Strona główna
 
Nowa Tradycja 2003
 
Opinie o płytach
 
Karta zgłoszeniowa
 
Regulamin
 
Archiwum Nowej Tradycji
 
Prasa
 
Napisz do nas
 
   

Gazeta Stołeczna
02.04.2002r.

"I w studiu, i w klubie"

Warszawa wyrasta na folkową potęgę. Pochodzi stąd trzecia część wykonawców zakwalifikowanych do konkursu "Nowa Tradycja". A "Kapela ze Wsi Warszawa" w finałowej trójce walczy o Folkowy Fonogram Roku.

W konkursowej części V Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja", który odbedzie się od 11 do 14 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, wystapi 12 zespołów i solistów wyłonionych spośród 26 zgłoszonych. Z tego cztery z Warszawy: Kontraburger, Mizrah, Stilo i Swoją Drogą.
- Pierwszy raz mamy tak silną reprezentację warszawską. Zobaczymy też silną grupę muzyków z gór (Turnioki ze Skoczowa, Rybka i Przyjaciele z Poronina, Hajlandery z Zakopanego i Beskid Folk Band z Istebnej). W tych miejscach jest największe zainteresowanie muzyką folkową, a w związku z tym wciąż powstają nowe, ciekawe zespoły. Szukają nowych rozwiązań muzycznych, tworzą nowe style. Nie tyle wzorują się na muzyce ludowej, co szukają w niej inspiracji - mówi Małgorzata Jędruch z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka imprezy.
Spoza Warszawy i gór w konkursie "Nowej Tradycji" wystąpią: Chutir z Gdańska, Folkiestra Form Różnych z Kolna, Jarosław Adamów ze Stalowej Woli i poznańska Kapela Ludowa po Zagonach.
Oprócz przesłuchań konkursowych na Nowej Tradycji usłyszymy też gwiazdy krajowe: Trebunie - Tutki i Cracow Klezmer Band oraz gwiazdy zagraniczne: węgierski zespół Besh'o Drom oraz madrycki zespół La Musgana wykonujący tradycyjna muzykę z centralnej Hiszpanii.
W tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę festiwalu - po koncertach w studiu Polskiego Radia wykonawcy i publiczność będą mogli do rana muzykować w luźniejszym klubie Paragraf 51.
- To bardzo muzykom potrzebne - chcą poznać się wzajemnie, porozmawiać ze sobą i publicznością, coś wspólnie zaimprowizować. Może z tych spotkań narodzą się nowe utwory czy przedsięwzięcia - mówi Małgorzata Jędruch.

Aneta Prymaka

Gazeta Wyborcza - Co jest grane
5.04.2002

"LUD W RADIU. Nowa Tradycja"

Zapowiada się wielkie święto miłośników muzyki folkowej - piąty już Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Przez cztery wieczory, zaczynając już od najbliższego czwartku (11.04), będą mogli słuchać polskich i zagranicznych wykonawców w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul.Woronicza 17), a po koncertach bawić się z nimi aż do rana w klubie festiwalowym Paragraf 51 (ul.Wawelska 5).
W pierwszy dzień imprezy, czwartek o godz. 19.00, rozstrzygnięty zostanie konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2001. Do udziału w nim organizatorzy zaprosili trzy zespoły wyłonione spośród 14 zgłoszonych. Są to: znana w stolicy Kapela Ze Wsi Warszawa za płytę "Wiosna Ludu", Kapela Brodów z Węgajt z "Pieśniami i melodiami na rozmaite święta" oraz białostocka Sarakina z debiutanckim krążkiem "Sarakina".
Po raz pierwszy konkurs na Folkowy Fonogram Roku odbywa się w Warszawie w ramach Nowej Tradycji. Przez trzy poprzednie lata organizowała go w Lublinie Orkiestra Św. Mikołaja podczas grudniowych Mikołajek Folkowych.
- Orkiestra zdecydowała, że lepiej jest przenieść konkurs do Warszawy, bo i ten termin naszego Festiwalu umożliwia wzięcie pod uwagę wszystkich płyt, które ukazały się w danym roku ukazały, i Polskie Radio jako organizator ma większą siłę promocyjną - mówi Małgorzata Jędruch z Polskiego Radia, jeden z organizatorów.
Po koncercie, około godz. 21.30, muzycy oraz publiczność przeniosą się do Paragrafu 51, który na czas Nowej Tradycji stanie się Klubem Festiwalowym.
W piątek zaś rozpoczyna się konkursowa część Festiwalu, w której wystąpi 12 zespołów. Usłyszymy też gwiazdy - węgierski zespół Besh O'Drom oraz madrycki La Musgana wykonujące tradycyjną muzykę z centralnej Hiszpanii, a także nasze rodzime Trebunie - Tutki oraz Cracow Klezmer Band

Aneta Prymaka

Gazeta Wyborcza
11.04.2002

"Archaicznie i współcześnie"

Kapela Brodów, Sarakina, czy Kapela ze Wsi?
Dziś dowiemy się, który z tych zespołów dostanie Folkowy Fonogram Roku 2001.

