program 1   program 2   trójka   polskie radio bis   radio polonia   IAR    polskie radio online
[ kultura ]  [ nauka ]  [ społeczeństwo ]  
  Ramówka
  Zarejestruj się
  Częstotliwości
  O nas
  Nasi goście
  Nowa Tradycja
  Nowa Tradycja -
  - galeria zdjęć
  Galerie zdjęć
  Muzyka Źródeł
  Mini wywiady
  Forum
  Linki


Polskie Radio S.A.
RCKL
AL.Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

    Polskie Radio Online  Radiowe Centrum Kultury Ludowej  Nowa Tradycja
 


VIII FESTIWALU MUZYKI FOLKOWEJ PR "NOWA TRADYCJA"

PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE - 22 KWIETNIA 2006  

Čači Vorba (Lublin)

Maria Natanson - skrzypce
Joanna Ulatowska - skrzypce, altówka, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas, śpiew
Bartłomiej Stańczyk - akordeon
Piotr Majczyna - gitara, mandola, lira korbowa, śpiew

Zespół składający się z muzyków z Wrocławia oraz Lublina istnieje od półtora roku. Koncertował w Polsce, Niemczech i na Słowacji. To pierwszy udział grupy w tego typu konkursie. Muzyka wykonywana przez zespół jest wypadkową różnych doświadczeń poszczególnych jego członków. Nazwa została wzięta z języka Cyganów z pogranicza rumuńsko - węgierskiego, a oznacza "szczerą mowę" i określa ich muzykę. Wzorując się na cygańskich muzykantach łączą ze sobą różne style muzyki tradycyjnej uprawianej w łuku Karpat.

Enigmatik Quartet (Warszawa)
Marcin Świderski - skasofon
Marcin Zalewski - fortepian, akordeon
Wojciech Traczyk - kontrabas
Łukasz Dmochewicz - perkusja

Zespól istnieje od 2000 roku. Repertuar stanowią autorskie kompozycje zaaranżowane w bardzo oryginalny sposób. Klasyczny skład zespołu jazzowego; saksofon, fortepian, kontrabas, perkusja stał się dla mnie swoistym poligonem doświadczalnym. Materia w jakiej poruszamy się przywodzi na myśl dokonania klasycznych kwartetów jazzowych, ale inspiracją stały się dźwięki charakterystyczne dla naszej  kultury. Częste podróże po Polsce, zachwyt pięknem słowiańskiej ziemi oraz szczególne umiłowanie Tatr i Podhala, skłoniły mnie do założenia zespołu.
www.enigmatik.pl

 

Hambawenah (Sandomierz)

Judyta Nowak - śpiew
Katarzyna Pytel - skrzypce
Grzegorz Świtalski - mandolina, śpiew
Robert Bielecki - akordeon
Wirgiliusz "Żwirek" Dryło - gitara basowa
Grzegorz Myśliwiec - gitara elektryczna
Rafał Wódz - perkusja

Jest zespołem, którego początki sięgają 1996 r. Pierwotnie zespół wykonywał repertuar składający się z tradycyjnych oraz autorskich utworów o tematyce żeglarskiej bazujących na tradycji anglo-saskiej (czyli potocznie mówiąc szant). Stopniowo jednak wykorzystując etnograficzny materiał flisacki z terenów całego kraju, grupa wprowadzała do repertuaru tradycyjne pieśni, które przed wiekami stanowiły kanon polskiej muzyki żeglarskiej. Bardzo pomocne w rekultywacji dawnych pieśni wodniackich stało się pobliskie retmańskie miasteczko Ulanów. Flisacy oraz ich potomkowie zrzeszeni w Bractwie p.w. Świętej Barbary od lat wykazują duże zainteresowanie działalnością Hambaweny i służą pomocą w zakresie informacji i materiałów dotyczących kultury orylskiej.
www.hambawenah.art.pl

 

Klezmafour (Lublin)

Andrzej Czapliński - skrzypce
Gabriel Tomczuk - kontrabas
Wojciech Czapliński - skrzypce
Marek Tarnowski - akordeon

Zespół KlezmaFour powstał w 1999 roku w Lublinie. Od tamtego czasu stale koncertuje. Ma na swoim koncie występy w wielu miastach Polski i za granicą (Frankfurt, Mainz, Wiesbaden). Inspiracją dla artystycznej aktywności kwartetu jest historia miasta, z którego pochodzą, miasta, w którym mieszały się niegdyś muzyczne tradycje Wschodu, Zachodu i Południa. Jak sami mówią: "Chcemy, aby nasza muzyka brzmiała, jak wykonywana na jednym instrumencie. Doskonałe wyczucie proporcji barwowych i dynamicznych oraz umiejętne operowanie nimi - to nasz cel, do którego dążymy od początku".
http://klezmafour.pl

Archiwum festiwalu Nowa Tradycja