MORDERCZYNIE POLSKIE. PORTRET WIELOKROTNY (Radio Olsztyn)
16 VI 2014 13:10
Autor: Katarzyna BondaReżyseria: Marta Miłoszewska
Jaromir WroniszewskiRealizacja: Ryszard Szmit
Jaromir WroniszewskiOpracowanie muzyczne: Piotr Markiewicz
Wojciech Ogrodziński
Ryszard SzmitObsada: Dorota Glac (Mirosława Romanowska)
Adrianna Kornecka (Ewa Kowalska
Emanuela Osowska (Katarzyna Puerto-Rodriguez)
Kamila Worobiej (Małgorzata Połczyńska)
Morderczynie polskie – słuchowisko wyprodukowane przez Radio Olsztyn na podstawie dokumentalnej książki Katarzyny Bondy, pt. Polskie Morderczynie. Relacje czterech kobiet skazanych za morderstwo. Ich zbrodnie zbulwersowały opinię publiczną, a procesy relacjonowane były w mediach. Czy są to złe, pozbawione ludzkich uczuć potwory, czy zwykłe, pragnące miłości i ciepła rodzinnego kobiety? Pomysł napisania książki zrodził się kilka lat temu, kiedy jej autorka, Katarzyna Bonda, pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Przed warszawskim sądem toczyło się właśnie kilka procesów kobiet oskarżonych o zabójstwo. Usłyszymy ich relacje skonfrontowane z dokumentami sądowymi.
KATARZYNA BONDA – pisarka, scenarzystka, dziennikarka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to pierwsza część cyklu przygód Huberta Meyera, detektywa i pierwszego książkowego profilera w polskiej literaturze kryminalnej. W 2008 roku wydała Polskie morderczynie oraz Zbrodnię niedoskonałą, napisaną wspólnie z Bogdanem Lachem. W 2010 roku wydała kolejną powieść kryminalną o policyjnym profilerze pt. Tylko martwi nie kłamią. Pracowała jako dziennikarka m.in. w „Super Expressie”, „Newsweeku” i „Wprost” oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. W maju 2014 roku ukazała się jej najnowsza powieść Pochłaniacz.
MARTA MIŁOSZEWSKA – reżyserka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, a wcześniej dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja radiowa). Zadebiutowała – jako Marta Ogrodzińska – głośnym przedstawieniem Patty Diphusa wg Pedro Almodovara z Ewą Kasprzyk w roli tytułowej. Monodram ten grany jest już dziesiąty rok. Aktualnie jest w repertuarze Teatru Polonia Krystyny Jandy. Marta Miłoszewska specjalizuje się w teatralnych adaptacjach literatury współczesnej. Współpracowała z TR Warszawa, Teatrem Polskim i Teatrem Polonia, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie. Jest także reżyserem filmów krótkometrażowych i słuchowisk. Współtworzy Grupę Artystyczną TERAZ POLIŻ. Na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej prowadzi m.in. seminarium reżyserskie.
JAROMIR WRONISZEWSKI – aktor, reżyser, dziennikarz Radia Olsztyn. Współtwórca Teatrzyku Literackiego „Czyści jak Łza”. Autor i kompozytor. Wielokrotnie nagradzany za twórczość radiową, estradową i teatralną. Laureat Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry, Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku i przeglądów piosenki kabaretowej. Współtwórca i wykonawca cyklu słuchowisk w Radiu Olsztyn Głosy do wynajęcia.
RYSZARD SZMIT – z nagrywaniem muzyki związany od 1987r. (prywatne studio nagrań). Od roku 1991 pracownik Radia Olsztyn i założyciel PRO Studia Radia Olsztyn. Współpracował z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi, między innymi z Edytą Górniak (platynowa płyta) i Krzysztofem Krawczykiem (platynowa płyta). Realizował także nagrania muzyki klasycznej i jazowej. Obecnie kierownik Działu Realizacji Radia Olsztyn. Laureat nagrody za realizację akustyczną słuchowiska Bóg zapłacz! na XI Festiwalu „Dwa Teatry –Sopot 2011”.
PIOTR MARKIEWICZ – producent muzyki elektronicznej, wokalista, autor tekstów. Od wczesnych lat fascynował się muzyką i słowem. Brał lekcje gry na pianinie u znakomitych olsztyńskich nauczycieli. Na studiach informatycznych zainteresował się tworzeniem muzyki przy użyciu komputera. Jego dorobek to m.in. muzyka i scenariusze pisane na potrzeby radia, sukcesy w międzynarodowych konkursach dla remikserów, a także oryginalne interpretacje twórczości K. I. Gałczyńskiego i M. Białoszewskiego.
WOJCIECH OGRODZIŃSKI – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki, scenarzysta, autor reportaży i słuchowisk, a także filmów dokumentalnych. Członek kapituły Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Autor radiowej Rewii książek i telewizyjnego programu Warnijo. Twórca radiowej i telewizyjnej dokumentacji Ostatni Warmiacy i Mazurzy oraz serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Producent słuchowisk i audycji literackich. Sekretarz programu w Radiu Olsztyn.