2 polskie projekty energetyczne mogą otrzymać dofinansowanie z unijnego budżetu w ramach programu pobudzania europejskiej gospodarki. Elektrownia w Bełchatowie i terminal gazowy w Świnoujściu są na liście projektów, które Komisja Europejska chce sfinansować z zaoszczędzonych w budżecie środków w wysokości 5 miliardów euro. Zgodę na to muszą jeszcze wyrazić kraje członkowskie.
Elektrownia w Bełchatowie ma otrzymać 250 milionów euro i została wybrana przez Brukselę w związku z planowaną instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Ponadto Bruksela chce przekazać 80 milionów euro na budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.
Wybrany też został projekt dofinansowania gazociągu Skanled z Norwegii do Szwecji i Danii, i dalej do Polski. Na dofinansowanie może liczyć także polsko-niemiecka propozycja budowy elektrowni wiatrowej nowej generacji, oraz połączenie energetyczne bałtyckiej elektrowni wiatrowej z sieciami w Danii, Szwecji, Niemcami i Polską.
Pierwsze miejsce na liście unijnych projektów energetycznych zajmuje rurociąg Nabucco, który miałby tłoczyć gaz z regionu kaspijskiego do Europy z pominięciem Rosji. Bruksela chce przekazać na budowę 350 milionów euro.
Komisja Europejska przygotowała listę konkretnych projektów, bo domagały się tego unijne rządy, w tym polski, i od tego uzależniały zgodę na przekazanie zaoszczędzonych 5 miliardów euro na pobudzanie unijnej gospodarki.

A Joanna Godlewska rozmawiał z dr. Robertem Zajdlerem z Instytutu Sobieskiego.