ABRAKADABRA (Program 1 Polskiego Radia)
16 VI 2014 14:00
Autor: Tomasz Maciej TrojanowskiReżyseria: Waldemar ModestowiczRealizacja: Maciej KuberaOpracowanie muzyczne: Tomasz ObertynObsada: Grzegorz Damięcki (Detektyw)
Ewa Konstancja Bułhak (Żona)
Łukasz Lewandowski (Akwizytor)
Paweł Ciołkosz (Asystent)
Mirosław Zbrojewicz (Bramkarz)
Abrakadabra to historia śledztwa prowadzonego w sprawie tajemniczych zniknięć ludzi i fragmentów rzeczywistości im przypisanych. Bohaterem słuchowiska jest Prywatny Detektyw (Grzegorz Damięcki) badający okoliczności tych zdarzeń. Kim jest naprawdę i dlaczego podąża ich tropem? „To jest najtrudniejsze śledztwo. Najtrudniejsza sprawa. Od kilku lat badam tropy, zestawiam fakty, szukam wyjaśnień. Kiedyś było łatwiej. Odpowiedzi były proste i jednoznaczne. Kto, jak, dlaczego? Ofiara, sprawca - wszystko układało się w logiczną całość” – mówi autor słuchowiska.
TOMASZ MACIEJ TROJANOWSKI – pisarz, scenarzysta. Absolwent Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Z Teatrem Polskiego Radia zaprzyjaźniony od wczesnego dzieciństwa, ale jako dramaturg zadebiutował w nim w 1995 roku. Jego słuchowiska (dla dorosłych i dla dzieci) są stale obecne na antenach Polskiego Radia. W 2011 roku w serii Słuchowiska Polskiego Radia ukazał się zbiór jego oryginalnych scenariuszy radiowych pt. Odlot, zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia w latach 2001–2010. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Adam Marszałek. Współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi, tworząc scenariusze talk show, programów rozrywkowych oraz programów dla dzieci. Wydał kilka książek. Debiutanckie Kocie historie (ostatnio wydane również jako audiobook) otrzymały Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Jego słuchowisko Układanka zostało zakwalifikowane do udziału w konkursie na Festiwalu Teatru PR i Teatru Telewizji – „Dwa Teatry Sopot 2006”. Za realizację akustyczną i oprawę muzyczną tego właśnie słuchowiska Tomasz Perkowski i Małgorzata Małaszko otrzymali nagrody. O swojej twórczości mówi między innymi: „Do dziś napisałem kilka książek i kilkadziesiąt słuchowisk. I mimo tysiąca użytych słów, mimo tysiąca zamkniętych w nich sytuacji, jedno pozostaje niezmienne – przekonanie, że to, co robię, musi być do bólu prawdziwe, przewrotne, doskonale zagrane. Z poruszającą, zapadającą w duszy słuchacza pointą. Inaczej nie ma sensu. Inaczej nie ma racji bytu”.
WALDEMAR MODESTOWICZ – reżyser radiowy i teatralny, w Teatrze Polskiego Radia od 1992 r., słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej, zdobywając w Berlinie wyróżnienie Festiwalu Prix Futura (1993) oraz w Moskwie nagrodę główną Festiwalu Ostankino Prize (1996); laureat Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia Bolimów (1999) - za adaptację i reżyserię słuchowiska wg dramatu Witolda Gombrowicza Ślub. Laureat Złotego Mikrofonu w 1992 r. Wielokrotny laureat Grand Prix Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP „Dwa Teatry” w Sopocie za reżyserię słuchowisk: Nagi sad wg prozy W. Myśliwskiego (2003), Gdzie jest ten tani kupiec? A. Bykowskiej-Salczyńskiej (2006), Recycling T. Różewicza (2007) oraz Hamlet wg tragedii W. Shakespeare’a (2012). W 2012 roku jego trzyczęściowe słuchowisko Moje drzewko pomarańczowe wg powieści Vasconcelosa otrzymało Grand Prix 9. Międzynarodowego Konkursu Słuchowisk dla Dzieci i Młodzieży PRIX EX AEQUO. W 2013 roku uhonorowany Nagrodą Specjalną za Raport o stanie wojennym M. Nowakowskiego w Konkursie Artystycznych Form Radiowych w Bydgoszczy. Zdobywca Srebrnych Synchronów 2013 za reżyserię dubbingu filmu aktorskiego Iron Man 3.
MACIEJ KUBERA – reżyser dźwięku, kompozytor i ilustrator muzyczny. W Teatrze Polskiego Radia pracuje od 2007. Absolwent Państwowej Szkoły Muzyczną II st. w Warszawie, w klasie wiolonczeli oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Reżyserii Dźwięku. Jego kompozycje były wielokrotnie wykonywane podczas kolejnych edycji festiwalu „Uczniowskie Forum Muzyczne”. Zdobył Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Cresscendo” w Tarnowie (utwór Fantazja na flet, klarnet basowy, marimbę i wiolonczelę) oraz wyróżnienie w VI Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego (Suita humorystyczna na dwoje skrzypiec i wiolonczelę), laureat nagrody specjalnej za realizację dźwięku w słuchowisku Auto da fe Tomasza M. Trojanowskiego na Ogólnopolskim Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PIK 2012. W 2005 r. stypendysta Ministra Kultury, w latach 2007/2008 studiował na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Laureat nagrody za realizację dźwiękową słuchowiska Auto da fe Tomasza M. Trojanowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK (Toruń, 2012). Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
TOMASZ OBERTYN – dziennikarz i ilustrator muzyczny. Absolwent Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000–2006 był uczniem Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. Jeden z organizatorów Uczniowskiego Forum Muzycznego. Przez kilka lat członek zarządu Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej Jeunesses Musicales. Od 2007 r. jest stałym współpracownikiem Teatru Polskiego Radia i zajmuje się ilustracją muzyczną słuchowisk. Obecnie jest redaktorem Redakcji Publicystyki Kulturalnej Programu Drugiego PR. Jest reporterem, wydawcą, autorem audycji dokumentalnych i wywiadów. Asystował Jerzemu Gruzie w pracy nad radiową kontynuacją serialu Czterdziestolatek. Laureat: Grand Prix, wraz z Pawłem Łysakiem i Pawłem Sztarbowskim, XI Festiwalu „Dwa Teatry Sopot – 2011” (opracowanie muzyczne słuchowiska Somosierra), nagrody za opracowanie muzyczne słuchowisk Zbrodnia w Dzielnicy Północnej i Obłomow na XII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2012”.