PROGRAMY
      SERWISY TEMATYCZNE
      TEATR
      WIADOMOŚCI
      POSŁUCHAJ
      PODCASTING
      NA ANTENIE
      CZĘSTOTLIWOŚCI
      SKLEP
      logo
      • Strona główna
      • Repertuar
      • Historia Teatru PR
      • Aktualności
      • Nagrody
      • Antologia Teatru PR
      • Matysiakowie
      • W Jezioranach
      • Kontakt
      LALA (Program 2 Polskiego Radia)

      16 VI 2014  10:00

      Autor: 
      Jacek Dehnel

      Reżyseria: 
      Waldemar Modestowicz
      Realizacja: 
      Maciej Kubera
      Opracowanie muzyczne: 
      Renata Baszun
      Inni współtwórcy: 
      Bogumiła Prządka - adaptacja

      Obsada: 
      Elżbieta Kępińska (Lala)
      Marcin Hycnar (Jacek)
      Danuta Stenka (Hania)
      Leon Charewicz (Walerian Karnaucho)
      Halina Skoczyńska (Irena Bieniecka)
      Mariusz Benoit (Zygmunt Karpiński)



      Lala to debiut powieściowy Jacka Dehnela (rocznik 1980), wydany w roku 2006. Autor określa swoją książkę jako prozę narracyjną, podobną do książek mówionych. Tytułowa Lala to babka narratora, urodzona w 1919 r. w Kielcach - nestorka inteligenckiej rodziny. Opowiada dzieje swoje i krewnych wnukowi, ten zaś skrzętnie je zapisuje w powstającej na oczach czytelnika książce. Autor swobodnie miesza plany czasowe, ani przez chwilę jednak nie gubi z oczu celu, jakim jest saga rodzinna. Lala to opowieść o czasach, które minęły, o miejscach, których już nie ma, o ludziach, którzy odeszli, ale trwają w naszej pamięci; to refleksja autora, do którego, niczym błysk olśnienia, dociera prawda, że mijamy.


      BOGUMIŁA PRZĄDKA – absolwentka polonistyki UW. W latach 70-tych podjęła pracę w Polskim Radiu i Radio stało się jedyną pasją zawodową jej życia. Przez 10 lat związana była z Programem III PR. Od 1983 r. w Redakcji Literackiej Programu II, którą od 1991r. – z małymi przerwami – kierowała przez lat 20. Napisała wiele dziesiątków scenariuszy słuchowiskowych – adaptacji prozy polskiej i obcej, m. in.: Sennik współczesny Tadeusza Konwickiego; Tylko Beatrycze Teodora Parnickiego; Zły Leopolda Tyrmanda, Mistrz i Małgorzata Michała Bułhakowa, Księżyc wschodzi Jarosława Iwaszkiewicza, Wszystkie języki świata Zbigniewa Mentzla, Novecento Alessandro Baricco. Laureatka Festiwalu „Dwa Teatry”: Grand Prix za adaptację powieści Wiesława Myśliwskiego – Nagi sad („Dwa Teatry – Sopot 2003”), nagród za scenariusz będący adaptacją za: Kapelusz według powieści Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli („Dwa Teatry – Sopot 2008”), Excentryków według powieści Włodzimierza Kowalewskiego („Dwa Teatry – Sopot 2010”), Miłość korepetytora według powieści Balzakiana Jacka Dehnela („Dwa Teatry – Sopot 2011”), Dziura w niebie według powieści Tadeusza Konwickiego i Zbrodnia w Dzielnicy Północnej według powieści Stefana Kisielewskiego („Dwa Teatry – Sopot 2012”). Jej hobby: lubi siać kwiaty i zioła w swoim mazurskim ogrodzie, czule je pielęgnować i godzinami podziwiać, gdy kwitną.

      RENATA BASZUN – kompozytorka muzyki kameralnej, symfonicznej i chóralnej. Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach kompozycji prof. Mariana Borkowskiego i prof. Stanisława Moryto (2006). Jej utwory wykonywane były m. in. w Sali Koncertowej AMFC w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, w Katedrze Legnickiej w ramach Legnickiego Konwersatorium Organowego, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. W swojej aktywności twórczej stara się czerpać inspirację z różnych źródeł. Obok działalności związanej z nurtem muzyki tzw. „poważnej”, angażuje się także w projekty o lżejszym, rozrywkowym charakterze. Od 2007 współpracuje z Teatrem Polskiego Radia w zakresie ilustracji muzycznej. Jest laureatką Grand Prix IX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2009” za ilustrację muzyczną słuchowiska Walizka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. W 2012 słuchowisko Moje drzewko pomarańczowe z jej opracowaniem muzycznym, zdobyło Grand Prix 9. Międzynarodowego Konkursu Słuchowisk dla Dzieci i Młodzieży PRIX EX AEQUO.