Finał Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009"
8 VI 2009
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2009” dobiegł końca. W niedzielę, 7 czerwca, na uroczystej gali w Teatrze na Tarasach w Sopocie nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne. Zdobywcą Grand Prix dla utworu radiowego została "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV przypadło „Golgocie Wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka w reżyserii Jana Komasy.
Przez trzy festiwalowe dni, od 5 do 7 czerwca, publiczność wysłuchała 15 słuchowisk oraz obejrzała 16 spektakli znanych z małego ekranu, które zrealizowano w 2008 roku. Zwycięzców w dziedzinie konkursu radiowego wyłoniło jury w składzie: Ewa Ziętek, Wojciech Fułek, Piotr Tomaszuk, Edward Pałłasz i Wacław Tkaczuk.
GRAND PRIX dla najlepszego utworu otrzymują twórcy słuchowiska „Walizka”:
za tekst – Małgorzata Sikorska-Miszczuk
za reżyserię – Julia Wernio
za realizację akustyczną – Andrzej Brzoska
za opracowanie muzyczne – Renata Baszun
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program II Polskiego Radia.
GRAND PRIX ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.
Nagrodę za reżyserię otrzymują ex aequo:
Jan Warenycia za reżyserię słuchowiska „Osiedle” wg prozy Lidii Amejko (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia)
Janusz Zaorski za reżyserię słuchowiska „Novecento” Alesandro Baricco (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia)
Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.
Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymuje Marek Baczewski za scenariusz słuchowiska „Nie używaj tego ognia” (słuchowisko zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia).
Nagrodę ufundował Dream Club.
Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymuje Sylwester Woroniecki za scenariusz słuchowiska „De profundis” wg reportaży Artura Daniela Liskowackiego (słuchowisko zgłoszone prze Polskie Radio Szczecin).
Nagrodę ufundował dziennik Rzeczpospolita.
Nagrodę za realizację akustyczną otrzymuje Tomasz Perkowski za realizację słuchowisk: „Osiedle” (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia) i „Nie używaj twego ognia” (słuchowisko zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia).
Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk.
Nagrodę za muzykę oryginalną otrzymuje Włodek Pawlik za muzykę do słuchowiska „Novecento” (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia).
Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymuje Julia Kijowska za rolę Żaklin w słuchowisku „Walizka” oraz za rolę Marii w słuchowisku „Woyzeck” wg dramatu Georga Buchnera (słuchowiska zgłoszone przez Program II Polskiego Radia)
Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.
Jury przyznało 2 równorzędne nagrody aktorskie za role męskie:
Ignacy Gogolewski za rolę Fransua Żako w słuchowisku „Walizka” (słuchowisko zgłoszone przez Program II Polskiego Radia).
Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.
Bronisław Wrocławski za rolę Sammy’ego w słuchowisku „Mały światek Sammy Lee” (słuchowisko zgłoszone przez Polskie Radio Łodź).
Nagrodę ufundował Capital Park.
Jury uzyskało zgodę sponsora na zmianę kategorii nagrody.
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymują twórcy słuchowiska „De profundis” (słuchowisko zgłoszone prze Polskie Radio Szczecin).
Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymuje Program III Polskiego Radia za atrakcyjną propozycję repertuarową.