FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2010 - PROTOKÓŁ OBRAD JURY

Jury Fonogramu Źrodeł 2010 w składzie:

- Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: p.o. Dyrektora Programu 2 PR
- Anna Szewczuk - dziennikarz Programu 2 PR
- Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR
- Piotr Kędziorek - kierownik RCKL, Program 2 PR
- Kuba Borysiak - dziennikarz Programu 2 PR

przyznało tytuł Fonogramu Źródeł 2010 roku płycie „Franciszek Racis. Muzykant” wydanej przez Stowarzyszenie Krusznia; Jury pragnie podkreślić, że ten album najpełniej realizuje ideę, która przyświecała organizatorom konkursu na Fonogram Źródeł, polegającą na zmotywowaniu lokalnych społeczności do ukazywania swoich tradycji i twórców, którzy są ich wyrazicielami. Jury konkursu za kontynuację serii przyznało drugie miejsce albumowi „Melodie ziemi kujawskiej” wydanemu przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk Oraz trzecie miejsce wydawnictwu Muzyka Odnaleziona, które w ubiegłym roku wydało dwie płyty: „Mazurki do wynajęcia” i „Mistrzowie harmonii. Triumf i porażka”;

Jury postanowiło przyznać wyróżnienia: za monograficzną dokumentację beskidzkich kapel kapeli Fickowo Pokusa za płytę „Ej, dudosku z dudami” i Instytutowi Europa Karpat za płytę „Kapela Byrtków z Pewli Wlk. w Beskidzie Żywieckim. Jak po niebie chmury…. Monografie Instrumentów Karpackich vol. II/2010”. Jury podkreśla, że wyróżnione płyty mają olbrzymią wartość dokumentu etnomuzycznego, jednak nie posiadają tak ważnego dla prezentacji lokalnych tradycji rzetelnego opisu i charakterystyki nagrań oraz informacji o wykonawcach i repertuarze, które są wymagane przez regulamin konkursu.

Wyróżnienie przyznano również Stowarzyszeniu Muzeum Małej Ojczyzny w StudziwodachM za płytę „Ohulki dla Hanulki. Pieśni wiosenne podlaskich i poleskich Białorusinów” dokumentującą reliktowy białorusko- i ukraińskojęzyczny repertuar mieszkańców Podlasia.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

PŁYTY ZGŁOSZONE DO KONKURSU "FONOGRAM ŹRÓDEŁ":


  • 1. Ej, dudosku z dudami- Kapela Fickowo Pokusa; wyd.: Marcin Pokusa Art.

    Kapela Fickowo Pokusa istnieje od 2004r.. Jest laureatką wielu nagród m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Album „Ej, dudosku z dudami” zawiera muzykę tradycyjną Beskidu Żywieckiego. Skład Kapeli: Anna Pokusa- Łach- śpiew, Marcin Pokisa- skrzypce, śpiew, Przemysław Ficek- dudy żywieckie, instr. pasterskie.
  • 2. Franciszek Racis. Muzykant- wyd.: Stowarzyszenie Krusznia

    Płyta to portret wybitnego muzyka z Suwalszczyzny- z regionu pogranicza polsko-litewskiego. Nagrań dokonano w domu muzyka we wsi Jasionowo latem 2010 r.. Płyta zawiera utwory instrumentalne- repertuar taneczny grywany podczas wesel i potańcówek: walce, polki, fokstroty, oberki, marsze oraz pieśni pogrzebowe. Oprócz muzyki na płycie znalazły się fragmenty wywiadów z artystą.
  • 3. Kapela Byrtków z Pewli Wlk w Beskidzie Żywieckim. Jak po niebie chmury…. Monografie Instrumentów Karpackich vol. II/2010.- wyd.: Instytut Europa Karpat. Oddział Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

    Dwupłytowy album zawierający prezentację różnorodnych instrumentów muzycznych Karpat i archaicznych technik wykonawczych. Na płycie usłyszymy brzmienia m.in.: fujary detwiańskiej, dud, gajdicy, fletów, okaryny, trąb, rogów, drumli, gwizdków i instrumentów żywych. Druga płyta albumu zawiera nagrania kapeli braci Byrtków kontynuujących muzyczne tradycje swego ojca Karola Byrtka (1907-1989). Wykonawcy: Edward Byrtek, Józef Byrtek, Józef Broda, Michal Smetanka, Stanislav Otruba.
  • 4. Kolędy i pastorałki- Zespół Ludowy Koderki; wyd.: Łowicki Ośrodek Kultury

    Na płycie znajdują się tradycyjne łowickie kolędy i pastorałki oraz utwory instrumentalne. Teksty do trzech pastorałek napisał biskup łowicki Józef Zawitkowski.
    Kierownikiem muzycznym zespołu odpowiedzialnym za aranżacje jest Eugeniusz Strycharski. Zespołowi wokalnemu w nagraniach towarzyszyła kapela w składzie: Magda Płacheta- skrzypce, Weronika Mońka- skrzypce, Edward Bednarek- klarnet, Eugeniusz Strycharski- akordeon, Jarosław Michalski- kontrabas i Adam Cipiński- bębenek.
  • 5. Mazurki do wynajęcia- wyd.: Muzyka Odnaleziona

    Mazurki, oberki ciągłe i przyśpiewki z Radomskiego, Rawskiego, Łowickiego, Opoczyńskiego i Lubelskiego. Nagrania terenowe dokonane w latach 1980-2010 przez Małgorzatę i Andzreja Bieńkowskich.
    Wykonawcy m.in.: Marian Bujak, Józef Papis, Józef Kędzierski, Kazimierz Meto, Marianna Piecyk, Katarzyna Murawska, Jan Karaś, Franciszek Reguła, Józef Szafrański, Konstanty Kędziora, Jan Lewandowski, Jan Rogoliński, Józef Zaraś, Antoni Wyrwiński, Maria Korczyńska, Genowefa Wrzosek, Stanisław Gibała, Wacław Rogulski, Jan Fokt, Michał Wijata, Antoni Bednarz, Kazimierz Kantor, Krzysztof Rokiciński.

