BOWIEM JAK POTĘŻNA JEST ŚMIERĆ (Radio Gdańsk)
14 VI 2014 10:00
Autor: Mieczysław AbramowiczAutor przekładu: Natalia Gorbaniewska (rosyjski)
Miri Paz (hebrajski)
Jurij Andruchowych (ukraiński)
Martin PollacReżyseria: Mieczysław AbramowiczRealizacja: Jacek PuchalskiAutor muzyki: Paweł Zagańczyk i Andrzej WojciechowskiObsada: Michał Kowalski
Michael Schudrich
Grzegorz Wolf
Elżbieta Goetel
Ryszard Ronczewski
Anna Szyba
Dorota Lulka
Krzysztof Gordon
Żanna Gierasimowa
Andrzej Nowiński i inni
Słuchowisko Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć powstało na podstawie fragmentów książki Mieczysława Abramowicza pod tym samym tytułem. Zawiera ona trzydzieści sześć opowieści, wspomnień „zza grobu” sopockich Żydów, które autor „usłyszał” na sopockim kirkucie. Pochowani tu ludzie powracają w pośmiertnych wspomnieniach do czasów świetności nadmorskiego kurortu, do czasów, gdy mieszkali tu w zgodzie i harmonii ludzie mówiący różnymi językami, nawet wywodzący się z tego samego narodu żydowskiego. Stąd słyszymy opowieści po polsku, po niemiecku, po rosyjsku, hebrajsku i w jidysz. Żydzi mieszkający w Sopocie w czasach przed Holokaustem nie przypuszczali, że ich spokojne życie w nadmorskim kurorcie trwać będzie jedynie dwadzieścia lat, że świat, który z poświęceniem i mozołem budowali ulegnie zagładzie. Nie zostawili sztambuchów, ani dzienników, nie spisali wspomnień, nie zgromadzili archiwów. Pamięć o nich pozostała jedynie w księgach metrykalnych, starych gazetach, na nielicznych fotografiach i... w szeptach, które usłyszeć można na zrujnowanym sopockim kirkucie.
MIECZYSŁAW ABRAMOWICZ – aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, w latach 70. aktor Teatru Miniatura, później reżyser m.in. w tym teatrze, ukończył Wydział Reżyserii Teatru Lalek PWST w Białymstoku, w latach 1997–2002 kustosz Muzeum Opowieści w Nadbałtyckim Centrum Kultury, obecnie specjalista w Dziale Teatralnym Muzeum Narodowego w Gdańsku, autor serii wystaw pt. Żydzi gdańscy, rzecznik prasowy gdańskiej gminy żydowskiej. Historyk Gdańska, autor licznych artykułów z dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego (publikowanych m.in. w kwartalniku „Był Sobie Gdańsk” i miesięczniku „30 Dni”), redaktor naukowy Dziejów Żydów gdańskich Samuela Echta (2012).
Autor sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Jego książka Każdy przyniósł, co miał najlepszego (2005) uzyskała nominacje do nagród literackich Nike, Angelus i Gdynia, a Halina Winiarska za rolę Wandy w słuchowisku Radia Gdańsk zrealizowanym na podstawie jednego z opowiadań z tomu zdobyła nagrodę na V Festiwalu "Dwa Teatry" w 2005 roku. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1998), Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2004, 2005), nagrody Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis” (2006).
Jego ostatnią książką jest wydany w 2013 roku zbiór opowiadań pt. Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć.
JACEK PUCHALSKI – absolwent wydziału Inżynierii Dźwięku Politechniki Gdańskiej (1982). Od 30 lat pracuje w Polskim Radiu Gdańsk, nagrywa płyty, realizuje koncerty, dokumenty, reportaże i słuchowiska, wciąż pasjonując się pracą z aktorami, z dźwiękiem, jego estetyką i przekazem. Zrealizował m.in. słuchowiska:
Wyjazd P. Huellego (wyróżnienie na festiwalu Słuchowisk PR Rzeszów 2000), Wróżby kumaka G. Grassa (wyróżnienie na festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2001”), Dante A. Piszczatowskiego (nagroda za realizację dźwięku na festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2002”), Jubileusz A. Piszczatowskiego i Melisa D. Odiji (obydwa wyróżnione na festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2003”). Ponadto wyróżnienia 2005¬–2007, 2012, 2013.
PAWEŁ ZAGAŃCZYK – akordeonista i bandoneonista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym, gdzie obecnie pełni funkcje asystenta w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. W 2011 roku Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała mu statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz ogłosiła „Pomorską Nadzieją Artystyczną 2010”. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Założyciel zespołu Zagan Acoustic, którego album zatytułowany 3:1 ukazał się na początku 2012 roku.
ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI – klarnecista; absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster i in. W latach 2002– 2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień m.in. Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2003 i 2005); Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005 i 2006), Międzynarodowy Konkurs Kameralny im. K. Bacewicza w Łodzi (2010), gdzie przyznano mu także nagrodę specjalną dla najlepszego klarnecisty konkursu. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury. Koncertował m.in. w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Monaco, RPA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) tworzy formację Inspiro Duo. Jest członkiem unikalnego Mozartowskiego Zespołu Basethornowego.