MUZYKA ŹRODEŁ- NASI MISTRZOWIE
Koncert przygotowany przez Małgorzatę i Andrzeja Bieńkowskich

Stanisława Galica-Górkiewicz1. Śpiewy z nizin Mazowsza: śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, Radomskie. Maria Pęzik ur. 1943, Maria Siwiec ur. 1959, Zofia Kucharczyk ur. 1933 i Maria Oracz ur. 1946. To jedna z najważniejszych grup śpiewaczych w Polsce. Stanowią jeden z nielicznych zespołów śpiewających spontanicznie na weselach, mówiących piękną gwarą i jak się dawniej mówiło „są do wypitki i do wybitki”. Jeżeli do tego dodamy wielki repertuar weselny, obrzędowy, dziadowski, kościelny i mistrzowskie przyśpiewki - wyrywasy, to jasne, dlaczego są tak lubiane i cenione. Do ich wsi przyjeżdża wiele młodzieży, żeby uczyć się śpiewu. Śpiewaczki z Gałek utworzyły swój zespół „Zakukała kukułeczka” w 1982 roku, ale przecież śpiewały od zawsze. Trzeba też przypomnieć, że zdobyły najważniejsze nagrody: Oskara Kolberga i Złotą Basztę na festiwalu w Kazimierzu

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stanisława Galica-Górkiewicz 2. Kapela z Podkarpacia z Kolbuszowej skrzypka Jana Cebuli ur. 1937 skrzypce prym, towarzyszyć mu będą: Witek Broda ur. 1966 skrzypce sekund, Ania Broda ur. 1973 baraban, cymbały.Jan Cebula – skrzypek, saksofonista i trębacz, rzeźbiarz, animator kultury. Gra od 17-tego roku życia. Najpierw na skrzypcach, potem na saksofonie, ważnym instrumencie wesel rzeszowskich. 3 lata temu przyjechał do niego Witek Broda na nagrania i tak zaczęła się współpraca Jana Cebuli z kapelą Brodów. Trzon kapeli Brodów stanowią Ania i Witek Brodowie.Stanisława Galica-Górkiewicz Zapraszają do gry wielu różnych instrumentalistów, nagrywają płyty, koncertują, prowadzą warsztaty muzyczne, są ważnymi postaciami-pionierami muzyki neo-ludowej w Polsce.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stanisława Galica-Górkiewicz3. Kapela rodziny Foktów z nizin Mazowsza, Radomskie. Jan Fokt harmonia ur. 1936, Jan Fokt dżez ur. 1965, Jan Kmita skrzypce ur. 1936. To znakomita kapela weselna z okolic Przytyka, Radomskie. Jeszcze nie jest szeroko znana, ale na pewno będzie. Powstał na początku lat 1950. Była to sławna kapela 3 braci Foktów skrzypka Władysława, harmonisty Jana i bębnisty Kazimierza. Dopraszano do zespołu na wesela saksofonistę. Przedwczesna śmierć świetnego skrzypka Władysława zmieniła losy tej „sławnej na okolicę” kapeli.Stanisława Galica-Górkiewicz Zaczęło grać z nimi wielu skrzypków: Strzałkowski, Kmita, Gaca, Gidyk. Potem w jego zespole pojawił się saksofon, ale Jan ciągle wspomina grę ze swoim bratem skrzypkiem. Grają mazurki, fokstroty, tanga i oberki - tak jak to było na weselu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stanisława Galica-Górkiewicz4. Śpiewaczki z bagien Polesia – Ukraina, zespół Danii Czekun. Dania Czekun ur. 1936, Antonina Kowtunowycz ur. 1939, Nadia Petrowec ur. 1937, Jurij Kowalczuk ur. 1970. Wielogłosowe śpiewy z Polesia Ukraińskiego to jeden z cudów kultury Europejskiej. To tu wśród bagien i rozlewisk tradycja wielogłosowego śpiewu przetrwała najdłużej. Śpiewano przy każdej okazji: żniw, wiosny, wesel, sianokosów, kalendarza liturgicznego. Te pieśni usłyszymy na koncercie. Dania Czekun obdarzona charyzmatycznym głosem i Stanisława Galica-Górkiewicz ogromnym repertuarem jest bardzo znana na Ukrainie, ale i w Polsce, wielu wielbicieli jej talentu przyjeżdża z Polski do niej od lat uczyć się śpiewu. Wokół niej zbierają się sąsiadki, żeby śpiewać. Dania prowadzi „wywod”, czyli pierwszy głos, to ona decyduje co i jak śpiewać.