  • 6. Melodie ziemi kujawskiej”- wyd: Instytut Sztuki PAN

    Prezentacja najstarszych nagrań muzyki tradycyjnej z Kujaw znajdujących się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Nagrań dokonano w latach 1952-1956 w ramach ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego oraz podczas obozów studenckich dla studentów muzykologii. Na płycie zamieszczono 78 archiwalnych nagrań ukazujących dawny, niespotykany już dziś styl muzyczny. Na łycie oprócz pieśni powszechnych, dorocznych, przyśpiewek i oracji usłyszymy muzykę instrumentalną w tym oryginalne, wiejskie kujawiaki.
    Wykonawcy m.in.: Zofia Wojnicka, Józef Zieliński, Rozalia Radaszewska, Stanisława Szulczewska, Władysław Kwiatkowski, Piotr Trawiński.
  • 7. Mistrzowie harmonii. Triumf i porażka.- wyd.: Muzyka Odnaleziona

    Oberki, mazurki, polki, kujawiak, marsz i kujon w wykonaniu harmonistów i ich kapel z różnych regionów centralnej Polski: Radomskiego, Kieleckiego, Opoczyńskiego, Rawskiego i Kurpiów. Nagrania dokonane w terenie przez Andrzeja Bieńkowskiego i Małgorzatę Bieńkowską w latach 1981-2004.
    Wykonawcy m.in. : Stanisław Gaca, Marian Pełka, Stanisław Borowiecki, Antoni Wyrwiński, Stanisław Tarnowski, Władysław Adamus, Jan Fokt, Izydor Mroziewicz, Sławomir Czekalski, Stanisław Stępniak, Józef Żarłok, Edward Stańczyk, Stanisław Ciarkowski, Adolf Żytny, Wiesław Rochala, Józef Porczek, Andrzej Malik, Edward Szczepanik, Franciszek Kowalik, Władysław Glanowski, Stefan Fornal, Wiesława Gromadzka.
  • 8. Młody region w starej pieśni- Agańki; wyd.: Agańki

    Zespół Agańki na swojej debiutanckiej płycie odtwarza tradycyjne pieśni Podlasia. Młode wykonawczynie czerpały repertuar od starszych śpiewaczek wykonujących autentyczny repertuar tego regionu. Płyta jest efektem kilku miesięcy wyjazdów w teren i nauki śpiewu.
  • 9. Ohulki dla Hanulki. Pieśni wiosenne podlaskich i poleskich Białorusinów.- wyd.: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

    Płyta zawiera pieśni wiosenne, śpiewane od pierwszego dnia Wielkanocy do Poniedziałku Przewodniego. Repertuar pochodzi z północnego Podlasia a także z Polesia. W większości pieśni zostały zarejestrowane podczas festiwalu „Tam po majowej rosi” w latach 2007-2009. Oprócz repertuaru wokalnego na płycie znalazły się także utwory instrumentalne w wykonaniu kapel z Polesia.
    Wykonawcy m.in.: grupy z Popiny, Dobrywody, Huty, Lisowczycz, Wólki Terechowskiej, kapela z Bohuszewa, Kapela „Wereńka” ze Stachowa.
  • 10. Pieśni i muzyka Podlasia i Polesia- Trio Sióstr Łukianowicz i Żemerwa; wyd.: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

    Pierwsza z płyt tego albumu zawiera nagrania trzech kobiet ze wsi Leśniki k. Drohiczyna. Siostry Łukianowicz czerpią repertuar od babci Zosi Łukianowicz i innych wiejskich śpiewaków, których także usłyszymy na płycie. Znalazły się na niej pieśni obrzędowe cyklu rocznego (borodajki, zeleneć, lito, oseń), pieśni weselne i inne. Poza tym płyta zawiera nagrania ludowej kapeli „Wereńka” ze Stachowa. Druga płyta albumu zawiera pieśni Podlasia i Polesia w wykonaniu młodzieżowej grupy Żemerwa z Bielska Podlaskiego.
  • 11. Pół wieku Zespołu Regionalnego „Pszczyna” 1960-2010. Dyskografia- wyd.: Zespół Regionalny „Pszczyna”, Towarzystwo Miłośników Ziemii Pszczyńskiej.

    Na album składają się dwie płyty Cd i dwie płyty DVD. Płyty CD przedstawiają nagrania archiwalne z lat 1972-1992. To zbiór pieśni z obrzędów ludowych związanych z porami roku, cyklem obrzędowym i zwyczajami na wsi pszczyńskiej. Pierwsza z płyt DVD przedstawia śląskie tańce- została zrealizowana przy pomocy Fundacji Kultury Wsi. Druga płyta DVD to zbiór pieśni, tańców i zabaw (m.in. Moik, Dziad) zarejestrowanych w 2010 r.

JURY KONKURSU „FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2010”

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - dyr Programu 2 PR
Anna Szotkowska - RCKL
Anna Szewczuk - RCKL
Piotr Kędziorek - RCKL
Kuba Borysiak- RCKL

Kontakt: 22 - 645 53 01
nowatradycja2@polskieradio.pl
Regulamin konkursu:
Folkowy Fonogram Roku 2010 i Fonogram Źródeł 2010