Koncertem tych trzech grup w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im W. Lutosławskiego rozpocznie się dziś V Festiwal Folkowy "Nowa Tradycja"
Konkurs na najlepsze folkowe nagranie roku po raz pierwszy odbywa się w Warszawie. Przeniesiono go "Za porozumieniem stron" z Lublina, gdzie od 1998r. Organizowano go w ramach grudniowych Mikołajek Folkowych. Wśród laureatów byli m.in.: Muzykanci, OTP Gardzienice, Julia Doszna, Orkiestra św. Mikołaja, Się gra, Golec uOrkiestra.
W tym roku spośród 14 zgłoszonych płyt wyłoniono 3 bardzo różnorodne. "Pieśni melodie na rozmaite święta" Kapeli Brodów to 16 starych, często już zapomnianych pieśni kościelnych zaśpiewanych w tradycyjny sposób przez małżeństwo Annę i Witolda Brodów z Węgajt. Debiutancka płyty "Sarakina" białostockiego zespołu o tej samej nazwie to oryginalny melanż bałkańskiego folku, jazzu muzyki poważnej i sakralnej wykonywanej na instrumentach tradycyjnych bałkańskich oraz współczesnych, wzbogacana archaicznym śpiewem. Płyta "Wiosna Ludu" Kapeli ze Wsi Warszawa to muzyka mazowiecka zagrana bardzo żywiołowo, rockowo i transowo na oryginalnych instrumentach ludowych.
W piątek o godz. 18. w studiu studiu przy Woronicza 17 rozpoczną się przesłuchania wykonawców zakwalifikowanych do konkursu "Nowa Tradycja". Wystąpią: Rybka i Przyjaciele, Po Zagonach, Turnioki, Swoją Drogą, Kontraburger, Jarosław Adamów, Mizrah (pozostałe pięć zespołów usłyszymy w sobotę). Ich występom przysłuchiwać się będzie sześcioosobowe jury pod przewodnictwem Czesława Niemena. Zwycięzca konkursu, którego poznamy w niedzielę, dostanie 5 tyś zł.
Po piątkowych przesłuchaniach konkursowych, ok. godz. 21 wystąpi gwiazda wieczoru kapela Trebunie - Tutki. A codziennie po koncertach w Polskim Radiu muzycy przenosić się będą do Paragrafu 51, który na czas Nowej Tradycji zmieni się w klub festiwalowy. Tu w luźniejszej atmosferze będą muzykować do rana

Aneta Prymaka

Gazeta Wyborcza - Co jest grane
12.04.2002

"Juniorzy i seniorzy folku"

Gwiazdy muzyki folkowej z Hiszpanii, Węgier i Polski oraz 12 mniej utytułowanych, ale ciekawych rodzimych zespołów czeka na miłośników folku podczas trwającego do niedzieli (14.04) Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja".
W piątek i sobotę w studiu im. W. Lutosławskiego na Woronicza odbywać się będą przesłuchania konkursowe. Będą też gwiazdy: w piątek Trebunie - Tutki, w sobotę zaś publiczność porwą do tańca węgiersko - bałkańsko - klezmerskie rytmy w wykonaniu zespołu Besh O'Drom z Budapesztu. Ten "futurystyczny zespół weselny", sal sam się określa, łączy cygańskie skrzypce, bałkańskie instrumenty dęte i brzmienie cymbałów z punkrockowymi i funkowymi rytmami oraz jazzowymi improwizacjami.
W niedzielę ogłoszone zostaną wyniki konkursu Nowa Tradycja oraz wystąpią dwie gwiazdy konkursu: rodzimy The Cracow Klezmer Band oraz hiszpański zespół La Musgana. La Musgana pochodzi z Madrytu i w swoim repertuarze ma pieśni ze środkowej Hiszpanii. Joaquin Diaz, największy znawca folkloru w Hiszpanii, tak mówi o zespole: "Repertuar tradycyjny ozdabia współczesnymi środkami wyrazu, nie pozbawiając go jednak jego istoty. Używanie skomplikowanych struktur rytmicznych oraz tradycyjnych instrumentów z zapomnianym już z zaangażowaniem i żywotnością czyni z zespołu grupę z powodzeniem odnawiającą zasoby dawnej sztuki".
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 18 w Studiu im. W. Lutosławskiego (ul. Woronicza 17) Potem, około godz. 22, muzycy przeniosą się do Paragrafu 51 (ul. Wawelska 51), który jest klubem festiwalowym. Tu w mniej oficjalnej atmosferze będą mogli spotkać się z publicznością i innymi wykonawcami, zagrać swoje utwory, coś zaimprowizować.

Aneta Prymaka




 
 

ZAPROSZENIE
(powiększ)
   
   
 
   
  Sponsorzy:   Współorganizatorzy:   Patroni medialni:  
   
   
Wykonanie:Redakcja Internetowa PR