamy - jak ocenia pan znajomość problematyki europejskiej wśród Polaków, a szczególnie wśród młodzieży?

PROF. KONSTANTY A. WOJTASZCZYK: Od kilku lat organizuję olimpiady o Polsce i świecie współczesnym, a ostatnio również olimpiadę wiedzy o Unii Europejskiej. I z moich doświadczeń wynika, że ta wiedza jest coraz większa. Kilka lat temu wiedza i znajomość uczestników olimpiady była bardziej skupiona na kwestiach ogólnych, hasłowych. W tej chwili widać wyraźnie, że młodzież wnika w bardziej szczegółowe kwestie, jak na przykład fundusze wspólnotowe, sposób ich wykorzystywania, możliwości działania obywatela w Unii Europejskiej. Wygląda na to, że młodzież zaczyna się interesować bardzo konkretnymi sprawami.

RADIO POLONIA: Czy właśnie Encyklopedia pomoże w zgłębianiu tego tematu?

PROF. KONSTANTY A. WOJTASZCZYK: Myślę, że tak. Założyliśmy kilka celów Encyklopedii. Wydały ją Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, więc naszym odbiorcą przede wszystkim są uczniowie. Ale założyliśmy, że również myślimy o studentach, samorządowcach, o przeciętnych obywatelach, którzy mogą znaleźć w Encyklopedii hasła bardzo konkretne, które mogą im pomóc uzyskać wiedzę np. na temat funkcjonowania instytucji europejskich. Np. hasło dotyczące rzecznika praw obywatelskich - to bardzo konkretna informacja.

RADIO POLONIA: Czy Unia Europejska to temat zamknięty czy otwarty?

PROF. KONSTANTY A. WOJTASZCZYK: Myślę, że otwarty ze wszech miar, z różnych przyczyn. Po pierwsze dlatego, że nic jeszcze w Unii Europejskiej nie postanowiono do końca. Właściwie nigdy, na żadnym etapie rozwoju integracji, nic nie postanowiono do końca, ponieważ ona się ciągle rozwija. Skoro się rozwija, to powstają nowe problemy, więc jest to kwestia otwarta. A dla nas otwarta jakby podwójnie, a to dlatego, że jest wielki znak zapytania, jak sobie będziemy w Unii Europejskiej dawali radę. Bardzo konkretne pytanie: czy będziemy płatnikami netto? Czy będzie możliwa, chociaż nie lubię takich porównań, ale czy będzie możliwa droga irlandzka, czy mniej zachęcająca droga grecka. Na ile będą kompetentne nasze struktury administracyjne, na ile wreszcie właśnie przeciętni obywatele przełamią pewne psychiczne bariery, które chyba drzemią we wszystkich nas, bo oto uzyskaliśmy pełną suwerenność w końcu lat 80-tych i teraz przychodzi czas, żeby podzielić się suwerennością ale i odpowiedzialnością z innymi krajami. I być może przy tej podzielonej suwerenności jednak coś więcej będziemy znaczyć w tym towarzystwie, jakim jest Unia Europejska.

RADIO POLONIA: Czy kolejne publikacje na ten temat będą podobne, o takim właśnie dużym wymiarze?

PROF. KONSTANTY A.WOJTASZCZYK: Wydawnictwo ma zamiar wydać poradnik dotyczący obywatela w Unii Europejskiej. Grupa moich doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego, z Zakładu Instytucji Europejskiej w Instytucie Nauk Politycznych, przygotowuje taki poradnik. On oczywiście będzie miał może mniejszy zasięg, będzie bardziej konkretny i myślę, że będzie przydatny dla przeciętnego obywatela. Jeżeli chodzi o nasze różne przedsięwzięcia to teraz w wydawnictwie Liber składamy wielką, bo ponad 600 stron liczącą książkę o starych i nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej, gdzie przedstawiamy 28 krajów, które niej są lub pretendują do bycia w niej, jak Bułgaria, Rumunia i Turcja. (opr.ep)