TRZEJ PANOWIE JADĄ AUTEM (Program 3 Polskiego Radia)
16 VI 2014 12:10
Autor: Marek KochanReżyseria: Adam WojtyszkoRealizacja: Paweł SzalińskiOpracowanie muzyczne: Renata BaszunObsada: Jerzy Schejbal (A)
Marcin Hycnar (B)
Maciej Falana (C)
Słuchowisko Trzej panowie jadą autem to radiowa realizacja dramatu Marka Kochana, półfinalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012. Jego tekst to błyskotliwy i pełen pogody opis relacji trzech mężczyzn: ojca – syna – wnuka. Słuchowisko w zabawny sposób (choć nie brak tu i momentów dramatycznych) traktuje o męskim punkcie widzenia na różne aspekty rzeczywistości. Jednak bardziej niż o rolę mężczyzny Kochanowi chodzi przed wszystkim o rolę ojca – trzej panowie to ojciec-senior, jego syn, ale równocześnie ojciec dla swojego syna. Ten „środkowy” z samochodu marzy, by nie popełniać błędów swego ojca, by wystrzegać się tych wszystkich absurdalnych klisz, w jakie można popaść. Okazuje się, że to wcale nie takie proste. Co więcej – kolejne pokolenie, „najmłodszy” z panów, obserwując zmagania ojca z dziadkiem, sam wyrabia sobie pogląd na to „jakim nie chce być”. I te przepychanki nie miałyby końca, gdyby nie jeden drobny szczegół, a nazywany jest on miłością rodzicielską/synowską…
MAREK KOCHAN – prozaik, dramatopisarz. Ukończył dziennikarstwo oraz socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a także scenariopisarstwo w PWSTvTiF w Łodzi. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i SWPS. Wydał m.in. zbiór opowiadań Ballada o dobrym dresiarzu (2005), powieści Plac zabaw (2007) oraz Fakir z Ipi (2013). Pomysłodawca i redaktor tomu Mówi Warszawa (2011), pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta. Uczestnik projektów Teren Warszawa oraz TR/PL. Autor dramatów, m.in. Holyfood, Karaoke, Argo, Szczęście Kolombiny, publikowanych i prezentowanych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Neapolu, Berlinie, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie. W 2002 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Drama za tekst Aspartan, w 2004 za Holyfood w konkursie Radom Odważny. Za Argo otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Heidelbergu. Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Tatanka, 2011). Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia: Muzyka supermarketów (2008, reż. Andrzej Piszczatowski), Tatanka (2011, reż. Henryk Rozen), Trzej panowie jadą autem (2013, reż. Adam Wojtyszko), Szczęście Kolombiny (2014, reż. Adam Wojtyszko). Za dramat Reduty otrzymał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w konkursie Programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS. Słuchowisko pt. Reduty w reżyserii Pawła Łysaka miało premierę w maju 2014.
ADAM WOJTYSZKO – reżyser teatralny, telewizyjny, filmowy, scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (2004). Współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem na Woli i Teatrem Rampa. Laureat nagrody za oryginalny polski tekst dramatyczny (wspólnie z Maciejem Wojtyszko) na X Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2010” – za utwór Powidoki, wyróżnienie za sztukę Historia pewnego przedmiotu (napisana wspólnie z Anetą Wróbel-Wojtyszko) na XXI Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 2010 r. Reżyser spektakli teatralnych, m.in. musical Nie ma solidarności bez miłości” wg scenariusza Andrzeja Ozgi (2012), Matka brata mojego syna Juliusza Machulskiego (2010), Wyzwolenie – próby wg Stanisława Wyspiańskiego (2007). Pisał też scenariusze filmowe i telewizyjne m.in. Kacperiada (2012), Święty interes (2010) oraz do seriali: Pensjonat pod Różą, Na Wspólnej, Daleko od noszy. Reżyser filmów i seriali telewizyjnych: Święty interes, Ludzie Chudego, Tancerze i Doręczyciel. W Teatrze Polskiego Radia jako reżyser zadebiutował w 2013 r, od tego czasu zrealizował m.in.: Dwudram, Trzej panowie jadą autem Marka Kochana, Czary mary. Spółka z o.o. Rubi Birden, Ostatnia rata Krzysztofa Bizio oraz – w radiowym teatrze dziecięcym: Niewiarygodne przygody Altusa Grajka – słuchowisko muzyczne Nataszy Kielak i Rycha Dziewulskiego oraz słuchowisko według scenariusza Krystyny Chołoniewskiej Kasia i smoki. We wrześniu 2013 otrzymał nagrodę Don Kichot za najlepszy debiut reżyserski na antenie Programu I Polskiego Radia w sezonie artystycznym 20012/2013.