SOBOTA o 13:14

W najbliższy weekend usłyszymy 3266 odcinek Matysiaków.

Tu jesteś: Matysiakowie » Historia
Historia

Pierwszy odcinek powieści radiowej "Matysiakowie" nadano 15 XII 1956 roku na antenie Programu II o godzinie 20.35. Odnotowany został na taśmie nr 992. Powieść gościła odtąd w radiowym eterze w każdą sobotę o godz. 19.30 w Programie I i była powtarzana w niedzielę o 19.30 w Programie II. W te dni wszyscy słuchacze stawali się gośćmi rodziny Matysiaków w ich mieszkaniu w Warszawie, przy ulicy Dobrej. Nikt wtedy w najśmielszych marzeniach nie wyobrażał sobie sukcesu i skutków społecznych jakie może wywołać ta bezpretensjonalna w formie i treści audycja cykliczna. Cotygodniowe spotkania z rodziną Matysiaków, z kolejnymi jej pokoleniami, stały się dla wielu ludzi w Polsce swoistą tradycją obyczajową.

"Matysiakowie" istnieją na antenie Programu I już 45 lat i są unikalnym wydarzeniem kulturalnym. Na "Matysiakach" wzorowały się powieści radiowe naszych najbliższych i dalszych sąsiadów: Słowaków, Czechów, Węgrów i Niemców. Przez 45 lat od momentu nadania pierwszego odcinka powieść lansowała i umacniała postawy patriotyczne, szacunek dla pracy, przyjaźń i dobroć ludzką, wartość rodziny, miłość do Warszawy. Ma też dla Warszawy zasługi zupełnie konkretne. Z inicjatywy "Matysiaków" powstał na prawobrzeżnej stronie Warszawy (na Saskiej Kępie) Dom Spokojnej Starości im. Matysiaków, na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik Bolesława Prusa, powróciła nad Wisłę odrestaurowana (wówczas - przed laty - po raz pierwszy) warszawska Syrenka. Radiowa rodzina przyczyniła się również do ujawnienia i postawienia pomnika Paderewskiego.

"Matysiakowie" urodzili się wraz z polskim Październikiem i noszą na sobie wszystkie cechy ówczesnego otwarcia politycznego jak i wszelkich, niemal natychmiast powtałych po Październiku, ograniczeń cenzuralnych. Niemniej ich siła zawsze leżała w aktualności, w tym, że reagowali na wszystko, co ich otaczało. Sprawy duże i małe, przemieszane w tyglu rodzinnym, a więc sprawy ogólnokrajowe, sprawy dzielnicy i własnego podwórka, kłopoty i radości domowe, typowe dla wielu rodzin polskich - to treść "Matysiaków". Wiele pozornie drobnych faktów, które składają się w sumie na życie codzienne Polaków. Współczesność in statu nascendi. "Matysiakowie" to powieść - rzeka, jak to zwykle określają krytycy, opowieść o przemijaniu, pośród którego ostają się jednak wartości elementarne, najcenniejsze takie jak miłość, dobroć, przyjaźń, ludzka solidarność.

Wśród gości odwiedzających radiową rodzinę byli słynni warszawiacy jak Mieczysława Ćwiklińska, Melchior Wańkowicz, Stanisław Skalski, Mira Zimińska-Sygietyńska, Mieczysław Fogg, Irena Rowecka - córka generała Grota i szereg innych osób. Byli wśród nich: Tadeusz Łomnicki, Hanna Skarżanka, Jadwiga Chojnacka, Leon Pietraszkiewicz, Wanda Łuczycka, Mieczysław Czechowicz, Józef Kondrat, Henryk Borowski, Czesław Wołłejko, Barbara Ludwiżanka, Barbara Rachwalska, Roman Wilhelmi, Stanisław Zaczyk, Aleksander Dzwonkowski, Danuta Szaflarska, Gustaw Lutkiewicz, Jarema Stępowski, Wiesław Michnikowski, Zbigniew Zapasiewicz, Igor Śmiałowski, Anna Ciepielewska, Wiesława Mazurkiewicz, Tadeusz Borowski, Marta Lipińska, Grażyna Barszczewska, Jan Englert, Zofia Rysiówna, Barbara Drapińska. W radiopowieści wzięło udział łącznie około 250 najwybitniejszych polskich aktorów, tworzących niezapomniane kreacje.

Liczni bohaterowie powieści jak Helena i Józef Matysiakowie/ Stanisława Perzanowska i Jan Ciecierski, Wojciech Grzelak/ Tadeusz Fijewski, Klemens Kolasiński/Stanisław Jaworski, Iwona Rączkowa/ Stanisława Celińska, Stefania Frączakowa/ Wanda Łuczycka, Wisia i Stach Matysiakowie/ Ludmiła Łączyńska i Tadeusz Janczar, Zosia/ Janina Seredyńska, Antoni/ Ryszard Barycz, czy dozorca domu na Dobrej - Wiesław Drzewicz, stali się bliskimi przyjaciółmi słuchaczy, przez wiele lat traktowani przez nich jak osoby autentyczne.

Aktualnie w Matysiakach gra 24 aktorów. Dotąd nadano prawie 3000 odcinków. Autorami od samego początku emisji powieści byli: Stanisław Stampf`l, Władysław Żesławski i Jerzy Janicki. Od 1960 roku dołączyła do zespołu artystycznego Dżennet Połtorzycka. Ona i Jerzy Janicki kontynuują pisanie powieści do dziś.



Ciekawostki
Copyright © Polskie Radio S.A