Strona główna
 
Opinie o płytach
 
Karta zgłoszeniowa
 
Regulamin
 
Archiwum Nowej Tradycji
 
Prasa
 
Napisz do nas
 
   

BESH O' DROM

Budapeszteński zespół weselny jest grupą elektro - akustyczną, łączącą głębokie etniczne korzenie, rytmy punk - rockowe oraz nieokiełznane jazzowe improwizacje, co daje wspaniały efekt. Ich brzmienie wyraża żywotną energię twórczą tkwiącą w regionie i łączy na tysiące nowych sposobów Wschód i Zachód.
Besh o Drom założyli w 1999 roku kuzyni Ádám Pettik i Gergely Barcza. Ich muzykę inspirują melodie węgierskie, bałkańskie i klezmerskie. Interpretują ją na swój wyjątkowy sposób, przeplatając różne rodzaje i tradycje muzyczne. Większość melodii, które grają ma brzmienie tradycyjne, ale zespół nie cofa się przed korzystaniem z dźwięków i stylów, które na prawdę lubi i akceptuje. Mają wielu fanów na Węgrzech, a także osiągnęli ogromną popularność na arenie międzynarodowej.
W języku Romów Besh o Drom znaczy dosłownie "siedzieć na drodze" , ale faktyczne znaczenie to: idź swoją drogą i z niej nie zbaczaj.
Pierwszą płytę Besh o Drom, zatytułowaną Macsó hímzés ( Hafty Macho), wydała wytwórnia FONO REKORDS w październiku 2000 r.
Miejska grupa weselna Besh o Drom łączy tradycje etniczne z najlepszą kulturą klubową, wyjątkowe brzmienie cymbałów i wirtuozowskich skrzypiec cygańskich z improwizacjami jazzowymi i folkowymi oraz fantastyczną bałkańską sekcją dętą z rytmami funkowymi.
1000 mil na godzinę zawieruchy muzycznej!


Ádám Pettik (ur.1972 r.), śpiew, instrumenty perkusyjne, konewka.
Jest samoukiem. Grał w wielu zespołach, m.in. z kapelą słynnego skrzypka Félixa Lajkó, zespołem Tatros, Markovic Orchestra z Jugosławii i Noir Desir z Francji. Współpracuje
z teatrem i zajmuje się choreografią.

Gergely Barcza (ur.1973 r.), saksofon sopranowy i altowy, ney, zurna, fujarka, śpiew.
Przed powstaniem Besh o Drom, był członkiem wielu kapel izraelskich. Współpracował
z Yuszef ve Echad i zespołami Adraba oraz Israel. Studiował meteorologię, po czym kształcił się muzycznie w Akademii Rubina w Jerozolimie i Uniwersytecie Bar-Ilan w Tel-Avivie.

Tamás Zsoldos, gitara basowa

Attila Sidoo ( ur. 1974 r.) , gitara, tamburyn, śpiew.
Już od szesnastego roku życia grał i współpracował z wieloma węgierskimi zespołami rockowymi i ethno, np. Bandanas, VHK, Rakéta.

József Csurkulya (ur. 1974 r.), cymbały.
Urodził się w Siedmiogrodzie. Od 10 lat mieszka na Węgrzech. Trudni się wykonywaniem cymbałów. Uczył się gry na instrumentach perkusyjnych. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną w Marosvásárhely (Rumunia), jak również miejskim zespołem ludowym.

Róbert Farkas "Harcsa" (Sum), (ur. 1977 r.), skrzypce, harmonijka ustna.
Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej im. F. Liszta. Jest jednym z pierwszych skrzypków
w 100-Osobowej Kapeli Cygańskiej. Występuje gościnnie w wielu zespołach węgierskich Romów. Naukę zamierza kontynuować w Akademii Muzycznej im. F. Liszta na Wydziale Skrzypiec i Kompozycji.

Géza Orczy (ur. 1955 r.), instrumenty perkusyjne.
Współpracował ze wszystkimi węgierskim zespołami prezentującymi folklor bałkański, np. Falkafolk, Szirtosz, Maskarades, Rece-fice.
Gra również z Zespołem Ferenca Sebő. Wykonuje instrumenty.

László Békési (ur. 1972 r.) saksofon tenorowy, klarnet.
Z Besh o Drom współpracuje od niedawna. Gra w rosyjskim zespole klezmerów Vodku v Glotku, z którym ostatnio koncertował w Meksyku, jak również w kapelach jazzowych. Z wykształcenia jest rzeźbiarzem.

Péter Tóth (ur. 1963 r.), trąbka.
Wcześniej współpracował z zespołami jazzowymi i dixilandowymi. Studiował psychologię na Uniwersytecie Eötvösa Loránda w Budapeszcie. Praktykuje jogę i jest członkiem Mensa Hungarica.

O Besh o Drom napisano:

"Ten energiczny zespół węgierski swoimi koncertami wzbudził ogromne zainteresowanie
w Wielkiej Brytanii, m.in. w Londynie i Glastonbury. Był to cudowny lot w bogactwie dziko energicznej muzyki, która tylko czasami pozostawia czas na krótki oddech. Zespół, który stale rośnie i rozwija się, po raz pierwszy wystąpił wspólnie w 1999 roku. Grupa kilku Węgrów - mieszkańców Budapesztu dysponuje bogatym instrumentarium: dęte drewniane, blaszane, skrzypce, gitara, cymbały, akordeon, ney, kaval, a także basy i instrumenty perkusyjne. W ich repertuarze występuje wiele rodzajów muzyki, a więc grają to, co dla nich jest ciekawe, ale nie to co wyssali z mlekiem matki, lecz co gdzieś słyszeli. Jest to odważny eksperyment metamorfozy mocy muzyki środkowo-europejskiej oraz cygańskiej w pomieszaniu z dzisiejszą muzyką popularną. Efekt jest zachwycająco barwny, urozmaicony i poruszający".
Andrew Cronshaw, krytyk fRoots

"Całkowicie niemożliwe było ustać w miejscu, tak aby którakolwiek część ciała nie zaczęła się poruszać: najpierw zaczyna tańczyć głowa, później ręce, a na koniec nogi... Ta muzyka rzeczywiście jest poruszająca: wszyscy zaczynają tańczyć".
Transpi.net.online.magazine

"Dziękujemy za wspaniały koncert! Projekt Besh o Drom był fantastyczną uwerturą do cygańskiego festiwalu "The 1000 Year Journey".
David Jones, Serious, UK



 
 

ZAPROSZENIE
(powiększ)
 
   
  Sponsorzy:   Współorganizatorzy:   Patroni medialni:  
   
   
Wykonanie:Redakcja Internetowa PR