SOBOTA o 13:14

W najbliższy weekend usłyszymy 3266 odcinek Matysiaków.

Tu jesteś: Matysiakowie » Aktualności
Aktualności
Wystawa jubileuszowa

Już od 14 października zapraszamy Państwa do Muzeum Woli w Warszawie na jubileuszową wystawę z okazji 55-lecia powieści radiowej "Matysiakowie". Tytułem

Muzeum Woli
wystawy jest motto zaczerpnięte z piosenki Krzysztofa Sadowskiego i Andrzeja Kudelskiego "Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat", piosenki śpiewanej ongiś przez Mieczysława Fogga, artystę który gościł w latach 60. w mieszkaniu państwa "Matysiaków".

Wystawa ma charakter retrospektywny. W filmowych dekoracjach autorstwa Marka Chowańca i Piotra Gidlewskiego pragniemy pokazać Państwu charakterystyczne etapy życia radiowej rodziny w ciągu minionego półwiecza. Pisali o tym w listach – a dziś piszą w e-mailach – słuchacze, włączając się w rodzinne sprawy Matysiaków, doradzając, jak należy postąpić, ofiarując pomoc i wsparcie. Albo po prostu okazując swoją życzliwą pamięć i przywiązanie. Przez te 55 lat uzbierało się kilka milionów listów i kartek pocztowych, również nadsyłanych z zagranicy. Oprócz tej wzruszającej korespondencji i pamiątek od słuchaczy, zobaczycie Państwo bogatą kolekcję zdjęć twórców, wykonawców i osób realizujących naszą powieść dawniej i dzisiaj, a także wycinki prasowe, druki akcydensowe, scenariusze, płyty, książki, filmy oraz wiele innych ciekawostek związanych z historią naszej audycji. A nadto – stylizowane studio reżyserskie, w którym nagrywa się kolejne odcinki „Matysiaków”. Nie zabraknie oczywiście archiwalnych nagrań z fonoteki Polskiego Radia. Zwiedzający będę mieli możliwość odsłuchania wybranych archiwalnych fragmentów audycji dzięki urządzeniom obsługującym pliki MP3. Mamy nadzieję, że wystawa przyciągnie nie tylko wiernych słuchaczy powieści radiowej "Matysiakowie", ale przede wszystkim zachęci do słuchania naszej audycji młodsze pokolenie.

Przypominamy: powieść radiowa "Matysiakowie" emitowana jest w każde sobotnie popłudnie o godz. 17.05 w Pierwszym Programie Polskiego Radia. Każdy odcinek powieści stanowi zamkniętą całość, na treść którego skadają się przeżycia bohaterów, następujące po sobie, pisane z odcinka na odcinek, aby tym wierniej odzwierciedlić wydarzenia społeczne. Żaden układ wątków nie stanowi naturalnego zakończenia powieści. Do tej pory wyemitowano blisko 2850 odcinków audycji

Plakat Wystawy


Organizatorem wystawy jest Teatr i Archiwum Polskiego Radia oraz wolski oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Honorowy patronat przyjęła Pani Prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Związku Artystów Scen Polskich - Olgierd Łukaszewicz. Patronami medialnymi są: Jedynka - Program 1 Polskiego RadiaTelewizja Polska oraz dziennik "Rzeczpospolita"
Wystawa potrwa do 8 stycznia 2012 r. Serdecznie zapraszamy!


                                                         
                                                Sponsor Wystawy:

Copyright © Polskie Radio S.A