>>s ZOBACZ WYLICYTOWANE PRZEDMIOTY >> ZOBACZ WYLICYTOWANE PRZEDMIOTY >> ZOBACZ WYLICYTOWANE PRZEDMIOTY >>


„Idą Święta"
startuje piętnasta edycja akcji charytatywnej radiowej Trójki.

W tym roku licytacje Kuby Strzyczkowskiego 7.XII, 14.XII, 21.XII – zapraszamy!

W tym roku będziemy zbierać pieniądze, które pomogą dzieciom z domów Dziecka. Akcja w tym roku zmieniła nazwę na "Idą święta", nie zmieniła jednak charakteru i nie straciła rozmachu, mamy także nadzieję, że nadal cieszy się Państwa sympatią. Po raz kolejny wraz ze sponsorami przygotowujemy aukcję przedmiotów od ludzi znanych i lubianych, specjalną płytę i koncert podsumowujący kolejną edycję.

Ten scenariusz sprawdza się od lat. W październiku zaczynamy ustalenia, którego z polityków, ludzi kultury i gwiazd sportu poprosić o drobiazg. Musi to być rzecz, która ma historię, budzi sympatyczne skojarzenia i może się spodobać licytującym. Licytowaliśmy już filiżanki po babci, pióra, wizytowniki, szachy, lampy, obrazy, wiersze pisane specjalnie dla Trójki, biżuterię, gadżety filmowe, sportowe koszulki, kaski, piłki, itd.

Tradycją stało się, że ofiarodawca nagrywa dźwiękową wizytówkę swojego prezentu, tłumaczy pochodzenie, zachęca do kupna i opatruje odręczną dedykacją, skierowaną do zwycięzcy licytacji.

Zazwyczaj sławy poproszone o wsparcie aukcji nie odmawiają. Udział w niej nobilituje. Od kilku lat dzieje się tak, że po pierwszej, z różnych gabinetów i sekretariatów dzwonią do radia ludzie, którzy chcą dorzucić coś od siebie. Często też ofiarodawcy podpytują, co dali inni i starają się wypaść lepiej.

Licytacje od lat odbywają się podczas piątkowych, grudniowych audycji, prowadzonych przez Kubę Strzyczkowskiego. Kupować może każdy, robią to i ludzie prywatni, i firmy. Sumy uzyskiwane podczas licytacji są bardzo różne. Od kilkuset złotych, po grube tysiące. Najdroższy w historii był, jak dotąd, Srebrny Niedźwiedź - nagroda przywieziona przez Zbigniewa Preisnera z Berlina. Został kupiony za niemal 100 tysięcy złotych.

Co roku gośćmi podczas licytacji są dzieci z domów dziecka. Opowiadają o swoich potrzebach i marzeniach. Nie zdarzyło się nigdy, by słuchacze na ich prośby nie zareagowali. Jeśli w którymś domu brakuje pralki - zgłasza się ktoś, kto ma dwie, nie ma roweru - z całego kraju dzwonią ludzie, którzy przekazują po kilka. Uruchamia się społeczny łańcuch dobrej woli. Podczas jednej z licytacji przybiegła do radia pani, która miała w domu komplet bajek, o których marzyli nasi mali goście. Zostawiwszy na gazie dochodzący obiad nasza słuchaczka jak wróżka - wpadła, spełniła to marzenie i zniknęła. W gronie licytujących są stali słuchacze, którzy cały rok czekają na tę wyjątkową okazję. Zdarza się, że Trójkowicze dorzucają od siebie drobne kwoty, nie mogąc wpłacić tych większych. Czasem licytowana jest dodatkowa atrakcja - trójkowy kubek, autografy redakcji, spotkanie na kawie z prowadzącym. Kilka lat temu jeden ze słuchaczy podarował Kubie Strzyczkowskiemu specjalny licytacyjny młotek i odtąd charakterystyczny dźwięk informuje o zakończeniu kolejnego etapu aukcji.

Licytacje to jednak nie wszystko. Od kilku lat na potrzeby akcji powstają kolejne odcinki piosenki o karpiu. Historię świątecznej ryby jako pierwszy w 2000 i 2001 roku napisał Kuba Strzyczkowski, później jej przygody rozwijali - trzy razy z rzędu Artur Andrus, raz Maciej Kraszewski, również raz - Michał Hoffman. W tym roku do grona szanownych twórców dołączył Grzegorz Wasowski.

O karpiowej rodzinie śpiewają i melorecytują - lepiej lub gorzej - dziennikarze Trójki oraz - już wyłącznie dobrze - wspierający ich muzycy. Nagrana piosenka wydawana jest potem w formie płyty, dostępnej w Empikach i na stacjach benzynowych. Dochód ze sprzedaży płyt jest również przekazywany na potrzeby domów dziecka. Nagrywanie tegorocznej piosenki zaczęło się 15-ego października. Wiarygodne źródła podają, że w tym roku karp postanawia uciec ze stawu...

Idą święta - to od początku refren piosenki karpiowej. Refren, który przywołuje niepowtarzalny nastrój, dzięki któremu rośnie hojność słuchaczy Trójki, a z nią szanse na choć ciut weselsze święta w domach dziecka.

Akcję co roku wieńczy koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 z udziałem słuchaczy. Pierwsza aukcja w tym roku odbędzie się 7. grudnia, kolejne 14. i 21. Serdecznie zachęcamy do słuchania i udziału w licytacji.

To jest numer konta Akcji, na który przekazywane są środki z licytacji oraz pozostałe darowizny:
Volkswagen Bank Polska nr 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002.

Kilka słów od Kuby Strzyczkowskiego:

1. Strzyczkowski 1
2. Strzyczkowski 2
3. Strzyczkowski 3

Ważne pliki:

1. wniosek o dotacje
2. regulamin

5900zł dla RDD dzięki koncertowi organizowanemu przez Klub Bogart Część Akcji "Idą Święta", która odbyła sie 11 stycznia '08 w Klubie Muzycznym Bogart w Gomunicach (woj. Łódź), gdzie gwiazdą wieczoru był Jan Ptaszyn Wróblewski z kwartetem zasiliła konto akcji o niemalże 6000zł.
Z przeprowadzonej licytacji – za trójkowe gadżety, oraz upominki od zaprzyjaźnionych artystów i dobrych ludzi- udało się zebrać solidną kwotę, która zasiliła Rodzinny Dom Dziecka państwa Madej z Łodzi. Klub Bogart miał zaszczyt po raz piąty brać udział w trójkowej akcji za co serdecznie dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestnikom.

Partnerzy:
Patroni: