SOBOTA o 13:14

W najbliższy weekend usłyszymy 3266 odcinek Matysiaków.

Tu jesteś: Matysiakowie » Aktualności
Aktualności
Nasz mały jublieusz!

"Matysiakowie" to najdłuższa w historii polskiej radiofonii powieść radiowa w odcinkach. Na antenie Polskiego Radia ukazuje się od 15 grudnia 1956 roku. W sobotę, 23 sierpnia, usłyszymy "Matysiaków" już po raz 3000. Z tej okazji zapraszamy na specjalne spotkanie z bohaterami naszej radiopowieści-jubilatki! Będą wspomnienia i piosenki związane z audycją. Współautorami odcinka są: Dżennet Połtorzycka-Stampf'l i Janusz Adam Dziewiątkowski. Nie zabraknie również słowa skierowanego do Radiosłuchaczy:

Kochani Słuchacze!

Przed chwilą usłyszeliście kolejny, tym razem okrągły, trzytysięczny odcinek naszej radiopowieści. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że gościmy w Państwa domach już ponad 57 lat! Grubo ponad pół wieku! Aż nie chce się wierzyć!
Być może niektórzy pamiętają, jak w sobotni grudniowy wieczór 56-ego roku, Józef Matysiak – głowa rodziny – w skromnym, jednopokojowym mieszkanku na Dobrej, dzielił na kupki przyniesioną z fabryki wypłatę. Dziś mnie, jego synowi i głównemu lokatorowi owego mieszkania, przypadła rola szczególna. Chciałbym bowiem w imieniu nas wszystkich – a więc autorów, reżysera, aktorów i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowie” – podziękować wam za wspólnie spędzone lata.

Przeżyliśmy razem szmat czasu – począwszy od październikowej odwilży lat pięćdziesiątych aż do dziś, kiedy żyjemy już w zupełnie innym kraju. Ale w każdej epoce, w każdym ustroju pozostają te same ludzkie pragnienia i oczekiwania, radości i smutki. Dawniej i dziś tak samo wspiera nas ludzka przyjaźń, w trudnych chwilach podtrzymuje rodzina. Tak samo cieszymy się, gdy nasz kraj się rozwija i martwimy się ludzką głupotą i zawiścią.

Nie ma już z nami Józefa Matysiaka ani Heleny Matysiakowej. Nie ma pana Wojtka Grzelaka, Klemensa Kolasińskiego, pani Stefanii. Ani się obejrzeliśmy, jak na ulicy Dobrej, wyrosło piąte już pokolenie Matysiaków.

A może jest ich więcej! Ależ tak!

Rozejrzyjcie się dookoła! Wszędzie wokół siebie znajdziecie Matysiaków, dowiecie się o ich życiu. Spotkacie ich w miejscach pracy, na spacerach nad Wisłą, w bibliotece, w kolejkach do lekarzy, a każdego pierwszego sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego – na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Bo Matysiakowie to także Wy!

Drodzy Słuchacze i Sympatycy naszej powieści, mieszkający zarówno w kraju jak i za granicą! Zwracam się szczególnie do pana Ludwika z Katowic, pana Mieszka z Warszawy, pani Moniki, pani Basi, pani Ireny z Bydgoszczy, od której dostajemy piękne wierszyki z życzeniami, pana Jarka z Siegen, pani Joasi z Toronto, pani Ireny z Melbourne, pana Irka z Krakowa… To wasze, kochani, problemy, potrzeby i przeżycia są naszą inspiracją. „Matysiakowie” to nasza wspólna powieść pisana przez życie. Dziękujemy za cenne uwagi, dobre rady, ciepłe słowa, za nieprzerwanie okazywaną przyjaźń i wierność.

A warszawiakom przypominamy nieodmiennie nasze przesłanie.
Drodzy Państwo! Może uda się Wam w przyszłości to, co nam się nie udało. Bardzo, chcieliśmy, by pomnik prezydenta Stefana Starzyńskiego, znalazł się wreszcie w miejscu godnym jego osoby. Najlepiej na Placu Teatralnym przed dawnym Ratuszem, gdzie pracował i stamtąd wyszedł na spotkanie śmierci. Jeśli nadejdzie taka sprzyjająca chwila, poprzyjcie, Drodzy Słuchacze, tę ideę.
A teraz raz jeszcze ze wzruszeniem i wdzięcznością przesyłamy wszystkim życzenia zdrowia, siły ducha, dobrej pracy, szczęścia rodzinnego w szczęśliwej ojczyźnie!


Powieść radiowa „Matysiakowie” to cykliczna, cotygodniowa audycja Polskiego Radia powstała w połowie grudnia 1956 r. na fali październikowej odwilży, która pozwoliła zrealizować pomysł ukazania słuchaczom życia autentycznej polskiej rodziny – państwa Matysiaków z warszawskiego Powiśla, z ulicy Dobrej.

Twórcami powieści byli wspaniali radiowcy i znakomici dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l oraz Władysław Żesławski. W 1960 r. do zespołu autorów dołączyła Dżennet Połtorzycka-Stampf’l. Czasowo z powieścią związani byli również: Janusz Domagalik oraz Jerzy Ofierski. Obecnie autorami scenariusza i dialogów są: Dżennet Połtorzycka, Janusz Adam Dziewiątkowski oraz Hanna Bielawska-Adamik.

Pierwszym reżyserem „Matysiaków” był Zdzisław Nardelli, potem Stanisława Grotowska. Od 2009 r. reżyserem jest Waldemar Modestowicz. Przez powieść przewinęło się blisko 400 polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in. Stanisława Perzanowska, Jan Ciecierski, Tadeusz Janczar, Stefan Fridmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz. Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich m.in: Ludmiła Łączyńska (laureatka Splendora Splendorów w 2010 r.), Aleksandra Karzyńska, Ewa Kania, Andrzej Blumenfeld, Tomasz Marzecki, Stanisława Celińska, Emilia Krakowska, Marek Siudym, Bożena Dykiel, Joanna Jędryka, Marcin Hycnar.

Od samego początku powieść cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy. Świadczy o tym bogata korespondencja nadesłana do Polskiego Radia – w sumie ponad 2 mln listów i kartek okolicznościowych. Stałym i ukochanym bohaterem "Matysiaków" jest Warszawa. Powieści radiowej zawdzięcza Warszawa ważne inicjatywy. Odnaleziony przez Władysława Żesławskiego pomnik Ignacego Paderewskiego (przez długi czas zapomniany i niezbyt dobrze widziany przez władze) znalazł swoje miejsce w Parku Ujazdowskim. Józef Matysiak przyczynił się walnie do renowacji i powrotu przed laty Syrenki Warszawskiej na dawne miejsce nad Wisłą. Na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik Bolesława Prusa, na budowę którego ludzie przynosili do Polskiego Radia całe kilogramy złomu. Ukoronowaniem popularności „Matysiaków” stał się jednak wybudowany ze składek radiosłuchaczy Dom Rencisty im. Matysiaków na Saskiej Kępie. W 2011 roku placówka ta obchodziła 45-lecie swojej działalności.

16 grudnia 2010 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliła na warszawskim Powiślu Skwer im. Radiowej Rodziny Matysiaków, natomiast w grudniu 2011 roku Zarząd Polskiego Radia uhonorował "Złotym Mikrofonem" twórców i realizatorów radiopowieści: Dżennet Połtorzycką, Janusza Adama Dziewiątkowskiego, Stanisławę Grotowską, Ewę Szałkowską, Marię Chludzińską i Waldemara Modestowicza.

Z okazji 55-lecia powieści, jesienią 2011 roku w Muzeum Woli – oddziale Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Archiwum Polskiego Radia oraz Teatr Polskiego Radia przygotowali wspólnie specjalną jubileuszową wystawę poświęconą dziejom i twórcom audycji "Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat..."

Copyright © Polskie Radio S.A