15 czerwca, niedziela godzina 18.00
BELFER
Monodram Wojciecha Pszoniaka
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
ul. Bohaterów Monte Cassino 30, SOPOT
Tytuł oryginalny – Prof!
Autor – Jean-Pierre Dopagne
Przekład – Bogusława Frosztęga
Reżyseria – Michał Kwieciński
Scenografia – Irena Biegańska, Marcin Pietuch
Kostiumy – Irena Biegańska
Występuje: Wojciech Pszoniak
Sztuka Belfer autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały.W wywiadzie udzielonym przy okazji premiery spektaklu Wojciech Pszoniak mówił: „Ta sztuka jest doskonałą okazją do rozmowy o naszej współczesności, o relacjach między młodymi ludźmi a nauczycielami. Prezentuje ciekawe spojrzenie na wiele istotnych problemów, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Z punktu widzenia nauczyciela stawia wiele pytań. Choćby takich: co się dzieje z naszą kulturą, cywilizacją? Dokąd w ogóle zmierza ten świat? A zaczyna się wszystko bardzo niewinnie...” Wyreżyserowana przez Michała Kwiecińskiego sztuka Dopagne’a, wystawiona już w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń.
15 czerwca, niedziela godzina 18.00
GALA JUBILEUSZOWA RADIA GDAÑSK
W programie recital KATARZYNY FIGURY
Studio Koncertowe Radia Gdańsk SA,
ul. Grunwaldzka 18, GDAŃSK
Radio Gdańsk obchodzi swoje 69. urodziny. Rozgłośnia regionalna Polskiego Radia w Gdańsku, wtedy jeszcze jako Dyrekcja Okręgowa Polskiego Radia w Gdańsku, swoją działalność zainaugurowała próbną audycją 13 czerwca 1945 roku, a 29 czerwca przeprowadzono transmisję z okazji Święta Morza. W latach 1945-1999 radio nadawało audycje kilkanaście godzin na dobę, od 1991 roku całą dobę nadaje różnorodny i wyrazisty program oraz rzetelną informację z regionu, kraju i zagranicy. Radio Gdańsk S.A., które jest liderem wśród regionalnych rozgłośni radiowych na Pomorzu, swoim zasięgiem obejmuje województwo pomorskie oraz zachodnią część województwa warmińsko--mazurskiego. Podczas uroczystości wręczone zostaną statuetki Radiowym Osobowościom Roku oraz Bursztynowe Mikrofony. Swoim recitalem imprezę uświetni Katarzyna Figura, która zaśpiewa piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik.
15 czerwca, niedziela godzina 20.30
ŚWIATŁO W NOCY
Teatr Radia na żywo
Teatr na Plaży
Aleja Franciszka Mamuszki 2, SOPOT
Autor – Maciej Karpiński
Adaptacja i reżyseria – Krzysztof Czeczot
Muzyka – Adam Walicki
Realizacja dźwięku – Antoni Sojka
Producent wykonawczy – osorno film & media production
Jadwiga Juczkowicz, Krzysztof Czeczot
Występują: Wojciech Mecwaldowski (Adolf Schicklgruber),
Krzysztof Czeczot (Ludwig Wittgenstein), Wojciech Błach (Szwejk)
oraz Adam Walicki, Paweł Andryszczyk i Tomasz Maciątek
Zaadaptowana na potrzeby teatru radia sztuka teatralna Macieja Karpińskiego Światło w nocy to zabawny dramat filozoficzno-logiczny. W jednym miejscu, w roku 1916, na okręcie patrolowym Goplana, zacumowanym na Wiśle pod Krakowem, spotykają się Ludwig Wittgenstein – przyszły filozof, Józef Szwejk – dobry wojak oraz Adolf Schicklgruber – gefreiter. W trakcie pełnienia służby wojskowej każdy z bohaterów klarownie określi to, czym będzie zajmował się w przyszłości. Jeden z nich zapisze się w historii szczególnie. Maciej Karpiński, autor Światła w nocy, o inspiracji do napisania sztuki: „Od dawna fascynowała mnie niezwykła postać Ludwiga Wittgensteina, choć muszę przyznać, że jego filozofię nie zawsze rozumiem. Byłem poruszony, gdy w jego biografii natrafiłem na taki epizod: w czasie I Wojny Światowej, zgłosiwszy się na ochotnika do wojska, czyli jako tzw. jednoroczny ochotnik, Wittgenstein pełnił służbę na c.k. okręcie patrolowym, przerobionym ze statku wycieczkowego „Goplana”, pływającym po Wiśle pod Krakowem… To jedno zdanie rozpaliło moją wyobraźnię: jak mogła wyglądać taka służba? Kogo mógł tam spotkać? Przecież to był czas, kiedy pracował nad swoim Traktatem logiczno-filozoficznym. Z tej inspiracji powstało Światło w nocy”.
16 czerwca, poniedziałek godz. 16.00
OLEANNA
Spektakl Teatru Studio w Warszawie
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26, GDYNIA
Autor – David Mamet
Przekład – Marek Kędzierski
Reżyseria – Krzysztof Stelmaszyk
Scenografia i kostiumy – Agnieszka Zawadowska
Muzyka i tekst piosenki – Ygor Przebindowski
Projekcje – Antnina Benedek
Wykonanie piosenki – Marcin Januszkiewicz
Występują: Natalia Rybicka i Krzysztof Stelmaszyk
Carol jest studentką Johna. Pewnego dnia skarży się profesorowi na trudności w zrozumieniu jego wykładów. Ma również problemy z przyswojeniem materiału sugerowanego przez Johna, zwłaszcza książki, którą sam napisał. Profesor, widząc frustrację studentki, postanawia jej pomóc: chce jej dać najwyższą ocenę i proponuje, aby przez następne kilka miesięcy przychodziła do jego gabinetu na specjalne korepetycje... Tak rozpoczyna się dramat podejrzeń, niedopowiedzeń i domysłów. Finał Oleanny nie pozostawi nikogo obojętnym. Akademicki kampus staje się polem bitwy w walce o prawdę i sprawiedliwość. Studentka i profesor będą bronić swoich racji do samego końca. Kto wyjdzie z tego pojedynku zwycięzcą, a kto pokonanym? Mamet z właściwą sobie wirtuozerią pokazuje, jak groźne mogą być konsekwencje zwykłego „nieporozumienia”.
Premiera w Teatrze Studio w Warszawie: 28.02.2014