ANDY (Program 3 Polskiego Radia)
14 VI 2014 15:00
Autor: Krzysztof CzeczotReżyseria: Krzysztof CzeczotRealizacja: Andrzej BrzoskaAutor muzyki: Adam WalickiObsada: Adam Woronowicz (Andy)
Magdalena Cielecka (Magda)
Grażyna Barszczewska (Matka)
Zbigniew Konopka (Malicki)
Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner)
Kinga Tabor (Kobieta)
Janusz Wituch (Kontroler/Policjant)
Krzysztof Czeczot (Reżyser)
Janusz Szydłowski (Lektor) oraz Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści Moskwa-Pietuszki z 1991 roku)
Słuchowisko w systemie dźwięku przestrzennego
Andy Krzysztofa Czeczota to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku. Jednego dnia Andrzej staje się innym człowiekiem – nie ma już starego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali i słuchowisk. Jest więc ta produkcja inteligentną krytyką współczesnych mediów, które uwodzą odbiorcę, zatapiając go w nierzeczywistości. Autor scenariusza korzysta z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej. Andy to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. W słuchowisku Czeczot wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i połączył je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim (zjawiskowo zresztą interpretującym Moskwę-Pietuszki Wieniedikta Jerofiejewa, nagranie z 1991 roku) o sprawach najistotniejszych. W październiku 2013 roku słuchowisko otrzymało tytuł najlepszego słuchowiska roku na Festiwalu Prix Europa, odbywającym się corocznie w Berlinie.
KRZYSZTOF CZECZOT – aktor, reżyser. W 2002 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, gdzie obecnie jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim. W latach 2002–2009 występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Autor kilku dramatów, m.in. Bajzlu (inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze Tv pod tytułem Bezład) i Cyrku 76 (inscenizacja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie). Autor libretta do operetki Piękna Helena Jacques'a Offenbacha. Autor słuchowisk radiowych: Dublin. One Way (nagroda za reżyserię na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2008), Jeszcze się spotkamy młodsi (Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2010), Pętla. Wyreżyserowany przez Krzysztofa Czeczota audiobook Gra o Tron otrzymał nagrodę miesięcznika Film Złota Kaczka 2012 r. W październiku 2013 roku na festiwalu Prix Europa w Berlinie Krzysztof Czeczot otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko Andy. To pierwszy raz, kiedy polskie słuchowisko triumfowało na tym festiwalu, organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU).
ADAM WALICKI – muzyk, kompozytor. Studiował w Konserwatorium Królewskim w Hadze, był stażysta paryskiego IRCAM. Autor muzyki do: filmów fabularnych (m.in Warsaw Dark Christophera Doyle'a, W Imię Małgorzaty Szumowskiej, współpracował przy tworzeniu ścieżki muzycznej do Sali Samobójców Jana Komasy); dokumentalnych (A czego tu się bać Małgorzaty Szumowskiej, Kisieland i America is not ready for this Karola Radziwszewskiego); przedstawień teatralnych (m.in. Nancy. Wywiad, reż, Claude Bardouil, Nowy Teatr w Warszawie); audiobooków (Gra o Tron, wyd. Audioteka); słuchowisk Teatru Polskiego Radia (Andy, reż K. Czeczot, nagroda Prix Europa 2013). Twórca opraw dźwiękowych i muzycznych do filmów i pokazów modowych (Nenukko, Jaga Hupało) oraz interdyscyplinarnych projektów prezentowanych w ramach festiwalu Przemiany (Centrum Nauki Kopernik) i Kultura 2.0 (NinA).