FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2007

„MOŻESZ BYĆ” – JOANNA SŁOWIŃSKA

„MOŻESZ BYĆ” – JOANNA SŁOWIŃSKA Wyd.: QL MUSIC, dystrybucja: Universal, październik 2007. Nagranie studyjne, wielośladowe, cyfrowe; mastering cyfrowo-analogowy, studio Nieustraszeni Łowcy Dźwięków w Krakowie, 2007.

JOANNA SŁOWIŃSKA – śpiew, skrzypce, MIKOŁAJ BLAJDA – kontrabas, JAKUB MIETŁA – akordeon, MARCIN WYROSTEK – akordeon, PAWEŁ ODOROWICZ – altówka, JAN SŁOWIŃSKI – altówka, TOMASZ HERTZ – perkusja, LESZEK WIŚNIOWSKI – flet poprzeczny, saksofon sopranowy

„Możesz być” to album, który trudno zdefiniować i zamknąć w jednym gatunku muzycznym. Joanna Słowińska przekracza granice stylów, łamie konwencje i kanony wykonawcze. W nieznany dotąd sposób łączy nowe kompozycje autorskie z elementami muzyki tradycyjnej. Porywająca interpretacja, intrygujące (tradycyjne i współczesne) teksty, nowoczesne aranżacje i niepowtarzalne brzmienie zespołu – wszystko to składa się na nowy album.

Opinie jurorów:

TOMASZ JANAS

Joanna Słowińska jest jedną z największych osobowości polskiej sceny folkowej. Od lat osiągając znakomite artystyczne efekty swoich działań nie ustaje w poszukiwaniu nowych inspiracji, nowych form wyrazu. Znakomity głos i artystyczna charyzma sprawiają, że zazwyczaj bywają to próby bardzo udane. Nie inaczej jest tym razem. Słowińska pozostając – jak od lat – w kręgu fascynacji muzyką ludową pozwala sobie (i swoim muzykom) na swobodne żonglowanie tematami, nadając im własne, twórcze piętno. Nie dając się zamknąć ani w szufladce „tradycja”, ani „piosenka literacka”, ani „piosenka pop” Słowińska wymyka się schematom. Powiedziałby ktoś, że wychodzi poza granice folku, ale może raczej poszerza pole oddziaływania tego terminu. Równie mocną stroną płyty, co interpretacje tradycyjnych pieśni, są autorskie kompozycje członków zespołu.

ROBERT KAMYK

Bardzo dobre kompozycje, współcześnie zaaranżowane, w interesujący i nowoczesny sposób wykorzystujące tradycyjne pieśni ludowe.

WOJCIECH OSSOWSKI

Propozycja krakowska – za przekraczanie granicy wrogiej, czyli między śpiewaniem, jakkolwiek to nazwiemy – komercyjnym, elegancki pop, lekki jazzik a muzyką ludową. Za konsekwencje w wyborze własnej drogi (no i piękne efekty).

JUSTYNA ZIÓŁKOWSKA

Za konsekwentne promowanie polskiej muzyki ludowej w nowych aranżacjach. Pani Joanna stale zaskakuje. Poszukuje, rozwija się. Łączy style, gatunki i sposoby wykonania. Znakomita płyta do słuchania nie tylko dla fanów folku...

WITT WILCZYŃSKI V. ZIUTEK

Nareszcie taka płyta ukazała się i w Polsce i śmiało (przy odpowiedniej promocji medialnej) może i powinna stanąć do walki o szerszego słuchacza, który lubi komercyjne brzmienie – ale to na poziomie. Czy tak się stanie? Bardzo chciałbym... To także doskonały moment w polskiej fonografii, żeby zaatakować również środowiska słuchające na co dzień muzyki pop i pokazania, że można inaczej, można ambitniej. Słowem – dobry, komercyjny World Music z odrobiną jazzu, popu i szczypty rocka. Poza tym świetny eksperyment muzyczny łączący brzmienia miejskie (czy wręcz klubowe) z kulturą wsi.


ZOBACZ OPINIE O WSZYSTKICH WYDAWNICTWACH »