WCIĄŻ JESTEŚMY LICZNI (Polskie Radio Białystok)
16 VI 2014 11:15
Autor: Marta SokołowskaReżyseria: Dariusz Szada-BorzyszkowskiRealizacja: Paweł AntosiewiczOpracowanie muzyczne: Dariusz Szada-BorzyszkowskiAutor muzyki: Karolina CichaObsada: Aleksandra Maj (Bronka Klibańska–Winicka)
Ryszard Doliński (Mordechaj Tennenbaum)
Trzy postacie. Trzy historie. Jedno miejsce: getto białostockie tuż przed wybuchem powstania. Sztuka autorstwa Marty Sokołowskiej powstała w oparciu o listy młodych ludzi zaangażowanych w ruch oporu - Mordechaja Tennenbauma, komendanta getta białostockiego i organizatora powstania, i Bronki Klibańskiej–Winickiej, łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej po stronie aryjskiej, pisanych między lutym 1943 a październikiem 1944 roku. Słuchowisko opowiada o jednym dniu z życia Mordechaja i Broni, którzy zamiast mówić o sobie, potrafią mówić tylko o wojnie, o śmierci, której się spodziewają i o przeszłości, która okaleczyła ich bardziej niż myślą. Jest to kameralna historia miłości w czasach Zagłady, ukazująca psychologiczny portret młodych ludzi, którzy mierzą się z rzeczywistością wojny i własnymi uczuciami.
W słuchowisku wykorzystano piosenki białostockiego getta w opracowaniu i wykonaniu Karoliny Cichej z jej najnowszego projektu artystycznego "Jidyszland" oraz nagrane przez reżysera słuchowiska wspomnienia Bronki Klibańskiej.
MARTA SOKOŁOWSKA – absolwentka psychologii i studiów podyplomowych związanych z zarządzaniem organizacjami i wspieraniem mniejszości oraz Gender Studies (UW). Studiowała w Szkole Dramatu (obecnie przy Teatrze Dramatycznym) w Warszawie. Dwukrotna finalistka Konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej „Metafory Rzeczywistości” (2012, 2013), stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 2013), stypendystka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2014), finalistka konkursu „Dramat!” organizowanego przez „Dwutygodnik” i Teatr IMKA (2012), półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2014). Pracuje w pomocy społecznej. Wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim.
DARIUSZ SZADA–BORZYSZKOWSKI – reżyser teatralny i telewizyjny. Absolwent Sankt Petersburskiej Akademii Teatru, Muzyki i Filmu (1992) Tłumacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej. Realizator m.in. prapremier polskich teatralnych sztuk Aleksieja Słapowskiego Kobieta nad nami, Niny Sadur Jedź. Współreżyser fabularnego widowiska telewizyjnego Tutejsi Janki Kupały, na antenę telewizji Belsat. Autor i reżyser wielu filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej i społeczne, m.in.: Zajaskrawieni (o muzykach śpiewających utwory Edwarda Stachury), Do góry (o niepełnosprawnym alpiniście, który zdobył Aconcaguę), Tykocin (suita jazzowa Włodka Pawlika z udziałem trębacza Randy Brokera). Inicjator i organizator wielu imprez i koncertów promujących dobrą, lecz niekoniecznie zauważaną muzykę. Pracuje na etacie redaktora w TVP S.A. Oddział Białystok.
PAWEŁ ANTOSIEWICZ – realizator akustyczny, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. W Polskim Radiu Białystok pracuje od 2011 roku.
KAROLINA CICHA – kompozytorka, piosenkarka, aktorka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Akademię Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W latach 2005–2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice" jako odtwórczyni tytułowych ról w spektaklach Ifigenia w A... i Elektra (reż. Włodzimierz Staniewski). W 2009 roku wraz z założonym ad hoc zespołem dała koncert "Do ludożerców" do tekstów Tadeusza Różewicza. W tym też roku wzięła udział w nagraniu płyty Gajcy! i w promującym ją koncercie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Pochodząca z tego albumu piosenka Miłość bez jutra stała się wg portalu INTERIA jednym z dziesięciu najlepszych utworów 2009 roku. W 2010 roku nagrała wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego płytę z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie, wykonanymi w duetach z czołowymi twórcami polskiej muzyki alternatywnej. W 2012 roku przygotowała (wspólnie z Bartem Pałygą projekt "Wieloma językami" nawiązujący do wielokulturowego dziedzictwa Podlasia Z utworami z tego projektu w maju 2013 roku (pod szyldem Cicha & Spółka) zdobyła Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja oraz Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję.